Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թաիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Ստամբուլում որոտացած պայթյունն իրագործել է սիրիացի մահապարտ-ահաբեկիչը:
Թուրքական իշխանությունների տվյալներով` ահաբեկչությունը, որին պաշտոնապես զոհ է գնացել 10 մարդ, կարող է կազմակերպված լինել «Իսլամական Պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության կողմից:
Հունվարի 12-ին հզոր պայթյուն է որոտացել Ստամբուլի կենտրոնում` Սուլթանահմեդ թաղամասում, հայտնում է NTV հեռուստաալիքը իրադարձությունների վայրից: Քաղաքի իշխանությունները հայտնել են 10 զոհի և 15 վիրավորի մասին:
Պայթյունը Ստամբուլի կենտրոնում մահապարտ ահաբեկչի գործողության հետևանք է: Ըստ տեղի ԶԼՄ-ների, նա պայթեցրել է իրեն մի խումբ օտարերկրացի զբոսաշրջիկներից ոչ հեռու:
«Ես դատապարտում եմ Ստամբուլի ահաբեկչական գործողությունը, որը գնահատվում է որպես սիրիական ծագմամբ մահապարտ-ահաբեկչի իրականացրած պայթյուն»,-հայտարարել է Էրդողանը Անկարայում օտարերկրյա դեսպանների հետ հանդիպման ժամանակ, «Գազետա.ռու»-ին հղումով գրում է Panorama.am-ը:
Միևնույն ժամանակ նա հայտարարել է, որ Թուրքիան հանդիսանում է թիվ 1 թիրախը մերձավոր Արևելքի ահաբեկչական կառույցների համար:

12 January 2016 - 12:23 AMT
Turkish President Recep Tayyip Erdogan said an attack on Istanbul's tourist heart on Tuesday, January 12 that killed 10 people and wounded 15 was carried out by a suicide bomber of Syrian origin and foreigners were among the dead, AFP reports.
"I strongly condemn the terror attack which was carried out by a suicide bomber of Syrian origin," Erdogan said in a speech in Ankara in his first reaction to the blast.
"Unfortunately… there are fatalities, including locals and foreigners. This incident showed again we have to stand together in the face of terror."
"Turkey's determined position will not change. We don't make any difference between the names or abbreviations (of terror groups)."
"The first target of all the terror groups active in this region is Turkey. Because Turkey fights them all with the same determination," he added.
Turkey has been on high alert after a series of attacks blamed on the Islamic State jihadist group including a double suicide bombing in the capital Ankara in October that left 103 people dead.
But Turkey is also waging an all-out assault on the outlawed Kurdistan Workers' Party (PKK) which Ankara and its Western allies classify as a terror group.