28 Դեկտեմբեր 2015 - 13:15 AMT
Դեկտեմբերի 27-ին Թուրքիայում սպանվել է Սիրիացի ընդդիմադիր լրագրող և վավերագրող Նաջի ալ Ջերֆը: Սպանությունը տեղի է ունեցել Գազիանտեպ քաղաքում` Սիրիայի սահմանից ոչ հեռու:
Այդ տեղեկությունը Twitter-ում հաստատել է Raqa Is Being Slaughtered Silently («Ռաքքան անաղմուկ սպանվում է») իրավապաշտպան խումբը, որի հետ համագործակցել է Ալ Ջերֆը:
Լրագրողն աշխատում էր «Իսլամական պետության» հանցագործությունների մասին պատմող փաստագրական ֆիլմի վրա: Նա արդեն մի քանի ֆիլմ ուներ նկարահանած սիրիական պատերազմի մասին: Ալ Ջերֆը նաև Hentah թերթի գլխավոր խմբագիրն էր:
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ Թուրքիայում սիրիացի ընդդիմադիրներ են սպանվում: Հոկտեմբերին ԻՊ դեմ հանդես եկող 2 ակտիվիստ սպանվեց թուրքական Շանլիուրֆայում, որը նույնպես Սիրիային մոտ է գտնվում, հայտնում է Lenta.ru-ն: Դեկտեմբերի 18-ին ԻՊ ղեկավարներն արգելեցին իրենց մարտիկներին հեռուստացույց դիտել` զերծ պահելու համար նրանց արտերկրի հեռուստաալիքների տեղեկատվությունից: Նրանց արգելվել է նաև վերանորոգել, վաճառել կամ գնել հեռուստացույց:

Оппозиционный сирийский журналист и документалист Наджи Аль-Джерф был застрелен в Турции в воскресенье, 27 декабря. Убийство произошло в городе Газиантеп, недалеко от сирийской границы.
Эту информацию подтверждает в Twitter правозащитная группа Raqa Is Being Slaughtered Silently («Ракку убивают тихо»), с которой сотрудничал Аль-Джерф.
Журналист трудился над документальным фильмом, повествующем о преступлениях «Исламского государства» (ИГ). До этого он выпустил несколько фильмов о войне в Сирии. Аль-Джерф также работал главным редактором газеты Hentah.
Это не первый случай, когда в Турции убивают сирийского оппозиционера. В октябре двух активистов, выступавших против ИГ, зарезали в турецком городе Шанлыурфа, который также находится недалеко от границы с Сирией, передает Lenta.ru.
Как сообщалось 18 декабря, руководство ИГ запретило своим бойцам смотреть телевизор, чтобы оградить их от информации зарубежных телеканалов, в эфире которых осуждается деятельность организации. Членам экстремистской группировки также нельзя ремонтировать, продавать и покупать телевизоры.
«Ракку убивают тихо» с апреля 2014 года фиксирует нарушения прав человека в Ракке, являющейся фактической столицей ИГ.
«Исламское государство» — запрещенная в России организация, которая в 2014 году захватила часть территории Сирии и Ирака и провозгласила там халифат.