Սաուդյան Արաբիան ձգտում է տարածաշրջանը պատերազմի մեջ ներքաշել և տապալել Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, քանի որ դա չեզոքացնում է Իրանի սպառնալիք ներկայացնող երկրի կերպարը:
Այդ մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը New York Times-ին հասցեագրված նամակում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Իրանի ատոմի շուրջ 2013-ին ձեռք բերված ժամանակավոր համաձայնությունից հետո Սաուդյան Արաբիան սկսեց բոլոր ջանքերը գործադրել տապալելու համար այն` վախենալով, որ իր կողմից ձևավորված իրանատյացությունը կփլուզվի: Այսօր ոմանք Էր Ռիադում ոչ միայն շարունակում են խոչընդոտել հարաբերությունների կարգավորմանը, այլ նաև ձգտում են առճակատման մեջ ներքաշել ամբողջ տարածաշրջանը»,-հայտարարել է Իրանի դիվանագիտության ղեկավարը:
Ըստ նրա, Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները մտավախություն ունեն, որ երբ Իրանի միջուկային ծրագիրն այլևս չի դիտարկվի որպես սպառնալիք աշխարհին, համաշխարհային հանրությունն ուշադրություն կդարձնի Էր Ռիադի կողմից ահաբեկչության ֆինանսավորմանը, որն Իրանի նախարարն իրական սպառնալիք է համարել աշխարհին:
«Սաուդյան Արաբիայի ռազմավարությունն, ուղղված միջուկային համաձայնության ձախողմանը և լարվածության պահպանմանը, նույնիսկ սրացմանը տարածաշրջանում, 3 բաղադրիչ ունի` ճնշում Արևմուտքի վրա, տարածաշրջանային անկայունության խորացում Եմենում պատերազմի միջոցով և աջակցություն ծայրահեղականությանն ու սադրանքներին Իրանի դեմ»,-ասել է Զարիֆը:

11 Январь 2016 - 07:34 AMT
Саудовская Аравия стремится втянуть регион в конфликт и сорвать выполнение соглашения по иранской ядерной программе, так как это разрушит образ Ирана как страны, которая представляет угрозу.
Об этом заявил глава иранского МИД Мохаммад Джавад Зариф в письме в New York Times, пишет РИА Новости.
«После достижения временного соглашения по иранскому атому в 2013 году Саудовская Аравия начала прикладывать все усилия, чтобы его сорвать, опасаясь, что сфабрикованная ею иранофобия будет разрушена. Сегодня некоторые в Эр-Рияде не только продолжают препятствовать нормализации отношений, но и стремятся втянуть в конфронтацию весь регион», — заявил глава иранской дипломатии.
По его словам, власти Саудовской Аравии опасаются, что после того как иранская ядерная программа перестанет рассматриваться как мировая угроза, мировое сообщество обратит внимание на спонсорство Эр-Риядом экстремизма, которое иранский министр назвал реальной глобальной угрозой.
Отношения Тегерана и Эр-Рияда резко испортились после казни в Саудовской Аравии 47 человек – в том числе, шиитского проповедника Имра аль-Нимра. В ответ толпы протестующих в Тегеране и консульство в городе Мешхед, после чего ряд арабских стран отозвал послов из Ирана или прервал с ним дипломатические отношения.
«Стратегия Саудовской Аравии по срыву ядерного соглашения и сохранению — и даже усилению — напряженности в регионе имеет три компонента: давление на Запад, усугубление региональной нестабильности через войну в Йемене и поддержку экстремизма и прямое провоцирование Ирана», — написал Зариф.