26 Դեկտեմբեր 2015 - 08:10 AMT
Ղրիմի շրջափակման կազմակերպիչներից մեկը` Լենուր Իսլյամովը, հայտարարել է, որ Թուրքիայի ՊՆ-ն սկսել է ռազմական օգնություն ցուցաբերել Ուկրաինայում ստեղծվող Նոման Չելեբիջհանի անվան կամավորական գումարտակին: Գումարտակում ընդգրկված են Ղրիմի թաթարները, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Օդեսայի ճգնաժամային մեդիակենտրոնին» Իսլյամովն ասել է, որ հիմնական ֆինանսավորումը դեռ ստանում են կամավորներից, իսկ Անկարան հագուստ և կոշիկ է մատակարարում ստորաբաժանմանը:
Ըստ նրա, գումարտակում 560 անդամ կլինի, իսկ հունվարի 15-ից այն կունենա զորամասի համար: Կազմավորման հիմնական խնդիրն է լինելու «Ղրիմի սահմանի պաշտպանությունը հենց Ղրիմում»: Իսլյամովը նաև ասել է, որ նպատակներից մեկը լինելու է «հարվածներն այն վայրերին հասցնել, որոնք միայն մենք կարող ենք իմանալ»:
Իսլյամովը, որին ՌԴ-ում հեռակա կարգով դիվերսիայի մեղադրանք է ներկայացվել, հայտարարել է, թե պետք է շարունակել Ղրիմի էներգաշրջափակումը` ընդլայնելով նաև պարենայինը: Ըստ նրա, կարելի է «փոքր մոտորանավակներով գրոհել նավերը, որոնք ապրանք են տանում Ղրիմ», սակայն դա ծայրահեղ միջոց է, կան նաև «այլ ավելի հետաքրքիր միջոցներ» ծովային շրջափակման համար:
Մեկ շաբաթից ավելի Ղրիմի էներգահամակարգն աշխատում էր մեկուսացման ռեժիմում այն բանից հետո, երբ նոյեմբերի 22-ի գիշերը Ուկրաինայի հարավում ԷՀԳ պայթեցման հետևանքով լիովին դադարեցվեց թերակղզու էլեկտրամատակարարումը: Ղրիմում և Սևաստոպոլում ԱԻ ռեժիմ սահմանվեց, էլեկտրականության վթարային անջատումներ սկսվեցին, ձեռնարկությունները դադարեցրին աշխատանքը: Ղրիմի շրջափակման կողմնակիցներն Ուկրաինայում թույլ չէին տալիս վերանորոգել ԷՀԳ վնասված սյուները:

26 Декабрь 2015 - 12:32 AMT
Один из организаторов блокады Крыма, Ленур Ислямов, заявил, что Министерство обороны Турции начало оказывать военную помощь создаваемому на Украине добровольческому батальону имени Номана Челебиджихана, в который входят представители крымско-татарского народа.
В интервью «Одесскому кризисному медиацентру» он рассказал, что основное финансирование пока поступает от волонтеров, а Анкара занимается снабжением подразделения — в ближайшее время ожидаются поставки комплектов одежды и обуви.
По его словам, в батальоне будут числиться 560 человек, к 15 января ему должны присвоить номер воинской части. Основной задачей формирования будет «охрана границы Крыма в самом Крыму». Также Ислямов пространно выразился, что видит целью батальона «… нанесение ударов таким образом, где мы только можем знать».
Также Ислямов, которому в России заочно предъявлено обвинение в диверсии, заявил о необходимости продолжать энергоблокаду Крыма, а также расширять продовольственную блокаду. По его словам, можно «маленькими катерами атаковать суда, которые везут товар в Крым», однако это является крайней мерой, и есть другие, «более интересные методы» устроить морскую блокаду полуострова, передает РИА Новости.
Энергосистема Крыма больше недели работала в изолированном режиме после того, как в ночь на 22 ноября в результате подрыва опор ЛЭП на юге Украины полностью прекратились поставки электроэнергии на полуостров. В Крыму и Севастополе введены режим ЧС, графики аварийных отключений электричества, предприятия для экономии электроэнергии были остановлены. Сторонники блокады Крыма на Украине не допускали ремонтников к поврежденным опорам ЛЭП.