«ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի ընդգրկումն ԱՄՆ ոլորտային պատժամիջոցների ենթարկվող կազմակերպությունների ցուցակում չի փոփոխում 2014թ. սեպտեմբերից ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցների իրավաբանական ուժն ու ծավալը, ասվում է բանկի մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Դեկտեմբերի 22-ին հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը լրացրել է Ուկրաինայում իրավիճակի կապակցությամբ հակառուսաստանյան պատժամիջոցների ենթարկվելիք անձանց ու կազմակերպությունների ցուցակները: Ցուցակում են ընդգրկվել 34 ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք, այդ թվում «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկն ու ՎՏԲ-ի ավստրիական, վրացական, ադրբեջանական, բելառուսական մասնաճյուղերը:
«ՎՏԲ-Հայաստան» բանկը շարունակում է աշխատել սովորական ռեժիմով, պահպանելով իրացվելիության և կապիտալի բարձր (բավարար) մակարդակ: Պատժամիջոցների ցուցակում հայտնված հատուկ կազմակերպությունների ճշգրտման հետ կապված իրավիճակը չի պահանջում «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկից այլընտրանքային որոշումների ընդունում, քանզի կիրառվող պատժամիջոցները, հիմնականում, սահմանափակում են ԱՄՆ-ից 30 օրից ավելի ժամանակահատվածում բանկի կապիտալում միջոցների ներգրավումը:
Հիմնական միջոցները Բանկը ներգրավում է երկրի ներսում և օգտվում է մայր ընկերության՝ ՎՏԲ Բանկ (ՀԲԸ) աջակցությունից: Բանկը կատարում է հաճախորդների հանդեպ իր պարտավորությունները և տեղեկացնում է, որ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հաճախորդների՝ ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձանց վրա ԱՄՆ կողմից սահմանափակիչ միջոցների երկարացումը չի անրադառնա:
Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ն տնտեսական պատժամիջոցներ սահմանեցին Ռուսաստանի դեմ 2014 թվականին` ուկրաինական ճգնաժամի, Ղրիմը Ռուսաստանին միացնելու ու Ուկրաինայի արևելքում պատերազմի պատճառով: Պատժամիջոցներ են սահմանվել մի շարք բանկերի, պաշտպանական հատվածի ու էներգետիկ ընկերությունների դեմ: Ռուսական ընկերություններին արգելել են վարկեր վերցնել Արևմուտքում 30 օրից ավելի ժամկետով, արգելված է երկակի նշանակության ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան, նախատեսված հորատման և երկրաբանական հետախուզության համար: Ռուսաստանը պատասխանեց սնդդամթեքի ներկրման էմբարգոյով:

Продление ограничительных мер со стороны США в отношении «Банка ВТБ (Армения)» никак не отразится на его клиентах. Об этом говорится в сообщении банка, распространенном в целях разъяснения ситуации, связанной с действием секторальных санкций США в отношении «Банка ВТБ (Армения)».
«Банк ВТБ (Армения)» продолжает функционировать в штатном режиме, сохраняя высокий уровень ликвидности и капитала. Уточнение конкретных организаций в списке санкций не требует от «Банка ВТБ (Армения)» принятия альтернативных решений, так как наложенные санкции, главным образом, ограничивают привлечение в капитал банка средств из США свыше 30 дней», – отмечается в сообщении.
Основные средства банк привлекает внутри страны и пользуется поддержкой материнской компании – банк ВТБ (ПАО).
«Банк выполняет свои обязательства перед клиентами и информирует о том, что на клиентах «Банка ВТБ (Армения)» – как физических, так и юридических лицах – продление ограничительных мер со стороны США никак не отразится», – отмечается в сообщении, передает АРКА.
Ранее сообщалось, что Министерство финансов США расширило список лиц и организаций, попадающих под антироссийские санкции в связи с конфликтом на Украине.
В список попали 34 физических и юридических лица. Среди них – банк «ВТБ-Армения», а также структуры ВТБ в Австрии, Грузии, Азербайджане, Белоруссии.