11 Հունվար 2016 - 08:49 AMT
Հունվարի 12-ին ԱՄՆ Լուիզիանա նահանգի Sabine Pass տերմինալ պետք է ժամանի Energy Atlantic առաջին տանկերը, որն առաջին անգամ խտացված բնական գազ է արտահանելու:
Ինչպես գրում է «Վեդոմոստին», տերմինալը պատկանում է Cheniere Energy ընկերությանը, գազի առաջին քանակի մեծ մասը ձերք կբերի բրիտանական BG Group-ը:
Ակնկալվում է, որ տասնամյակի ավարտին ԱՄՆ-ն խտացված գազի արտահանման քանակով երրորդ երկիրը կդառնա Քաթարից և Ավստրալիայից հետո: Այնուամենայնիվ, արտահանումն ԱՄՆ-ից մեկնարկում է գազի գների անկման ֆոնին, որոնք հաճախ շաղկապված են նավթի գների հետ:
Դեկտեմբերի ավարտին Տեխասի Enterprise Products Partners LP էներգետիկ ընկերությունը հայտարարեց արտահանման պայմանագրի կնքման մասին, դրանով իսկ սկիզբ դնելով նավթի արտահանմանն առաջին անգամ վերջին 40 տարում: Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ստորագրել էր երկրի 2016 թ. ֆինանսական բյուջեի նախագիծը, որով չեղարկվում է 1975-ից գործող ամերիկյան նավթի արտահանման արգելքը:
Էմբարգոյի չեղարկման համար պայքարում էին հանրապետականներն ու ամերիկյան նավթային ընկերությունները, այն դեպքում, երբ Սպիտակ տան վարչակազմը դեմ էր` պնդելով, որ անհրաժեշտ են էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներ: Այդ վեճը դարձավ լիարժեք բյուջեի համաձայնեցման ձգձգման պատճառ, քանի որ այն պետք է ընդունվեր դեռ հոկտեմբերի 1-ին, երբ մեկնարկում է ֆինանսական տարին:
ԱՄՆ Սենատն ընդունեց բյուջեն մեծ ուշացումով` դեկտեմբերի 18-ին, այն կազմում է $1,1 տրլն և գործելու է մինչև 2016-ի սեպտեմբեր:

12 января на терминал Sabine Pass в штате Луизиана в США должен прибыть танкер Energy Atlantic, который впервые экспортирует из страны сжиженный природный газ.
Как пишут «Ведомости», терминал принадлежит компании Cheniere Energy, большую часть первой партии газа у нее приобретет британская BG Group.
Ожидается, что к концу десятилетия США станут третьим по величине экспортером СПГ после Катара и Австралии. Тем не менее старт экспорта из США происходит на фоне снижения цен на газ, которые часто привязаны к ценам на нефть.
В конце декабря техасская энергетическая компания Enterprise Products Partners LP объявила о подписании экспортного контракта, тем самым став первым экспортером нефти из США за последние 40 лет. Ранее президент США Барак Обама поставил подпись на проекте бюджета страны на 2016-й финансовый год. Документ отменяет введенный в 1975 году запрет на экспорт американской нефти.
Снятия эмбарго добивались республиканцы и американские нефтяные компании, в то время как администрация Белого дома выступала против, настаивая на необходимости развития альтернативных источников энергии. Этот спор стал одной из причин затягивания согласования полноценного бюджета, который должен был быть принят еще до 1 октября, когда стартует финансовый год.