24 Դեկտեմբեր 2015 - 12:52 AMT
Հայաստանը չի բանակցում ռուսական գազն ամբողջովին իրանականով փոխարինելու մասին, ասել է լրագրողներին ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը կառավարության նիստից հետո, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Իրանի դեմ գործող պատժամիջոցների չեղարկումից հետո հայկական ԶԼՄ-ներում հաղորդագրություններ հայտնվեցին, թե Հայաստանն ակտիվ բանակցություններ է վարում Իրանից գազի առաքումների հնարավոր ավելացման շուրջ` որպես այլընտրանք ռուսական գազին, որը Հայաստան է առաքվում Վրաստանի տարածքով: Նաև կարծիքներ էին հնչում, թե Հայաստանը կարող է որպես տարանցիկ տարածք օգտագործվել իրանական գազը դեպի Եվրոպա առաքելու համար:
«Այս լուրերը ես մեկնաբանել չեմ կարող, քանի որ բանակցություններ այդ հարցերի շուրջ չեն ընթանում»,-ասել է Գալստյանը:
«Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերի վրա հղումով որոշ ԶԼՄ-ներում հայտնված հաղորդագրություններն այն մասին, թե «Գազպրոմն» ու Իրանը քննարկում են դեպի Հայաստան գազի առաքումներում փոխանակման գործողություններին առնչվող հարցեր, հանգեցրին նրան, որ որոշ փորձագետներ ենթադրեցին, որ ելնելով աշխարհաքաղաքական գործընթացներից, դեպի Հայաստան գազի առաքման սխեմաները կարող են որոշակի փոփոխություն կրել: Մասնավորապես, որ ՌԴ-ն կարող է վերանայել առաքումների առկա սցենարը` համարելով, որ Հայաստանը կարող է գազի որոշակի քանակ ստանալ Իրանից:
Մինչդեռ Վրաստանի փոխվարչապետ, էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարար Կախա Կալաձեն, ներկայացնելով Լյուքսեմբուրգում «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլերի հետ բանակցությունների մանրամասները, ասել էր, որ Վրաստանի համար շահավետ չի լինի, եթե Հայաստանը գազը ստանա Իրանից, դա վատ կլինի և անըդունելի:

Армения не ведет переговоры о полной замене российского газа иранским, сказал 24 декабря журналистам заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Арег Галстян.
После отмены западных санкций в отношении Ирана в армянских СМИ стали распространяться слухи о том, что Армения ведет активные переговоры о возможности увеличения поставок газа из Ирана в качестве альтернативы российскому «голубому топливу», который поступает в Армению транзитом через территорию Грузии. Также озвучивалась возможность использования Армении как транзитной зоны для экспорта иранского газа в Европу.
«Я не могу прокомментировать подобные слухи, поскольку нет подобных переговорных процессов», – сказал Галстян, передает АРКА.
Появившиеся в СМИ сообщения со ссылкой на главу «Газпрома» Алексея Миллера том, что «Газпром» и Иран прорабатывают вопросы обменных операций при поставках газа в Армению привели к тому, что некоторые эксперты предположили, что исходя из геополитических процессов сценарии поставок газа в Армению могут подвергнуться определенным изменениям. В частности, что Россия может пересмотреть текущий сценарий поставок, считая, что Армения может получать определенное количество газа из Ирана.
На данный момент основным поставщиком природного газа для Армении является российская сторона, а иранский газ республика получает сугубо в рамках программы «Газ в обмен на электроэнергию». При этом армянская сторона по действующему между странами соглашению не имеет права использовать газ из Ирана для собственного потребления.
Газопровод между Арменией и Ираном был открыт в 2007 году. За полученный газ Армения расплачивается с Ираном электроэнергией из расчета 3 кВт.ч электроэнергии за каждый 1 куб. м газа.