Թուրքիայի գործողությունները, որը, խոցելով ռուսական Սու-24 ինքնաթիռը, ՌԴ հետ իրավիճակը պարզելու ոչ մի փորձ չարեց, սյլ շտապեց պաշտպանություն փնտրել ՆԱՏՕ-ում, տարօրինակ և նվաստացուցիչ են հենց Թուրքիայի համար: Այսպիսի հայտարարություն է արել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը գերմանական Bild պարբերականին տված հարցազրույցում:
«Ռուսաստանի հետ վիճակը պարզաբանելու փոխարեն, քանի որ Թուրքիան ռազմական հանցագործություն էր կատարել` խոցելով ռուսական ռմբակոծիչը, որը հարվածներ էր հասցնում ահաբեկիչներին, Թուրքիայի ղեկավարությունը շտապեց ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան`պաշտպանություն հայցելու: Դա տարօրինակ է և, ըստ իս, նվաստացուցիչ հենց Թուրքիայի համար»,-ասել է Պուտինը:
ՌԴ նախագահը նշել է, որ ռուս-թուրքական հարաբերություններում առաջացած խնդիրները կապ չունեն Թուրքիայի ՆԱՏՕ-ի անդամ լինելու հետ:
«Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է: Բայց ծագած խնդիրները կապ չունեն Թուրքիայի ՆԱՏՕ-ի անդամ լինելու հետ` Թուրքիայի վրա ոչ ոք չի հարձակվել»,-ասել է Պուտինը:
«Նորից եմ կրկնում. ՆԱՏՕ-ն պետք է պաշտպանի իր անդամներին հարձակումներից, սակայն, Թուրքիայի վրա ոչ ոք չի հարձակվում: Եթե Թուրքիան իր շահերն ունի աշխարհում ինչ-որ տեղ, մոտակա պետություններում, երկրներում, ի՞նչ է, դա նշանակում է, որ ՆԱՏՕ՞-ն պետք է պաշտպանի և ապահովի այդ շահերը: Նշանակո՞ւմ է, որ ՆԱՏՕ-ի այնպիսի անդամ, ինչպիսին Գերմանիան է, ի՞նչ է, պետք է օգնի Թուրքիային յուրացնել մերձակա տարածքները»,-հավելել է Պուտինը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նոյեմբերի 24-ին թուրքական F-16 կործանիչը ռուսական Սու-24 ինքնաթիռ է խոցել Սիրիայի հետ սահմանին: Սու-24 ռուսական ռազմական ինքնաթիռը խոցվել է Սիրիայի տարածքում «օդ-օդ» հրիթռով, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Ըստ ՌԴ նախագահի, ռուս օդաչուներն ու ռուսական ինքնաթիռը չէին սպառնում Թուրքիային: «Սու-24 ռուսական ռազմական ինքնաթիռի խոցումը հարված է թիկունքից, որ հասցրեցին ահաբեկիչներին աջակցողները»,-ասել է նա: Միաժամանակ ՌԴ նախագահը հայտարարել է, որ ՌԴ-ն վաղուց է ֆիքսել, որ Թուրքիայի տարածքում շատ նավթ կա, որը ստացվում է ԻՊ կողմից վերահսկվող հանքերից:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամայել է Սիրիայում ռուս զինծառայողներին սպառնալիքի դեպքում ծայրահեղ կոշտ գործել: «Ցանկանում եմ զգուշացնել նրանց, ով կփորձի ինչ-ինչ սադրանքներ կազմակերպել մեր զինծառայողների դեմ: Հարվածային ավիացիայի բոլոր գործողություններն իրականացվում են կործանիչների ուղեկցությամբ: Հրամայված է ծայրահեղ կոշտ գործել: Ռուսական խմբավորմանը կամ ցամաքային ենթակառուցվածքներին սպառնացող ցանկացած թիրախ ենթակա է անհապաղ ոչնչացման»,-ասել է Պուտինը ՌԴ ՊՆ կոլեգիայի նիստում:

12 Январь 2016 - 09:20 AMT
Действия Турции, которая, сбив российский бомбардировщик Су-24, не предприняла попыток объясниться с РФ, а кинулась искать защиты в НАТО, выглядят странновато и унизительно для самой Турции, заявил президент РФ Владимир Путин в интервью немецкому изданию Bild.
«Турецкое руководство вместо попыток объясниться с Россией за совершенное военное преступление в связи с тем, что они сбили наш военный бомбардировщик, наносивший удары по террористам, кинулось в штаб-квартиру НАТО искать защиты, выглядит это очень странновато и, на мой взгляд, для Турции унизительно», — сказал Путин.
Президент РФ подчеркнул, что проблемы, возникшие в российско-турецких отношениях, не связаны с членством Турции в НАТО.
«Турция ‒ член НАТО. Но проблемы, которые возникли, не связаны с членством Турции в НАТО ‒ на Турцию никто не нападал», — сказал он.
«Повторяю еще раз: НАТО должно защищать своих членов от нападения на них, но на Турцию никто не нападает. Если у Турции есть какие-то интересы где-то в мире, в ближайших государствах, в странах, это значит, что НАТО должно защищать и обеспечивать все эти интересы, что ли? Это значит, что такой член НАТО, как Германия, должен помогать Турции осваивать близлежащие территории, что ли?», — добавил Путин, передает РИА Новости.
Отношения России и Турции до конца ноября развивались в продуктивном ключе. Президенты двух стран Владимир Путин и Реджеп Тайип Эрдоган неоднократно встречались в течение года и выражали намерение в будущем довести товарооборот между странами до 100 миллиардов долларов с примерно 30 миллиардов в 2014 году. Но 24 ноября турецкий истребитель F-16 сбил над территорией Сирии российский бомбардировщик Су-24. Путин назвал это «ударом в спину со стороны пособников террористов». Анкара утверждает, что Су-24 вошел в ее воздушное пространство. Генштаб РФ заявил, что самолет границу не пересекал, что подтверждают данные сирийской ПВО.