Բելգիական ոստիկանությունը կարծում է, որ նոյեմբերի 13-ի Փարիզի ահաբեկչությունների ենթադրյալ կազմակերպիչները կենդանի են և ազատության մեջ են: Այդ մասին RTL հեռուստաալիքին հայտնել են հետաքննությանը մոտ կանգնած աղբյուրները:
«Խոսքը երկու անձանց մասին է, որոնք գործի մեջ են Բուզիդ և Կայալ անուններով: Ոստիկանությունը կարծում է, որ նրանք են համակարգել Բրյուսելից մահապարտների գործողությունները՝ նոյեմբերի 13-ի ամբողջ օրը նրանց հետ փոխանակվելով տեքստային հաղորդագրություններով: Դեկտեմբերի 4-ին երկու կասկածյալների նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել, սակայն ներկայիս դրությամբ նրանց մասին փաստացիորեն ոչինչ հայտնի չէ, ներառյալ նրանց ազգությունը»,- նշել է հեռուստաալիքը:
Այդ երկուսը սեպտեմբերի 9-ին փախստականների հոսքի հետ հատել են Ավստրիայի և Հունգարիայի սահմանը Սալահ Աբդեսլամի հետ՝ ծագմամբ մարոկկացի բելգիացու՝ Փարիզի մահապարտներից մեկի եղբոր հետ, ում ոստիկանությունը այդպես էլ չի կարողացել ձերբակալել, հեռուստաալիքին հղումով գրում է Tert.am-ը:
Ոստիկանությունը կարծում է, որ ահաբեկչությունները հիմնականում կազմակերպվել են Բրյուսելում ապրող արաբական ծագմամբ ծայրահեղականների կողմից, որոնք մասնակցել են Սիրիայում պատերազմին «Իսլամական պետության» կողմից:
Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում նոյեմբերի 13-ի երեկոյան 7 ահաբեկչական հարձակում է իրականացվել։ «Բատակլան» թատրոնում, «Ստադ դե Ֆրանս» ստադիոնի մոտակայքում ու Փարիզի ևս 5 այլ կետում միաժամանակյա հարձակումների ընթացքում զոհվել է 130 մարդ։ Ֆրանսիայում նախագահի հրամանով ատրակարգ դրություն է հայտարարված:

Бельгийская полиция считает, что предполагаемые организаторы парижских терактов 13 ноября живы и находятся на свободе. Об этом сообщил 7 января телеканал RTL со ссылкой на источники, близкие к расследованию.
«Речь идет о двух лицах, которые фигурируют в деле под именами Бузид и Каял. Полиция считает, что они координировали действия смертников из Брюсселя, обмениваясь с ними весь день 13 ноября текстовыми сообщениями, которые удалось отследить. 4 декабря оба подозреваемых объявлены в розыск, однако на настоящий момент о них практически ничего не известно, включая их национальность», – отметил телеканал.
По его данным, эти двое 9 сентября с потоком беженцев пересекли границу Австрии и Венгрии вместе с Салахом Абдесламом – бельгийцем марокканского происхождения, братом одного из парижских смертников, принимавшим активное участие в подготовке терактов, которого полиции так и не удалось задержать. 17 ноября – то есть уже после парижской бойни – они перевели 750 евро двоюродной сестре одного из организаторов теракта Абедельхамида Абауда, марокканца с французским гражданством, постоянно проживавшим в Брюсселе. 18 ноября Абауд, его сестра и еще несколько джихадистов были убиты в ходе штурма полицией квартиры в предместье Парижа Сен-Дени, сообщает ТАСС.
В результате терактов в Париже 13 ноября были убиты 130 человек и 350 получили ранения. Полиция считает, что в значительной степени теракты были организованы проживавшими в Брюсселе экстремистами арабского происхождения, которые принимали участие в войне в Сирии на стороне террористической организации «Исламское государство».