ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կոչ է արել կաթոլիկների Սբ. Ծննդյան (դեկտեմբերի 25) նախօրեին հիշել քրիստոնյաներին, ինչպես նաև այլ դավանանքի մարդկանց, որոնց հետապնդում է ահաբեկչական «Իսլամական պետությունը»:
«Հարկավոր է հիշել, որ մեր քրիստոնյա եղբայրներից շատերը Սբ Ծնունդը նշելու հնարավորություն չունեն, հիշել նրանց, ով արտաքսվել է հայրենի տնից անասելի բռնությունների և հալածանքների հետևանքով»,-ասել է Օբաման:
Վերջում նա մեջբերում է արել սուրբծննդյան երգից. «Ճշմարտությունը կհաղթի, աշխարհում խաղաղություն կտիրի, իսկ մարդկանց հոգիներում` բարություն», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
2014-ի ամռան սկզբին «Իսլամական պետության» զինյալները գրավեցին մի շարք բնակավայրեր Սիրիայի արևելքում և սկսեցին առաջանալ դեպի Իրաքի սահմանները: Ծայրահեղականները հաջողության են հասել նաև իրաքյան տարածքներում՝ վերահսկողություն սահմանելով երկրի արևմուտքում մի քանի քաղաքների վրա: Հուլիսի վերջում նրանք հայտարարեցին Իրաքի ու Սիրիայի տարածքում խալիֆայության ստեղծման մասին: Մարտական գործողություններն ուղեկցվում են զանգվածային բնաջնջմամբ: Ըստ արևմտյան երկրների ԶԼՄ-ների, հակամարտության գոտում արդեն մոտ 10 հազար քրիստոնյա ու եզդի է սպանվել:
2015-ի սկզբին ԻՊ սպառնացել է ոչնչացնել բոլոր քրիստոնյաներին և ստրկացնել մյուսներին: 2014-ի սեպտեմբերի 21-ին «Իսլամական պետություն» խմբավորումն ականապատել և պայթեցրել է Դեր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին: Այստեղ ամփոփված էին նաև Դեր Զորի անապատներում մարտիրոսացած Մեծ եղեռնի զոհերի մասունքները:

24 Декабрь 2015 - 12:41 AMT
Президент США Барак Обама призвал в преддверии католического Рождества (25 декабря) вспомнить христиан и представителей других конфессий, гонимых боевиками террористической группировки «Исламское Государство» .
«В некоторых районах Ближнего Востока, где церковные колокола звонили на протяжении веков на Рождество, в этом году они будут молчать; это молчание — трагическое свидетельство жестоких зверств, совершенных в отношении этих общин ИГ», — заявил президент.
Поэтому необходимо «помнить, что многие из наших братьев-христиан не пользуются этим правом (встречать Рождество), держать в наших сердцах и умах тех, которые были изгнаны из своих родных домов из-за непостижимого насилия и преследований», добавил Обама.
В конце обращения он процитировал рождественскую песню: «Неправда будет сражена, правда победит, мир воцарится на земле, а добро — в человеческом сердце», сообщает РИА Новости.
Ранее издание The Independent со ссылкой на доклад организации «Помощь церкви в беде» писало, что из-за того, что «Исламское государство» жестоко преследует сторонников другой веры, в течение ближайших десяти лет христианство может «полностью исчезнуть» в некоторых странах Ближнего Востока.
Исследование показало, что из-за религиозно мотивированных этнических чисток за последние два года в регионе значительно сократилось число последователей христианства. В наибольшей степени это затронуло такие государства, как Ирак, Сирия и Нигерия, поскольку в них наиболее активно действуют исламисты.