«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը յուրացրել է բարձր տեխնոլոգիաներն ու հնարավորություն է ստացել ստեղծելու սեփական զենիթահրթիռային համալիրներ, որոնք կարող են խոցել քաղաքացիական և ռազմական ինքնաթիռներ: Այդ մասին հայտնում է «Ռոսիյսկայա գազետան» Sky News-ի վրա հղումով:
Ինչպես պնդում է հեռուստաալիքը, խմբավորման ռազմական և տեխնիկական խորհրդականները, որոնք տեղակայված են իրաքյան Ռաքքայում, կարողացել են ինքնուրույն ջերմային մարտկոցներ ստեղծել «ցամաք-օդ» հրթիռների համար և մարտագլխիկներ պատրաստել:
Այս տեղեկությունը հաստատված է տեսանյութերով, որտեղից հայտնի է դառնում, որ առաջիկայում արդեն գրոհայինները կկարողանան գործի դնել իրենց տրամադրության տակ եղած արևմտյան արտադրության հնացած և ապամոնտաժված հրթիռները: Լրագրողները հիշեցնում են, որ ջերմային նշանառությամբ հրթիռները կարող են օգտագործվել ուղևորատար և ռազմական ինքնաթիռների դեմ:
Բրիտանական Independent-ն իր հերթին սեփական փորձագետների վրա հղումով հայտնում է, որ ահաբեկիչներին վաղուց արդեն հասանելի են զենիթահրթիռային համակարգերը, սակայն ջերմային մարտկոցների ստեղծումն ու պահպանումը մինչև վերջերս բարդ խնդիր էր նրանց համար:
Բացի այդ հեռուստաալիքը ցուցադրել է ականապատ մեքենայի հեռավար կառավարումը, որի ղեկին մանեկեն էր նստած, ինչը ևս մեկնաբանվում է որպես ԻՊ արսենալի ընդլայնում:

6 Январь 2016 - 09:49 AMT
У террористической группировки «Исламское государство» появляются возможности производить оружие, способное сбить пассажирский авиалайнер и военный самолет, а также создавать заминированные автомобили, управляемые дистанционно, передает телеканал Sky News.
По данным телеканала, ученые и военные эксперты, работающие на группировку в городе Ракка, являющемся «столицей» ИГ в Сирии, смогли произвести самодельные тепловые аккумуляторы для ракет класса «земля – воздух», что позволяет конструировать боевые части ракет с тепловыми головками самонаведения.
На видеозаписях, попавших в распоряжение телеканала, видно, что в настоящее время боевики могут заново вводить в строй тысячи ракет, списанных западными правительствами как устаревшие. Отмечается, что боеголовки с тепловым самонаведением могут использоваться для совершения атак на пассажирские и военные самолеты, при этом они имеют до 99% точность наведения, передает РИА Новости.
Как пишет газета Independent со ссылкой на экспертов, террористические группы уже давно имели доступ к подобному оружию, однако хранение и создание теплового аккумулятора, необходимого для функционирования ракет, является очень сложной задачей без наличия определенных научных знаний.
Помимо этого, на видео демонстрируются эксперименты с заминированным автомобилем, управляемым дистанционно. За рулем автомобиля сидит манекен.
Террористическая группировка «Исламское государство» сегодня одна из главных угроз мировой безопасности. За три года террористам удалось захватить значительные территории Ирака и Сирии, они пытаются распространить влияние в Северной Африке, в частности в Ливии. По разным оценкам, контролируемая ИГ территория достигает 90 тысяч квадратных километров.