Ռուսաստանը մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրացմամբ և հակամարտող կողմերին կոչ է անում ակտիվացնել ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար: Այս մասին ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինը:
«Վերջին ամիսներին մենք ականատեսը դարձանք ռազմական հակամարտության ակտիվացմանը, կիրառվեց ծանր հրետանի, խոշոր տրամաչափի գնդացիրներ, հրանոթային ռեակտիվ կայանքներ, ինչը հանգեցրեց զոհերի աճի, այդ թվում խաղաղ բնակչության շրջանում: Այսպիսի իրավիճակը չի կարող չանհանգստացնել մեզ»,- ասել է Կարասինը՝ ընդգծելով, որ հակամարտող կողմերը պետք է կրկնապատկեն ջանքերը կայուն խաղաղության հասնելու համար:
Դիվանագետը նշել է, որ Ռուսաստանը հանդիսանում է հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող միջազգային կառույցի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահնից մեկը և ակտիվ ջանքեր է գործադրում օգնելու հակամարտ կողմերին հասնելու փոխզիջումների. «Ինտերֆաքս»-ին հղումով հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
«Վերջին շրջանում խորհրդակցությունների շարք է տեղի ունեցել Սերգեյ Լավրովի և Ադրբեջանի ու Հայաստանի գործընկերների միջև, որի ընթացքում դիտարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ամբողջ համալիր հարցերը: Հուսով եմ, որ նոր տարին սկսվելուց հետո, շուտով այդ աշխատանքը կշարունակվի: Բնականաբար, առանց ուշադրության չի մնա և ռազմական իրավիճակը»,- ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարարը:
Դեկտեմբերի 19-ին Շվեյցարիայի մայրաքաղաք Բեռնում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի երկխոսությունը շարունակվել է մեկ ժամից ավելի:
Նախագահի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Հակոբյանը տեղեկացրել է, որ Սարգսյանի և Ալիևի առանձնազրույցը անցել է փակ դռների հետևում։ Առանձնազրույցից հետո ներս հրավիրեցին համանախագահներին և արտգործնախարարներին: Այդ ձևաչափով հանդիպումը տևեց մոտ 40 րոպե:
Շվեյցարիայի Բեռն քաղաքում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ տեղի ունեցած գագաթնաժողովից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Պիեռ Անդրիոյը (Ֆրանսիա) և Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) համատեղ հայտարարություն են տարածել: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ հանդիպումը հնարավորություն է ընձեռել նախագահներին հստակեցնելու իրենց դիրքորոշումը առանձնազրույց տեսքով հանդիպման ժամանակ:
Կարդացեք նաև՝ ՌԴ ԱԳՆ. Ռուսաստանը որպես միջնորդ օգտագործում է բոլոր մատչելի գործիքները ղարաբաղյան կարգավորման համար

As an OSCE Minsk Group co-chairing country, Russia is making active efforts to help the Nagorno Karabakh sides reach compromise, Vestnik Kavkaza quoted Russia's Deputy Foreign Minister as saying.
"In recent months we have witnessed escalation of conflict – heavy artillery, heavy machine guns, multiple-launch rocket systems were used, which further increased the number of casualties, including those among civilians," Grigory Karasin said.
Therefore, according to the Deputy Minister, the sides need to redouble their efforts to achieve sustainable peace. "The international mediators’ position was clearly expressed in the joint statement by Russia, the U.S. and France in early December 2015 at the meeting of the OSCE Ministerial Council," Karasin reminded.
"The parties must also respect existing agreements aimed at maintaining ceasefire," the deputy head of the Russian Foreign Ministry stressed.
"We hope that the negotiations will have a stabilizing effect on the situation at the Armenian-Azerbaijani border and the contact line between Nagrono Karabakh and Azerbaijan," he said.
"A series of consultations between [Russia's Foreign Minister Sergey] Lavrov and his colleagues from Azerbaijan and Armenia were held to address the conflict-related issues. I hope the talks will resume soon," Karasin said.
President Serzh Sargsyan and his Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev met on December 19 in Bern, Switzerland.
The Presidents’ private talks lasted a little more than an hour, the OSCE Minsk Group U.S. Co-chair James Warlick said in a tweet.