24 Դեկտեմբեր 2015 - 13:45 AMT
Թուրքական օդուժի կողմից ռուսական Սու-24-ի խոցումից հետո, Մոսկվան աշխատում է պատժել Անկարային` թե տնտեսապես, թե քաղաքական հարթակում: Կրեմլը լավ գիտի իր հակառակորդների աշխարհաքաղաքական թուլությունները, և Թուրքիայի դեպքում կարծես գտել է այդ ցավոտ կետը, գրում է հետախուզական վերլուծական Stratfor ընկերությունը` համարելով, որ այդ կետը Թուրքիայի համար քրդերն են, հայտնում է Slon.ru-ն:
Դեկտեմբերի 23-ին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը բանակցել է Թուրքիայի քրդամետ Ժողովրդների դեմոկրատիայի կուսակցության համանախագահ Սելահադդին Դեմիրթաշի հետ: Ավելի վաղ` հոկտեմբերին, ռուսական ԱԳՆ-ն քննարկում էր Մոսկվայում Սիրիական Քրդստանի ներկայացուցչություն բացելու հարցը, իսկ դեկտեմբերի կեսին արդեն Մոսկվան պնդում է, որ սիրիական քրդական Ժողովրդական միությունը մասնակցի Սիրիայի շուրջ բանակցություններին: Ռուսաստանը գիտի, որ սատարելով քրդերին, թուլացնում է Անկարային, գրում է Stratfor-ը:
Ըստ վերլուծաբանների, Ժողովրդավարական միության մասնակցությունը բանակցություններին ի վերջո կարող է հանգեցնել Սիրիայի հյուսիսում քրդական ինքնավարության ստեղծմանը: Այդպիսի ինքնավարությունը հրաշալի հենակետ կդառնա Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) ակցիաների պատրաստման համար: Այսպիսի զարգացումը շատ վատ կլինի Թուրքիայի համար և Մոսկվան դա գիտի:
Ըստ ընկերության փորձագետների, ՌԴ-ն վաղեմի հարաբերություններ ունի ՔԱԿ և այլ քրդական խմբավորումների հետ` 1970-ականներին ՔԱԿ-ը կազմավորվեց որպես մարքսիստալենինյան կուսակցություն, 90-ականներին այն ներկայացուցչություն ուներ ՌԴ-ում, իսկ առաջնորդ Օջալանը Սիրիայից արտաքսվելուց հետո 2 անգամ այցելել է Ռուսաստան` ապաստան գտնելու ակնկալիքով:
Հուլիսին Անկարայի և ՔԱԿ միջև հրադադարը խախտվեց, առճակատումը միայն սրվում է: Էրդողանը խոստացել է «բնաջնջել» քուրդ զինվորականներին, թեև իշխող և ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչները հորդորում են նվազեցնել լարվածությունը:
Այժմ արդեն Անկարան պետք է մտածի հնարավոր բարդությունների մասին, գրում է Stratfor-ը: Կարող է արծարծվել Թուրքիայում քրդական ինքնավարության հարցը` ստանալով ՔԱԿ աջակցությունը: Սեփական դերը Մերձավոր Արևելքում բարձրացնելու Անկարայի ձգտումը մի կողմից հաշվի չի առնում ներքին խնդիրները քաղաքական և անվտանգության ասպարեզում, մյուս կողմից` բախվում է Մոսկվայի նմանատիպ ցանկությանը: Թուրքիային դեռ չի հաջողվում հարթել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, ներողություն խնդրելուց հրաժարվելուն Մոսկվան պատասխանում է պատժամիջոցներով, իսկ հիմա արդեն գործի դնելով ևս մեկ ցավոտ կետ` հարաբերությունները քրդերի հետ, գրում է Stratfor-ը:
Նոյեմբերի 24-ին թուքական F-16 կործանիչը ռուսական Սու-24 ինքնաթիռ է խոցել Սիրիայի հետ սահմանին: Սու-24 ռուսական ռազմական ինքնաթիռը խոցվել է Սիրիայի տարածքում «օդ-օդ» հրիթռով: Ըստ ՌԴ նախագահի, ռուս օդաչուներն ու ռուսական ինքնաթիռը չէին սպառնում Թուրքիային: «Սու-24 ռուսական ռազմական ինքնաթիռի խոցումը հարված է թիկունքից, որ հասցրեցին ահաբեկիչներին աջակցողները»,-ասել է նա:
Մինչդեռ ՌԴ Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների ուսումնասիրության կենտրոնի տնօրեն Սեմյոն Բագդասարովը հայտարարել էր, ՌԴ-ն պետք է սկսի աջակցել քրդերին` ապահովելով զենքով ու տեխնիկայով: Որովհետև, եթե Թուրքիան որոշի լրջորեն մտնել Սիրիայի տարածք, առաջինը հարվածի տակ կհայտնվեն քրդերը, որի ելքից կախված կլինի պատերազմի հետագա ընթացքը:

24 Декабрь 2015 - 14:29 AMT
С тех пор как Турция сбила российский самолет близ своих границ ровно месяц назад, Москва старается наказать Анкару как экономически, так и политически. Кремлю вообще нельзя отказать в знании геополитических слабостей его оппонентов, и в случае с Турцией он, похоже, нащупал такое чувствительное место. Как пишет в своем «Геополитическом дневнике» частная разведывательно-аналитическая компания Stratfor, «болевой точкой» Турции стали курды, говорится в публикации на сайте Slon.ru.
Как отмечается в статье, в среду, 23 декабря министр иностранных дел Сергей Лавров провел переговоры с лидером прокурдской оппозиции Турции Селахаттином Демирташем, лидером Партии демократии народов. Кроме того, ранее, в октябре, российский МИД обсуждал возможность открытия в Москве официального представительства Сирийского Курдистана, а в середине декабря Москва настаивала на том, что сирийская курдская партия Демократический союз должна участвовать в переговорах по урегулированию в Сирии наряду с другими оппозиционными группами. Откуда такое внимание к курдам? Россия знает, что, поддерживая их, она ослабляет Анкару, подчеркивает Stratfor.
По мнению аналитиков, участие Демократического союза в переговорах может в конечном итоге привести к созданию курдской автономии на севере Сирии. Такая автономия станет отличным бастионом для подготовки акций Рабочей партии Курдистана – повстанческой организации, борющейся за политические права курдов в Tурции, считают эксперты. Подобное развитие событий очень плохо для Турции, и Москва знает это.
У России давние отношения с Рабочей партией Курдистана и другими курдскими группами, напоминает Stratfor: в 1970-х годах РПК начиналась как марксистско-ленинская организация, что идеологически сближало ее с Советским Союзом, в 90-х она имела представительство в России, а лидер партии Абдулла Оджалан после изгнания из Сирии дважды приезжал в Россию в попытках найти убежище.
Вмешательство России в отношения Турции и курдов происходит в важный момент: в июле перемирие между Анкарой и РПК было нарушено, и с тех пор конфронтация между двумя сторонами нарастает. На прошлой неделе турецкая армия развернула одну из крупнейших своих операций против Рабочей партии Курдистана, а президент Реджеп Эрдоган пообещал «истребить» курдских военных. При этом следует помнить, что, несмотря на жесткость официальной Анкары в отношении РПК, часть турецкого парламента стремится понизить градус напряженности с помощью диалога, а не военных операций, – к этому призывают представители как правящей, так и оппозиционных партий.
Сейчас Анкаре придется иметь в виду сразу несколько возможных осложнений, пишет Stratfor. Укрепление поддержки прокурдских политических сил в Турции способно поднять вопрос о курдской автономии, а она, в свою очередь, может поддержать Рабочую партию Курдистана в ее атаках на территории Турции. Желание Анкары усилить свою роль на Ближнем Востоке, с одной стороны, не учитывает внутренние проблемы из области политики и безопасности, а с другой – сталкивается с аналогичным желанием Москвы. Сгладить же отношения с Россией у Турции пока не получается, и на отказ извиняться Москва отвечает санкциями. А теперь – нажатием еще на одну болевую точку Анкары: отношения с курдами.