Հանրագումարի բերելով ՏՏ ոլորտի հայկական ընկերությունների նվաճումները 2015-ին` PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է ոլորտի ամենանշանակալի 12 իրադարձությունը:
Shadowmatic բջջային խաղը, որը մշակել է հայկական Triada Studio Games ստուդիան, չափազան մեծ պահանջարկ ստանալով աշխարհում, ընդգրկվել է 2015-ի լավագույն խաղերի ցանկում Apple-ի վարկածով: Միանգամից մի քանի երկրում Apple-ը «Տարվա խաղ» և «Տարվա լավագույն նորարարական խաղ» ճանաչեց Shadowmatic-ը: Խաղը թողարկվեց 2015-ի հունվարի 15-ին և անմիջապես հայտնվեց համընդհանուր ուշադրության կենտրոնում: Ամբողջ տարվա ընթացքում Shadowmatic-ը բազմիցս արժանացավ խաղային ինդուստրիայի հեղինակավոր միջազգային մրցանակներ: Հունիսի սկզբին Triada Studio Games-ի 3-ամյա մանրակրկիտ ու վիրտուոզ աշխատանքի արդյունքն արժանացավ Apple Design Awards մրցանակին: Apple Design Awards-ը (ADA) հատուկ միջոցառում է, որը կորպորացիան անցկացնում է մշակողների համար նախատեսված WWDC ամենամյա համաշխարհային խորհրդաժողովի շրջանակում:
Render Forest ստարտափն, ուսումնասիրելով շուկայի համապատասխան հատվածը, դեռ տարեսկզբին առցանց ծառայություններ առաջարկեց սեփական տեսաբովանդակության ստեղծման համար: Պարզվեց, որ բարձրորակ վիդեոյի և լայնէկրան մոնիտորների դարաշրջանում, հարթակներից ոչ մեկը համապատասխան ծառայություններ չի առաջարկում: Թիմը կարողացավ եզակի առցանց հարթակ մշակել, որը թույլ կտա օգտատերին ինքնուրույն ստեղծել բարձր թողունակության տեսանյութ:
Սեպտեմբերի սկզբին «Ինտերնետ հանրություն» կազմակերպությունը սկսեց հայատառ .հայ դոմենային գոտում գրանցման հայտերի ընդունումը: 3 ամսում` սեպտեմբերի 1-ից նոյեմբերի 30-ը, ֆիրմային անվանումների, գրանցված ապրանքանիշերի և այլ մտավոր սեփականության իրավատերերը համապատասխան անվանումների առաջնային գրանցման հնարավորություն ունեցան այդ դոմենային գոտում:
Սեպտեմբերի վերջում Երևանում կայացավ 10-րդ` հոբելյանական «Հաշվողական գիտություններ և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» (CSIT – 2015) միջազգային գիտաժողովը: Գիտաժողովին մասնակցել է մոտ 40 պատվիրակ Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Հունաստանից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից, Ֆինլանդիայից, Իտալիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Նիդերլանդներից, Ճապոնիայից, Ուկրաինայից, հայտագրված էր մոտ 130 գիտական զեկույց: Խորհրդաժողովի նպատակն էր աջակցել գիտական գաղափարների փոխանակմանը համակարգչային և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետների միջև, գիտական ոլորտում նվաճումների ներկայացումն ու քննարկումը:
Հոկտեմբերի սկզբին հայկական ՏՏ ընկերությունները ներկայացրեցին իրենց նորագույն լուծումները Digitec Expo ամենամյա 11-րդ տեխնոլոգիական ցուցահանդեսում: Մոտ 170 տեխնոլոգիական ընկերություն Հայաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Թայվանից, Չինաստանից, Իրանից և այլ երկրներից 3 օր շարունակ այցելուներին ներկայացրեց տեխնոլոգիական նորույթները, նորարարական մշակումները, նոր հավելվածները, ռոբոտներն ու համակարգչային խաղերը:
Հոկտեմբերի 10-ին Հայաստանում բացվեցին առաջին ֆաբլաբերը` փոքր արհեստանոց-լաբորատորիաները: Հագեցած լինելով հատուկ սարքավորումներով և անհրաժեշտ նյութերով` ֆաբլաբերը թույլ են տալիս խթանել գիտահետազոտական աշխատանքները ռոբոտատեխնիկայի, ֆիզիկայի, տեխնոլոգիաների, մեքենաշինության և այլ ոլորտներում, նոր հարթակ դառնալով երիտասարդ հայ գիտնականների հետազոտությունների համար:
2015-ին մարտին ստեղծված և ընդամենը 3 ծրագրավորող ունեցող հայկական ArmNomads Games սկսնակ ընկերությունը կարողացավ ապացուցել բոլորին, և առաջին հերթին, ինքն իրեն, որ որակյալ ապրանք ստեղծելու համար միայն գիտելիք է հարկավոր, լավ գաղափար և ավյուն: Մեծ բյուջեներն ու հայտնի լինելը հաջողության գլխավոր գրավականը չեն: Թիմի ստեղծած բջջային Let's Twist խաղը շատ արագ հետաքրքրեց համաշխարհային հսկա Apple-ին: Նոյեմբերի 12-ին հայտնվելով App Store առցանց խանութում` խաղը «Apple խմբագրության ընտրությունը» կարգավիճակ ստացավ 78 երկրների շարքում և մեկ շաբաթվա ընթացքում գլոբալ առաջխաղացման իրավունք աշխարհի 135 երկրում:
Նոյեմբերի վերջում Հայաստանում սկսեց գործել Տեղեկատվական և հաղորդակցային տեխնոլոգիաների ոլորտում գործատուների միությունը: Նոր կազմակերպության գործունեությունն ուղղված է Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում կրթական և հասարակական կառույցների հետ համագործակցությանը, ինչը պետք է նպաստի երկրում այդ ոլորտի առավել արդյունավետ զարգացմանը:
Դեկտեմբերի սկզբում հայ-ամերիկյան SoloLearn ստարտափը ճանաչվեց Սիլիկոնյան հովտի մինչև $10 ֆինանսավորմամբ ամենաարագ զարգացող 10 սկսնակ ընկերություններից մեկը: Վարկանիշը կազմել է Mattermark ընկերությունը, որը զբաղվում է սկսնակ ընկերությունների ուսումնասիրությամբ: Ավելի վաղ SoloLearn-ը Հնդկաստանում ընդգրկվել էր 2015-ի լավագույն Android-հավելվածների ցանկում: Հաշվի առնելով հսկայական մրցակցությունը ծրագրավորման ուսուցման շուկայում, SoloLearn-ին հաջողվել է բավականին սեղմ ժամկետում գրեթե անհնարինի հասնել` իր ասպարեզում առաջատար դառնալով աշխարհում:
Դեկտեմբերի 8-ին Երևանում տեղի ունեցավ «Ռոբոտների շքերթի» հանդիսավոր բացումը, որն առաջին անգամ է անցկացվում տարածաշրջանում և կտևի մինչև 2016-ի հունվարի 10-ը: Ցուցահանդեսում ներկայացված են Անգլիայից, ԱՄՆ-ից, Ճապոնիայից, Ռուսաստանից, Իռլանդիայից և այլ երկրներից բերված 20 ինտերակտիվ ռոբոտ (հանրահայտ Տեսպիան դերասան ռոբոտը, հատուկ թերապիայի առավելությունները կիրառող Պարոն, մատուցող ռոբոտ Յոշան, Ռոբոֆուտբոլը, Ռոբոտ Պինգ-Պոնգը, արդյունաբերական առաջադրանքներ կատարող Բակսթերը և այլն), ինչպես նաև հայկական ռոբոտատեխնիկայի լավագույն նմուշները:
Ծրագրավորման Digi Code պատանեկան մրցույթի ժամանակ հայ դպրոցականները հնարավորություն ստացան աշխատելու Scratch ծրագրավորման լեզվի օգնությամբ և ներբեռնել ստեղծած խաղերը Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի կայք: Scratch-ը MIT-ի մշակած ծրագրավորման գրաֆիկական միջավայրն է, որն օգտագործվում է նաև ռոբոտների ծրագրավորման համար: Ծրագիրը մի ամբողջ ցանց է իրենից ներկայացնում, որը միավորում է ծրագրավորմամբ հետաքրքրվող դպրոցականներին: Այն զարգացնում է ոչ միայն ալգորիթմային մտածողությունն, այլ նաև ստեղծագործական ունակությունները, երաժշտական ճաշակն ու լեզվի իմացությունը:
Դեկտեմբերի կեսին Forbes-ը հրապարակեց 2015-ի սկսնակ ընկերությունների թոփ-50, որտեղ ընդգրկված են ներդրողների շրջանում ամենապահանջված և առավել շատ ներդրումներ ներգրաված ընկերությունները: Ցուցակում էր նաև հայկական PicsArt ստարտափը, որը զբաղեցրել է 5-րդ հորիզոնականը: Հանդեսն այն գնահատել է $250 մլն: PicsArt-ը մեծ տարածում ստացած լայն հնարավորություններով գրաֆիկական խմբագիր է, որը հայկական թիմը մշակել է 2011-ին: Ավելի քան 250 միլիոն օգտատեր է աշխարհում օգտվում այդ անվճար հավելվածից: Այն ունի պատկերների խմբագրման լայն հնարավորություններ և հարյուրավոր գործիքների ու էֆեկտների միջոցով ֆոտոմոնտաժի հնարավորություն, որոնք կարելի է գտնել միայն մասնագիտացված ծրագրերում:

24 Декабрь 2015 - 07:46 AMT
Суммируя достижения армянских IT-компаний в 2015 году, PanARMENIAN.Net представлет 12 самых значимых для сферы событий.
Мобильная игра Shadowmatic, разработанная армянской студией Triada Studio Games и ставшая крайне популярной во всем мире, вошла в список лучших игр 2015 года по версии Apple. Сразу в нескольких странах Apple признала Shadowmatic «Игрой года» и «Лучшей инновационной игрой года». Игра была запущена 15 января 2015 года и сразу же оказалась в центре всеобщего внимания. На протяжении всего года Shadowmatic многократно становилась обладательницей престижных международных наград игровой индустрии. В начале июня плод трехлетней кропотливой и виртуозной работы Triada Studio Games получил приз Apple Design Awards. Apple Design Awards (ADA) это специальное мероприятие, проводимое корпорацией в рамках своей ежегодной всемирной конференции для разработчиков WWDC.
Стартап Render Forest изучил сегмент рынка, предлагающий онлайн услуги для создания собственного видеоконтента еще в начале года. Оказалось, что в эру высококачественного видео и широкоэкранных мониторов ни одна платформа не предлагает соответствующие услуги и разнообразие. Команда смогла разработать уникальную онлайн-платформу, которая позволяет пользователям самостоятельно создавать видео высокого разрешения.
В начале сентября общественная организация «Интернет-сообщество Армении» открыла первичный этап регистрации в доменной зоне высшего уровня .հայ (произносится как hye). В течение трех месяцев с 1 сентября по 30 ноября владельцы фирменных названий, зарегистрированных торговых знаков и иной интеллектуальной собственности имели первичное право регистрации соответствующего доменного имени в зоне.
В конце сентября В Ереване стартовала десятая юбилейная международная конференция «Вычислительные науки и информационные технологии» (CSIT – 2015). Для участия в конференции прибыли около 40 иностранных гостей из России, Франции, Греции, Германии, США, Финляндии, Италии, Великобритании, Нидерландов, Японии, Украины, заявлено было более 130 научных докладов. Целью конференции является содействие обмену научных идей между специалистами компьютерных и информационных технологий, представление и обсуждение результатов достижений в научной области.
В начале октября армянские IT-компании представили свои новейшие решения в ходе одиннадцатой ежегодной технологической выставки Digitec Expo. Около 170 технологических компаний из Армении, России, Украины, Белоруссии, Тайваня, Китая, Ирана и других стран в течение трех дней показали посетителям технологические новинки, инновационные разработки, новые приложения, технику, роботов и компьютерные игры.
10 октября состоялась церемония открытия первых в Армении фаблабов – небольших мастерских-лабораторий. Оснащенные специальным оборудованиеми необходимыми материалами, фаблабы позволяют стимулировать научно-исследовательские работы в сферах робототехники, физики, технологий, машиностроения и так далее, превратившись в новую платформу для исследований, проводимых молодыми армянскими учеными.
Созданный в марте 2015 года и состоящий всего из трех разработчиков армянский стартап ArmNomads Games смог доказать всем, и, в первую очередь, самим себе, что для создания качественного продукта необходимы лишь знания, хорошая идея и энтузиазм. Большие бюджеты и известность – не главный фактор успеха. Разработанная командой мобильная игра Let's Twist быстро заинтересовала мирового гиганта Apple. Появившись в онлайн магазине App Store 12 ноября, игра получила статус «Выбор редакции Apple» в 78 странах мира и право глобального продвижения в 135 странах мира на протяжении недели.
В конце ноября в Армении начал действовать Союз работодателей в сфере информационно-коммуникационных технологий. Деятельность новой организации нацелена на сотрудничество с образовательными и общественными структурами в различных сферах экономики Армении, что поспособствует более эффективному развитию ИКТ сферы в стране. Новая организация приведет к повышению конкурентоспособности страны в ИКТ сфере, а также разработке системы управления и программирования в различных сферах экономики.
В начале декабря армяно-американский стартап SoloLearn был признан одним из десяти самых быстроразвивающихся стартапов Силиконовой долины с финансированием до $10 млн. Рейтинг был составлен компанией Mattermark, которая занимается исследованием стартапов. Еще раньше, SoloLearn вошло в список лучших Android-приложений 2015 года в Индии. Учитывая огромную конкуренцию на рынке обучения программированию, SoloLearn удалось за довольно короткий срок добиться практически невозможного, став мировым лидером в своей нише.
8 декабря в Ереване состоялась торжественная церемония открытия выставки «Бал Роботов», проходящей впервые в регионе, которая продлится до 10 января 2016г. На выставке представлено свыше 20 интерактивных роботов из Великобритании, США, Японии, России, Ирландии и других стран, в том числе знаменитый английский робот-гуманоид, актер Теспиан, робот Паро, позволяющий использовать преимущества зоотерапии, робот-официант Йоша, Робофутбол, Робот Пинг-Понг, американский робот Бакстер, выполняющий индустриальные задания, и другие, а также лучшие образцы армянской робототехники.
В рамках юношеского конкурса программирования Digi Code армянские школьники получили возможность работать при помощи языка программирования Scratch и загружать созданные игры на сайт Массачусетского технологического института. Scratch представляет собой разработанную MIT графическую среду программирования, которая используется также для программирования роботов. Программа представляет собой целую сеть, объединяющую интересующихся программированием школьников. Она развивает не только алгоритмическое мышление, но и творческие способности, музыкальный вкус и знание языка.
В середине декабря журнал Forbes опубликовал топ-50 стартапов 2015 года, отражающий наиболее востребованные среди инвесторов и привлекшие наибольшие инвестиции компании. В список попал также армянский стартап PicsArt. Журнал поместил армянскую компанию на пятое место, оценив его в $250 млн. PicsArt – это популярный графический редактор с широкими возможностями, разработанный армянской командой в 2011 году. Более 250 миллионов пользователей по всему миру используют это бесплатное приложение, чтобы пользоваться широкими возможностями редактирования изображений и фотомонтажа с помощью сотен инструментов и эффектов, которые можно найти только в профессиональных программах.