8 Հունվար 2016 - 07:05 AMT
«Ալ Քայիդան Իսլամական Մագրիբում» ահաբեկչական կազմակերպությունը հունվարի 7-ին տեսանյութ է տարածել, որտեղ սպառնում է ահաբեկչական գործողություններ կատարել Նեապոլում, Հռոմում և Մադրիդում, հայտնում է Europa Press-ը:
«Այսօր նրանք մեր հողում են, սակայն Աստծո օրհնությամբ կգա այն օրը, երբ մենք կջախջախենք նրանց իրենց իսկ հողում՝ Նեապոլում, Հռոմում, Մադրիդում»,-ասում է գրոհայինը տեսանյութում:
Տեսանյութում Մալիում խմբավորման անդամներին պատկերող կադրեր կան: Նրանց թվում պարզվել է նրանցից մեկի ինքնությունը՝ ծնունդով Մելիլիայից Իսպանիայի քաղաքացի, որն իսլամ ընդունելով դարձել է Աբու ալ Նուրալ Անդալուսի: Տեսանյութի տևողությունը 13 րոպե է: Օգտագործված են կադրեր արդեն կատարված ահաբեկչություններից: Իսպանիայի անվտանգության ուժերը ուսումնասիրում են տեսանյութը, հայտնում է Lenta.ru-ն:
«Ալ Քայիդան Իսլամական Մագրիբում» իսլամիստների ահաբեկչական խմբավորում է, որի հիմնական հենակետը գտնվում է Ալժիրում: Կասկածվում է «Ալ Քայիդայի» հետ կապերում: ՌԴ Գերագույն դատարանը ճանաչել է այս կազմակերպությունը ահաբեկչական, նրա գործունեությունն արգելված է ՌԴ տարածքում: ԱՄԿ Անվտանգության խորհուրդը «Ալ Քայիդայի» հետ կապված բոլոր խմբավորումները սպառնալիք է համարում խաղաղությանն ու անվտանգությանը:

Террористическая организация «Аль-Каида в Исламском Магрибе» распространила 7 января видео, на котором угрожает совершить теракты в Неаполе, Риме и Мадриде, сообщает агентство Europa Press.
«Сегодня они на нашей земле, но по благословению Бога придет день, когда мы поразим их на их земле: в Неаполе, Риме, Мадриде», — говорит запечатленный на пленке боевик.
В ролике содержатся кадры с членами группировки в Мали, уточняет агентство. Среди них идентифицировали гражданина Испании родом из Мелильи, принявшего исламское имя Абу аль-Нур аль-Андалуси.
Продолжительность видеозаписи — 13 минут. В ней использованы кадры с уже совершенными терактами. Испанские силы безопасности занимаются изучением этого видео, передает Lenta.ru.
«Аль-Каида в Исламском Магрибе» — террористическая группировка исламистов с базой в Алжире. Подозревается в связи с «Аль-Каидой». Совет Безопасности ООН признал все связанные с «Аль-Каидой» группировки угрозой международному миру и безопасности.