ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հաստատել է թուրքական ընկերությունների համար Ռուսաստանում արգելված գործունեության տեսակները: Համապատասխան փաստաթուղթը հրապարակվել է կառավարության կայքում:
«Ստորագրված հրամանագրով հաստատվել է աշխատանքների (ծառայությունների) առանձին տեսակների ցանկը, որոնց իրականացումը Ռուսաստանի տարածքում 2016թ. հունվարի 1-ից արգելվում է Թուրքական Հանրապետության իրավասության տակ գտնվող կազմակերպություններին, ինչպես նաև այն կազմակերպություններին, որոնք վերահսկում են Թուրքական Հանրապետության քաղաքացիների կամ կազմակերպությունների կողմից»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
Ցանկում են հայտնվել՝ շենքերի կառուցումը, ինժեներային կառույցների շինարարությունը և հատուկ մասնագիտական շինարարական աշխատանքները, գործունեությունը ճարտարապետության և ինժեներատեխնիկական սպասարկման, տեխնիկական փորձարկումների, հետազոտությունների և վերլուծության ոլորտներում, զբոսաշրջային գործակալությունների և զբոսաշրջության ոլորտում ծառայություններ տրամադրող այլ կազմակերպությունների գործունեությունը, հյուրանոցների և ժամանակավոր կացության այլ հաստատությունների գործունեությունը, պետական և քաղաքային կարիքների ապահովման համար աշխատանքների իրականացումը և ծառայությունների տրամադրումը, ինչպես նաև փայտավերամշակումը: Արգելքը չի տարածվում արդեն կնքված պայմանագրերի վրա, այն կգործի 2016-ի հունվարի 1-ից;
Ավելի վաղ ՌԴ փոխվարչապետ Արկադի Դվորկովիչը հայտարարել էր Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների ընդլայնման մասին: «Կլինեն նաև այլ գործողություններ, որոնց մասին կհայտարարվի, կառավարության նախագահն արդեն ազդարարել է դրանց մասին նիստերում»,-ասել էր փոխվարչապետը: Ըստ նրա, ՌԴ իշխանությունները մտադիր են «հետևողական լինել այդ հարցում»:

30 Декабрь 2015 - 11:53 AMT
Премьер-министр Дмитрий Медведев утвердил перечень запрещенных для турецких компаний видов деятельности в России, соответствующий документ опубликован на сайте правительства.
«Подписанным постановлением утвержден перечень отдельных видов работ (услуг), выполнение (оказание) которых на территории России организациями, находящимися под юрисдикцией Турецкой Республики, а также организациями, контролируемыми гражданами Турецкой Республики и (или) организациями, находящимися под юрисдикцией Турецкой Республики, запрещено с 1 января 2016 года», — говорится в сообщении, передает Газета.Ру.
В перечень попали: строительство зданий, строительство инженерных сооружений и строительные специализированные работы; деятельность в области архитектуры и инженерно-технического проектирования, технических испытаний, исследований и анализа; деятельность туристических агентств и прочих организаций, предоставляющих услуги в сфере туризма; деятельность гостиниц и прочих мест для временного проживания; выполнение работ, оказание услуг для обеспечения государственных и муниципальных нужд, а также обработку древесины.
Запрет на ведение деятельности не распространяется на уже заключенные контракты, запреты вводятся с 1 января 2015 года.
Ранее вице-премьер Аркадий Дворкович сообщал о расширении санкций против Турции.
24 ноября российский бомбардировщик Су-24 был сбит турецким самолетом в 1 км от границы с Турцией, в сирийской Латакии. Турецкая сторона ранее не раз выносила России предупреждения о нарушении воздушного пространства в ходе военной операции в Сирии. Российская сторона настаивает, что бомбардировщик не нарушал воздушного пространства Турции.