25 Դեկտեմբեր 2015 - 08:18 AMT
Վերահաստատել է Առէկսիմբանկի Տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգի համապատասխանությունը ISO27001:2013 -ին
Certification International (UK) Ltd անգլիական աուդիտորական ընկերությունը վերահաստատել է, որ «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ Տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգը համապատասխանում է ISO27001:2013 միջազգային ստանդարտներին և շնորհել է համապատասխանության նոր հավաստագիր` երեք տարի ժամկետով: Հավաստագիրը գործում է մինչև 2018 թվականի դեկտեմբերը:
Տեղեկատվական անվտանգության բաժնի պետ` Սամվել Զարգարյանի խոսքերով` Առէկսիմբանկի ղեկավարությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում ISO ստանդարտներին համապատասխան կառավարման որակի միասնականացման խնդիրներին:
«ISO ստանդարտները տարբեր ոլորտների որակական հատկանիշներ են, որոնք շնորհվում են ըստ գործունեության տարբեր ուղղությունների և հանդիսանում բիզնեսի կայունության ու անվտանգության կարևորագույն պայմանը, – առանձնացրեց Ս. Զարգարյանը: «ISO ստանդարտները թույլ են տալիս կառուցել արդյունավետ կառավարման համակարգ, էապես ամրապնդում են դիրքերը Հայաստանի բանկային համակարգում` այդպիսով նպաստելով Բանկի նկատմամբ հաճախորդների և գործընկերների հավատարմության բարձրացմանը»:
2012թ. Առէկսիմբանկը հաջողությամբ անցել է ISO 27001:2005 հավաստագրում Տեղեկատվական անվտանգության կառավարման ոլորտում, իսկ AB Certification ֆրանսիական աուդիտորական ընկերության կողմից ստացել է նաև ISO 9001:2008 միջազգային ստանդարտի «որակի նշան» Որակի կառավարման ոլորտում, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:

Английская аудиторская компания Certification International (UK) Ltd вновь подтвердила, что Система Информационной Безопасности ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» соответствует требованиям стандарта ISO27001:2013, банку выдан новый сертификат на соответствие сроком на три года.
Сертификат действителен до декабря 2018 года.
По словам начальника отдела информационной безопасности Самвела Заргаряна, руководство Арэксимбанка всегда уделяло большое внимание решению задач по унификации качества управления и информационной безопасности согласно ISO стандартам. «Стандарты ISO – это своеообразные знаки качества в той или иной области, которые присваиваются по различным направлениям деятельности и являются одним из ключевых условий стабильности и безопасности бизнеса,- сказал, в частности, Заргарян,- «они позволяют выстраивать эффективную интегрированную систему менеджмента, значительно укрепляют позиции на рынке, способствуя росту доверия к банку со стороны клиентов и партнеров».
В 2012 году Арэксимбанк успешно прошел сертификацию на соответствие международным требованиям стандарта ISO 27001:2005 (Управление информационной безопасностью). От французской аудиторской компании AB Certification банк имеет такой же «знак качества» в области Управления Качеством ISO 9001:2008.