Դեկտեմբերի 23-ին Ռուսաստանում ուժի մեջ է մտնում Վրաստանի հետ մուտքի արտոնագրերի պարզեցման ռեժիմը: Դեկտեմբերի 22-ին այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ-ն: Որոշումը կայացվել է երկու պետությունների հարաբերությունների կարգավորման ֆոնին, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Դեկտեմբերի 23-ից Վրաստանի քաղաքացիները կարող են ձևակերպել գործնական, ուսումնական, ինչպես նաև հումանիտար վիզաներ բազմակի օգտագործման համար: ՌԴ ԴՄԾ-ն ըստ սահմանված կարգի կկարողանա մասնավոր մուտքի արտոնագրեր տրամադրել անկախ արյունակցական կապից հրավիրող և ընդունող կողմերի միջև:
Մուտքի արտոնագրերի ռեժիմը ՌԴ և Վրաստանի միջև հաստատվել էր 2000 թ., իսկ 2008-ին, Հարավային Օսեթիայում ռազմական հակամարտությունից հետո, Վրաստանն իր հերթին խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները ՌԴ հետ: Սակայն, 4 տարի անց` 2012-ին, պաշտոնական Թբիլիսին միակողմանի կարգով չեղարկեց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմը ռուսաստանցիների համար:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վերջին մեծ մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց, որ ՌԴ-ն պատրաստ է չեղարկել վիզային ռեժիմը Վրաստանի հետ: ՌԴ ԱԳՆ-ն իր հերթին հայտարարեց, որ չի բացառում նման հեռանկարը փոխադարձ կարգով:

Сегодня, 23 декабря, в Российской Федерации вступает в силу решение, которое облегчает визовый режим с Грузией. Об этом сообщило внешнеполитическое ведомство России. Решение принято на фоне нормализации отношений двух государств, передает Прайм.
Начиная с 23 декабря, граждане Грузии будут оформлять деловые, учебные, рабочие, а также гуманитарные визы любой кратности. Органы ФМС РФ в установленном порядке смогут выдавать частные визы вне зависимости от наличия родства между приглашаемым и принимающей стороной, в соответствии с действительными приглашениями.
Визовый режим между Грузией и Россией был введен в 2000 году, а в сентябре 2008 года, после военного конфликта в Южной Осетии, Грузия в свою очередь разорвала дипломатические отношения с РФ. Однако спустя 4 года, в 2012 году, официальный Тбилиси в одностороннем порядке отменил визовый режим для россиян.
В ходе недавней большой пресс-конференции президента России Владимир Путин отметил, что Россия вготова пойти на отмену визового режима с Грузией. МИД РФ 22 декабря в свою очередь заявил, что не исключает этой перспективы на основании взаимности: «Российская сторона твердо настроена и дальше предпринимать шаги, направленные на облегчение условий общения граждан двух стран, не исключая в последующем введения безвизового режима на основе взаимности».