Շվեդիայի վարչապետը մեղադրել է երկրի ոստիկանությանը երիտասարդ կանանց հանդեպ «դավաճանության» մեջ, քանի որ վերջին 2 տարում անտեսել է Ստոկհոլմի We Are Sthlm երաժշտական փառատոնի ժամանակ սեռական ոտնձգությունների մասին դիմումները:
Ստոկհոլմի ոստիկանությունը հայտարարել է ներքին հետաքննություն սկսելու մասին:
Նախորդ տարվա օգոստոսին ոստիկանությունը մոտ 200 մարդու է հեռացրել փառատոնից, սակայն մամուլի համար հայտարարություններում սեռական ոտնձգությունների մասին հիշատակում չի եղել:
Շվեդական Dagens Nyheter թերթի անցկացրած հետաքննության արդյունքում պարզվել է, որ երիտասարդ տղամարդկանց խմբերը, որոնցից շատերը ներգաղթյալներ էին, սեռական ոտնձգությունների են դիմել Ստոկհոլմի փառատոնում 2014 և 2015 թթ.:
Վերջին փառատոնից հետո ոստիկանության ներկայացուցիչ Վարգ Յիլլանդերը հայտարարեց մամուլին, որ «հարաբերականորեն քիչ հանցագործություն է կատարվել, և համեմատաբար քիչ մարդ է բերման ենթարկվել, հաշվի առնելով ներկաների թիվը»:
Հիմա նա ասում է, որ այն ժամանակ պետք էր ասել նաև սեռական ոտնձգությունների մասին:
«Չգիտեմ, թե դա ինչու չարվեց»,-ասել է նա շվեդական ռադիոյին տված հարցազրույցում: «Ըստ իմ տեղեկությունների, ոստիկանությունն այն ժամանակ շատ լավ է գործել: Մի քանի մարդ է հեռացվել փառատոնից կանանց հանդեպ ոտնձգությունների պատճառով»:
Ըստ Dagens Nyheter-ի հետաքննության, փառատոնի 5 օրում ոստիկանությունը մոտ 50 մարդու էր բերման ենթարկել և ևս 200-ին հեռացրել փառատոնից:
Վարչապետ Ստեֆան Լեվենը պահանջել է բացատրել, թե ինչու դիմումները չեն գրանցվել և ինչու ոստիկանությունը չի հրապարակել այդ տվյալները: Այդ միջադեպերը նա անվանել է «կանանց կրկնակի դավաճանություն»:
«Մենք աչք չենք փակի, մենք պետք է լուծենք այս բարդ հարցը»,-ասել է վարչապետը Expressen թերթին, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Յիլանդերը խոստովանել է, որ չհրապարակման հնարավոր պատճառներից մեկը կարող էր լինել այն փաստը, որ բռնության դիմածներից ոմանք ներգաղթյալներ էին: «Այսօր բանավեճերը, երբ խոսք է գնում ներգաղթյալների և փախստականների մասին, շատ կոշտ ու ագրեսիվ են դարձել, ինձ թվում է, մենք հիմա բոլորս ենք շատ շգուշությամբ բառեր ընտրում»,-ասել է Շվեդիայի վարչապետը:
Ոստիկանապետ Դան Էլիասոնը պահանջել է ներքին հետքննություն անցկացնել:
Ամանորի գիշերը գերմանական Քյոլնի տաճարի հարակից հրապարակում 15-35 տարեկան մոտ 1000 տղամարդ էր հավաքվել: Ըստ վկաների ցուցմունքների, խմած տղամարդիկ շրջապատում էին կանանց, խլում նրանց դրամապանակներն ու բջջային հեռախոսները, իսկ նրանց, ով փորձում էր միջամտել, սպառնում էին հաշվեհարդարով: Ըստ վերջին տվյալների, ոստիկանությունն արդեն մոտ 400 դիմում է ստացել սեռական ոտնձգություններից և կողոպուտից տուժած կանանցից: Հիմնականում հարձակվողները եղել են աֆրիկյան և արաբական արտաքինով երիտասարդ տղամարդիկ:

Премьер-министр Швеции обвинил полицию страны в том, что она совершила предательство в отношении молодых женщин, игнорируя в течение последних двух лет сообщения о сексуальных домогательствах во время Стокгольмского музыкального фестиваля We Are Sthlm.
Полиция Стокгольма объявила о начале внутреннего расследования.
В августе прошлого года полиция удалила с фестиваля около 200 человек, но в заявлениях прессе не упоминались сексуальные домогательства.
Расследование, проведенное журналистами шведской газеты Dagens Nyheter и опубликованное в минувшие выходные, показало, что группы молодых мужчин, многие из которых якобы были иммигрантами, приставали к девушкам на фестивале в Стокгольме в 2014 и 2015 годах.
После последнего фестиваля представитель полиции Варг Йилландер заявил прессе, что «было совершено относительно мало преступлений, и также мало людей были задержаны, учитывая, сколько там было народу».
Сейчас он говорит, что тогда же следовало заявить об обвинениях в домогательствах.
«Я не знаю, почему этого не было сделано», – сказал он в интервью шведскому радио. «Судя по имеющейся у меня информации, полиция тогда очень хорошо справилась с ситуацией. Несколько человек были уведены с места фестиваля из-за домогательств к женщинам».
Согласно результатам расследования, проведенного Dagens Nyheter, за пять дней фестиваля полиция задержала около 50 человек и удалила с фестиваля еще 200 человек.
Премьер-министр Стефан Левен потребовал объяснить, почему поданные заявления не регистрировались, и почему полиция не предала эти факты огласке.
Он назвал этот инцидент «двойным предательством» женщин, пишет Русская служба BBC.
«Мы не закроем глаза и не отвернемся. Мы должны справиться с этой серьезной проблемой», – сказал премьер-министр в интервью газете Expressen.
Варг Йилландер признал, что одной из возможных причин неразглашения случаев домогательств мог быть тот факт, что некоторые из насильников были иммигрантами. «На сегодняшний день уровень дискуссий стал очень жестким и часто агрессивным, когда речь заходит о беженцах и иностранцах. По-моему, мы все теперь очень осторожно подбираем слова», – сказал шведский премьер.
Глава полиции Швеции Дан Элиассон пообещал провести внутреннее расследование по поводу этих утверждений журналистов. «Мы должны с этим разобраться», – сказал он.