Վրաստանի նավթի և գազի կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Դավիթ Թվալաբեիշվիլին պնդում է, որ մի շարք դեպքերում Ադրբեջանի Պետական նավթային ընկերությունը (SOCAR) չի ապահովում գազի անընդմեջ մատակարարում, հայտնում է «Գրուզիա-Օնլայնը»:
2015-ի հոկտեմբերին Վրաստանի փոխվարչապետ և էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն հայտարարեց, որ Ադրբեջանը չունի այնքան ռեսուրսներ, որ կարողանա բավարարել Վրաստանի գազի պահանջարկն, ուստի Վրաստանին գազի լրացուցիչ ծավալ է հարկավոր Ռուսաստանից: Նախարարը նման հայտարարություն է արել ` անդրադառնալով ռուսական գազի գնման անհրաժեշտությանը: Վերջին շրջանում Վրաստանը բանակցում է «Գազպրոմի» հետ ռուսական գազի առաքումներ սկսելու շուրջ:
«Շախդենիզ» հանքավայրից արդյունահանվող գազի մասնաբաժինը կազմում է 30%, 50%-ը բաժին է ընկնում SOCAR-ին, իսկ 20%` ռուսական ընկերությանը: Պետք է նշել, որ վերջին շրջանում գազի սպառումը Վրաստանում զգալիորեն աճել է: Երբեմն առաքումը SOCAR-ի գազամուղով խափանումներով է իրականացվում: Ուստի որոշ դեպքերում մենք ստիպված ենք լինում պահպանել բալանսը ռուսական գազի հաշվին»,-ասել է Թվալաբեիշվիլին, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թեհրանը Թբիլիսիի հետ բանակցություններ է վարում Հայաստանի տարածքով Վրաստանին գազ մատակարարելու շուրջ: Այս մասին հաղորդեց իրանական Press TV-ին` վկայակոչելով Իրանի գազի ազգային ընկերության մենեջմենթի տնօրեն Ալիռեզա Կամելիին: Վրաստանի էներգետիկայի նախարարությունն իր հերթին հայտնել է, որ դեռևս իրանական կողմի հետ կոնկրետ պայմանավորվածություն չկա:
Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը 2015-ի նոյեմբերին Վրաստան կատարած այցի ժամանակ հայտարարեց, որ Ադրբեջանն ունի բնական գազի բավարար պաշար` «նույնիսկ 100 տարի անց հարևան և եվրոպական երկրներին գազ առաքելու համար»:

Генеральный директор Корпорации нефти и газа Грузии Давид Твалабеишвили утверждает, что в ряде случаев Госнефтекомпания Азербайджана не обеспечивает беспрерывную подачу газа, сообщает «Грузия Online».
«Доля газа, добываемого на «Шахдениз», составляет около 30%, 50% приходится на долю SOCAR, а 20% -российской компании. Следует отметить, что за последний период потребление газа в Грузии значительно выросло. Иногда наблюдаются перебои в связи с подачей газа из газопровода SOCAR. Поэтому мы в ряде случаев вынуждены соблюдать баланс за счет российского газа», – отметил Твалабеишвили.
Ранее грузинский эксперт Сосо Цискаришвили сообщил, что Грузия намерена на 50% заменить азербайджанский газ российским.
По его словам, в Швейцарии в конце декабря состоялась еще одна тайная встреча главы Минэнерго Грузии Кахи Каладзе с представителями «Газпрома».
Цискаришвили полагает, что сторонами готовится новый контракт, согласно которому азербайджанский газ наполовину будет заменен российским. По его данным, госструктура, которая будет работать над условиями контракта – Международная корпорация нефти и газа, которой на 100% распоряжается «Партнерский фонд», созданный Бидзиной Иванишвили.