12 Հունվար 2016 - 06:35 AMT
Վրաստանից անջատված Աբխազիան որոշել է միանալ Մոսկվայի կողմից Թուրքիայի հանդեպ սահմանված պատժամիջոցներին: Աբխազիայի կառավարության կայքում հստակեցվում է, որ մինչև հունվարի 20-ը գերատեսչությունները պետք է պատրաստեն հնարավոր սահմափակող միջոցների ցանկը:
Մասնավորապես, Աբխազիան մտադիր է սահմանափակել առանձին ապրանքների ներմուծումը Թուրքիայից, խստացնել թուրքական ոչ առևտրային կազմակպերությունների հսկողությունը, արգելել պետական աջակցությունը թուրքական ձեռնարկություններին:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ այդպիսի քայլի չճանաչված հանրապետությունը դիմում է ՌԴ հետ 2014-ին ստորագրած դաշնության և ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանագրի հիման վրա, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ռուսաստանն այն 4 պետությունների թվում է, որոնք ճանաչել են Աբխազիայի անկախությունը: Աբխազիայի անկախությունը ճանաչել են նաև Նիկարագուան, Վենեսուելան և Նաուրուն: Թուրքիան չի ճանաչում Աբխազիայի անկախությունը:
2015-ի նոյեմբերի 24-ին թուրքական F-16 կործանիչը ռուսական Սու-24 ինքնաթիռ է խոցել Սիրիայի հետ սահմանին: Սու-24 ռուսական ռազմական ինքնաթիռը խոցվել է Սիրիայի տարածքում «օդ-օդ» հրիթռով, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Ըստ ՌԴ նախագահի, ռուս օդաչուներն ու ռուսական ինքնաթիռը չէին սպառնում Թուրքիային: «Սու-24 ռուսական ռազմական ինքնաթիռի խոցումը հարված է թիկունքից, որ հասցրեցին ահաբեկիչներին աջակցողները»,-ասել է նա: Միաժամանակ ՌԴ նախագահը հայտարարել է, որ ՌԴ-ն վաղուց է ֆիքսել, որ Թուրքիայի տարածքում շատ նավթ կա, որը ստացվում է ԻՊ կողմից վերահսկվող հանքերից:

Власти Абхазии приняли решение присоединиться к санкциям, введенным Москвой в отношении Турции.
В сообщении на сайте абхазского правительства уточняется, что к 20 января различные ведомства должны подготовить список возможных ограничительных мер.
В частности, абхазские власти планируют ограничить импорт отдельных товаров из Турции, усилить контроль за турецкими некоммерческими организациями, а также запретить господдержку турецких предприятий.
В сообщении уточняется, что на такой шаг непризнанная республика идет в соответствии с договором о союзничестве и стратегическом партнерстве, который Абхазия подписала с Россией в 2014 году, передает Русская служба BBC.
Россия входит в число четырех государств, признавших независимость Абхазии. К ним также относятся Никарагуа, Венесуэла и Науру. Турция независимость Абхазии не признала.
Российские санкции в отношении Турции были введены после того, как в ноябре 2015 года турецкий истребитель сбил российский бомбардировщик, задействованный в операции в Сирии.
24 ноября российский бомбардировщик Су-24 был сбит турецким самолетом в 1 км от границы с Турцией, в сирийской Латакии. Турецкая сторона ранее не раз выносила России предупреждения о нарушении воздушного пространства в ходе военной операции в Сирии. Российская сторона настаивает, что бомбардировщик не нарушал воздушного пространства Турции.
Санкции, в частности, подразумевают запрет на ввоз некоторых турецких продуктов питания, запрет на продажу туристических путевок в Турцию и запрет на работу в России турецких стройфирм.