ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փոփոխություններ է կատարել Թուրքիայի հանդեպ տնտեսական հատուկ սահմանափակիչ միջոցների կիրառման մասին հրամանագրում:
ՌԴ նախագահն ընդլայնել է այն ընկերությունների և պայմանագրերի ցանկը, որոնց վրա ՌԴ կառավարությունը կարող է տարածել բացառությունները պատժամիջոցների ցանկից: Եթե նախկինում խոսքը բացառապես Թուրքիայի իրավասության տակ գտնվող կազմակերպությունների մասին էր, ապա այժմ բացառությունները տարածվում են նաև այն ընկերությունների վրա, որոնք վերահսկվում են այդ երկրի քաղաքացիների կամ կազմակերպությունների կողմից: Բացի այդ, Պուտինը հանձնարարել է որոշել այս կամ այն ընկերության Անկարայի իրավասության տակ լինելու կամ Թուրքիայի քաղաքացիների կողմից վերահսկվելու հատկանիշներն ըստ ՌԴ համապատասխան դաշնային օրենքի, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Այն պայմանագրերի ցանկը, որոնց վրա չեն տարածվի պատժամիջոցները, դեռ պատրաստ չէ: Դեկտեմբերի 24-ին վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հիշեցրեց, որ առաջիկայում ստանալու է այդ ցուցակը նախարարություններից և գերատեսչություններից:
Անցած շաբաթ «Կոմերսանտ» թերթը նշեց այն թուրքական ընկերությունները, որոնք հայտնվել են կառավարության սպիտակ ցուցակում: Ըստ թերթի տեղեկությունների, հիմնականում ցանկում ընդգրկվել են խոշոր թուրքական կառուցապատողները: Ընդ որում, ինչպես նախկինում գրել է ՌԲԿ-ն, 2016-ից թուրքական շինարարական ընկերություններին ավելի բարդ կլինի աշխատել ՌԴ-ում: Ռուսաստանի իշխանությունները թույլ կտան նրանց ավարտել ընթացիկ պայմանագրերը, սակայն նորերի կնքման համար կպահանջվի կառավարության հատուկ թույլտվությունը:

28 Декабрь 2015 - 12:15 AMT
Президент России Владимир Путин внес изменения в указ о применении специальных экономических мер в отношении Турции.
Глава российского государства расширил список компаний и контрактов, на которые российское правительство может распространять исключения из санкций. Если раньше речь шла исключительно об организациях, находящихся под юрисдикцией Турции, то теперь исключения распространены и на фирмы, контролируемые гражданами или организациями этой страны.
Кроме того, Путин поручил определять признаки нахождения организаций под юрисдикцией Анкары или контролем граждан Турции в соответствии с ч.1 и 2 ст.5 федерального закона от 29 апреля 2008 года №57-ФЗ «О порядке осуществления иностранных инвестиций в хозяйственные общества, имеющие стратегическое значение для обеспечения обороны страны и безопасности государства», передает РБК.
Перечень контрактов, которые выводятся из-под санкций, еще не готов. 24 декабря премьер-министр Дмитрий Медведев напомнил, что ждет в ближайшее время такой список от министерств и ведомств. При этом он указал, что в списке должны фигурировать компании, «находящиеся под турецкой юрисдикцией либо которые контролируются турецкими компаниями». Указ президента на тот момент предполагал только критерий нахождения «под турецкой юрисдикцией».
На прошлой неделе «Коммерсантъ» назвал турецкие компании, которые попали в составленный правительством белый список. В него, по сведениям газеты, попали крупные турецкие застройщики. При этом, как ранее писал РБК, турецким строительным компаниям будет сложнее работать в России начиная с 2016 года. Российские власти дадут им завершить текущие контракты, но для заключения новых потребуется специальное разрешение правительства.