Վրաստանը դեռևս նախադրյալներ չի տեսնում Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնելու համար: Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետի Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների գծով հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն:
«Այս փուլում մենք չենք դիտարկում Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնելու հնարավորությունը: Այդ հարցը կարող է հայտնվել օրակարգում, եթե լուրջ քայլեր ձեռնարկվեն Վրաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության վերականգնման ուղղությամբ»,-ասել է Զուրաբ Աբաշիձեն «Ռուսթավի-2» հեռուստաալիքի եթերում, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Այս մեկնաբանությունն արվել էր ի պատասխան ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինի այն հայտարարության, որ Ռուսաստանը պատրաստ է վերականգնել դիվանագիտական հարաբերությունները Վրաստանի հետ:
Դեկտեմբերի 23-ին ՌԴ-ն պարզեցրեց մուտքի արտոնագրերի տրամադրման կարգը Վրաստանի քաղաքացիների համար և հայտարարեց, որ ապագայում հնարավոր կլինի վերադառնալ առանց վիզաների ռեժիմին: Մուտքի արտոնագրերի ռեժիմը սահմանվեց Վրաստանի և ՌԴ միջև 2000 թ.: 2008-ին Հարավային Օսեթիայում ռազմական հակամարտությունից հետո Վրաստանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ:

Грузия пока не видит предпосылок для восстановления дипломатических отношений с Россией, заявил спецпредставитель премьер-министра Грузии по вопросам отношений с Россией Зураб Абашидзе.
«На этом этапе мы не рассматриваем возможность восстановления дипломатических отношений с Россией. Этот вопрос может стать в повестке дня, если будут предприняты серьезные шаги по восстановлению территориальной целостности и суверенитета Грузии», – сказал Абашидзе в эфире телекомпании «Рустави 2».
Этот комментарий был дан в ответ на заявление заместителя министра иностранных дел РФ Григория Карасина о том, что Россия готова восстановить дипломатические отношения с Грузией, передает Русская служба BBC.
23 декабря в Российской Федерации вступило в силу решение, которое облегчает визовый режим с Грузией. Решение принято на фоне нормализации отношений двух государств.
Начиная с 23 декабря, граждане Грузии будут оформлять деловые, учебные, рабочие, а также гуманитарные визы любой кратности. Органы ФМС РФ в установленном порядке смогут выдавать частные визы вне зависимости от наличия родства между приглашаемым и принимающей стороной, в соответствии с действительными приглашениями.
Визовый режим между Грузией и Россией был введен в 2000 году, а в сентябре 2008 года, после военного конфликта в Южной Осетии, Грузия в свою очередь разорвала дипломатические отношения с РФ. Однако спустя 4 года, в 2012 году, официальный Тбилиси в одностороннем порядке отменил визовый режим для россиян.