Թուրքիան կանչել է Իրանի դեսպանին՝ պահանջելով դադարեցնել հրապարակումները, որտեղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցը Սաուդյան Արաբիա կապվում է թագավորությունում իրականացված մահապատիժների հետ:
«Մենք խստորեն դատապարտում ենք Իրանի պետական կառույցներին մոտ ԶԼՄ-ներում հայտնված հաղորդագրությունները, որոնք կապում են Թուրքիայի նախագահի վերջերս Սաուդյան Արաբիա կատարած այցը այդ երկրում իրականացված մահապատիժների հետ»,-մեջբերում է թուրքական ԱԳՆ-ի հայտարարությունը Reuters գործակալությունը:
Էրդողանն այցելել է Սաուդյան Արաբիա դեկտեմբերի վերջում; Արդեն հունվարի 2-ին Սաուդյան Արաբիայի ՆԳՆ մահապատժի ենթարկեց 47 մարդու, այդ թվում շիա փոքրամասնության ամենահեղինակավոր ներկայացուցիչներից մեկին՝ շեյխ Նիմալ ալ Նիմրը, որը 2012-ին ձերբակալվել էր զանգվածային անկարգություններ հրահրելու մեղադրանքով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին: Քարոզիչի մահը վրդովմունք առաջացրեց շիաների շրջանում, այդ թվում Իրրանում: Երկրի գերագույն ղեկավար, այաթոլլա Ալի Համենեին հայտարարեց, որ Սաուդյան Արաբիայի կառավարիչները իրենց պատիժը կստանան քարոզչին մահապատժի ենթարկելու համար: Հունվարի լույս 3-ի գիշերը Թեհրանում հարձակվեցին Սաուդյան Արաբիայի դեսպանատան վրա: Շենքը հրկիզվեց, ոստիկանությունը 40 մարդ ձերբակալեց, դիվագետները տարհանվեցին Իրանից:
Ավելի ուշ Սաուդյան Արաբիան դադարեցրեց ավիացիոն հաղորդակցությունն Իրանի հետ, ինչպես նաև երկկողմ առևտրային հարաբերությունները և արգելեց իր հպատակներին այցելել Իրան:
Թուրքիայի նախագահը հայտարարել է, որ Սաուդյան Արաբիայում իրականացված մահապատիժներն այդ երկրի ներքին գործն են:

Турция вызвала иранского посла с требованием прекратить публикацию сообщений, связывающих визит турецкого президента Реджепа Тайипа Эрдогана в Саудовскую Аравию с казнями в королевстве.
«Мы решительно осуждаем появившиеся в близких к иранским государственным структурам СМИ сообщений, связывающих недавний визит нашего президента в Саудовскую Аравию с казнями в этой стране», — приводит заявление турецкого МИД агентство Рейтер.
Эрдоган посетил Саудовскую Аравию в конце декабря. Уже 2 января МВД Саудовской Аравии объявило о казни 47 человек, в том числе шиитского проповедника Нимра ан-Нимра. Тегеран резко осудил казнь проповедника, в Иране прошли массовые акции протеста, в частности были атакованы саудовские посольство в Тегеране и консульство в Мешхеде. Глава саудовского МИД Адиль аль-Джубейр заявил о разрыве дипломатических отношений с Ираном.
Сам президент Турции заявил, что считает казни, проведенные Саудовской Аравией, внутриполитическим делом страны, передает РИА Новости.