24 Դեկտեմբեր 2015 - 07:42 AMT
Ադրբեջանի խորհրդարանի իրավական քաղաքականության և պետականաշինության կոմիտեի փոխնախագահ Ռովշան Ռզաևն առաջարկել է խզել հարաբերություններն ԱՄՆ հետ մի շարք ոլորտներում, այդ թվում, դադարեցնել մասնակցությունն Անվտանգության աջակցության միջազգային ուժերի (ISAF) և Աֆղանստանում գործողություններին և արգելել ռազմական նշանակության ամերիկյան բեռների տարանցումն Ադրբեջանի տարածքով:
Ադրբեջանի միլի մեջլիս է ներկայացվել «ԱՄՆ-ում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակի մասին» օրինագիծը:
Փաստաթղթում ասվում է, որ ԱՄՆ տարբեր կառույցներ «փորձում են իրենց ազդեցությունը պահպանել Ադրբեջանում, միջամտելով նրա ներքին ու արտաքին քաղաքականությանը, մշտական ճնշում գործադրելով երկրի վրա, միակողմանի և կանխակալ դիրքորոշում ունենալով մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հարցերում»:
Փաստաթղթում ասվում է, որ «ԱՄՆ ներսում ընթացող բացասական գործընթացները, ինչպես նաև այդ երկրի հավակնությունը համաշխարհային հեգեմոնիայի, ստիպում են Ադրբեջանին վերանայել համագործակցությունն ու տարիներ շարունակ ձևավորված երկկողմ հարաբերությունները: Օրինագծում, մասնավորապես առաջարկվում է խորհուրդ տալ կառավարությանը քննարկել բոլոր կապերի կասեցման հարցը, առաջարկներ նախապատրաստել առևտրի, էներգետիկայի, ռազմական և անվտանգության ոլորտներում համագործակցության դադարեցման մասին, համապատասխան գործընթաց սկսել` նպատակ ունենալով հետ կանչել ԱՄՆ-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունից:
Այս փաստաթուղթը յուրօրինակ «պատասխան է» ԱՄՆ Կոնգրեսում դեկտեմբերի 16-ին ներկայացված «Ադրբեջանում ժողովրդավարության մասին ակտ» անվանումով օրինագծին, որի հեղինակն է Հելսինկյան հանձնաժողովի նախագահ Քրիս Սմիթը:
Թեև դեռևս հայտնի չէ, թե երբ է օրինագիծը քննարկվելու, կամ քննարկվելու է արդյոք, գրում է «Ռոսբալտը»:
Կոնգրեսական Սմիթը հանդես է եկել օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որում առաջարկում է մերժել վիզայի տրամադրումը Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին՝ կապված այդ երկրում մարդու իրավունքների ոտնահարումների հետ:
Օրինագիծը, որով կարող են պատժամիջոցներ սահմանվել Ադրբեջանի կառավարության անդամների դեմ, կտարածվի նաև գործարար շրջանակների վրա, որոնք առևտուր են անում ԱՄՆ հետ, անվտանգության աշխատակիցների, ուժային մարմինների և դատական իշխանությունների մարմինների վրա: Օրինագծով նախատեսվում է նաև ֆինանսական պատժամիջոցներ սահմանել:
Պատժամիջոցները կարող են չեղարկվել միայն այն դեպքում, եթե Ադրբեջանը զգալի առաջընթաց հաստատի ժողովրդավարական ինստիտուտների և քաղաքացիական հասարակության զարգացման գործում, ինչպես նաև ապահովի ազատ և արդար ընտրությունների անցկացում, ասվում է ԵԱՀԿ կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Միացյալ Նահանգները համբերությամբ էր վերաբերվում Ադրբեջանի վարչակազմի գործողություններին, սակայն դա կարող է փոխվել, հայտարարել է ԱՄՆ-ի կոնգրեսական, Հելսինկյան հանձնաժողովի ղեկավար Քրիս Սմիթը՝ ելույթ ունենալով հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված լսումների ընթացքում:

Заместитель председателя парламентского комитета Азербайджана по правовой политике и государственному строительству Ровшан Рзаев предложил прервать отношения с США в ряде сфер, в том числе, приостановить участие в операциях в Афганистане в рамках Международных сил содействия безопасности (ISAF) и запретить транспортировку через территорию страны американских грузов военного назначения.
Законопроект «О ситуации с правами человека в США» он представил в Милли Меджлисе (парламенте). Текст документа распространен в местных СМИ.
В нем отмечается, что различные структуры США «предпринимают попытки сохранения Азербайджана под своим влиянием, вмешательства различными способами в его внутреннюю и внешнюю политику», оказывают постоянное давление на страну, «занимая предвзятую и одностороннюю позицию в таких вопросах, как права человека и демократия».
В документе подчеркивается, что «негативные процессы, протекающие внутри США, а также притязания этой страны на мировую гегемонию, вынуждают Азербайджан пересмотреть сотрудничество и сформировавшиеся на протяжении многих лет двусторонние отношения». В законопроекте, в частности предложено рекомендовать правительству рассмотреть вопрос о приостановлении всех связей между государственными структурами Азербайджана и компаниями США, подготовить предложения о прекращении сотрудничества в торговой, энергетической, военной сферах и в области безопасности, начать соответствующие процедуры, связанные с отзывом США из сопредседательства в Минской группе ОБСЕ.
Данный документ стал своего рода ответом на законопроект под названием «Акт о демократии в Азербайджане», внесенный в Конгресс США 16 декабря главой Хельсинкской комиссии Крисом Смитом.
В то же время пока не известно, когда законопроект может быть рассмотрен на заседании парламента и будет ли вообще рассмотрен, сообщает Росбалт.
В конгресс США представлен законопроект HR 4264 под названием «Акт по демократии в Азербайджане», согласно которому членам азербайджанского правительства не будут предоставляться американские визы. В случае принятия этого документа Соединенным Штатам также рекомендуется введение экономических санкций против Азербайджана.
Автором документа, угрожающего глубокой трещиной в отношениях между Баку и Вашингтоном, является Хельсинкская комиссия при конгрессе США, возглавляемая конгрессменом от Республиканской партии (штат Нью-Джерси) Кристофером Смитом. Объясняя причины, побудившие выработать проект, Смит сказал: «Мы признаем, что между нашими странами существуют серьезные связи в сферах национальной безопасности и экономики».
Но, по словам Смита, США не могут оставаться равнодушными к негативной ситуации в сфере прав человека в Азербайджане».