13 Հունվար 2016 - 07:53 AMT
Ուզբեկստանի Դիզակի շրջանի դատարանում հունվարի 11-ին հայազգի Արամայիս Ավագյանը չի ընդունել իրեն առաջադրված ծանր՝ իսլամիստական ծայրահեղականության վերաբերյալ մեղադրանքները: Այս մասին տեղեկացրել է Ավագյանի պաշտպան Օլիմ Կադիլովը:
Սեպտեմբերի 4-ին Արամայիս Ավագյանին և նրա ուզբեկստանցի 4 ընկերներին առևանգել են: Ապա հայտնի է դարձել, որ Ուզբեկստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը երկու անչափահաս երեխա ունեցող հայազգի երիտասարդին մեղադրում է կրոնական ծայրահեղականության, անջատողականության, արմատականություն սերմանող խմբավորում հիմնադրելու, ղեկավարելու, սահմանադրական կարգը տապալելու, նաև՝ գողության մեջ, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայությունը:
Պաշտպանը տեղեկացրել է, որ Ավագյանը մյուս ամբաստանյալների նման «մասամբ ընդունել է միայն խողովակների գողության մեղադրանքը»: Մայրը, սակայն, պնդում է, որ տղաները խողովակները գնել են մի ֆերմերից, վերջինս պատմել է, որ վաճառել է դրանք:
Ի տարբերություն «գողության», ըստ փաստաբանի, Արամայիսը կտրականապես հերքում է իսլամիստական ծայրահեղականության մեղադրանքները: Փաստաբանի խոսքով, ընդհանրապես չկան ս Ավագյանին վերագրվող ծանր հանցագործությունների պնդումները հիմնավորող ապացույցներ: Պաշտպան Կադիլովը հաստատել է տեղեկությունները, որ տաջիկ ամբաստանյալ Ֆուրքաթ Ջուրաևի ցուցմունքների հիմքով են մեղադրանք առաջադրել Ավագյանին, սակայն նշել է, որ նրա ցուցմունքները միայն բառեր են.- «Միայն նրա բառերն են, պետք է լինեն ապացույցներ…»։
Ավագյանին ծայրահեղականության, «Իսլամական պետություն» խմբավորման հետ համագործակցելու մեղադրանքներ առաջադրելու շարժառիթի վերաբերյալ փաստաբանն առայժմ զերծ մնաց որևէ բան ասելուց: Պարզաբանումների համար սպասում է դատաքննության ավարտին:
Իսկ Ավագյանի մայրը՝ Ֆլորա Սաքունցը պնդում է, որ որդուն բանտարկել են նրա վարձակալած ձկնաբուծարանը խլելու՝ Դիզակի համայնքապետի անհաջող փորձերից հետո: Պաշտպանական կողմը պնդում է, որ կան վկայություններ, ըստ որոնց՝ համայնքապետը երիտասարդի բիզնեսը խլելու փորձերը ձախողելուց հետո նրան սպառնացել է՝ «ես քեզ կնստեցնեմ բանտ»:
Հունվարի 11-ին դատարանը հարցաքննել է նաև նախաքննության մարմնին անհրաժեշտ ցուցմունքներ տված վկային՝ Ազամաթ Խալիլովին, որը, մոր փոխանցմամբ, Արամայիս Ավագյանի հարևանն է։ «Ինքը մի խոսք ա ասում, հետո՝ 5 րոպե հետո ուրիշ խոսք ա ասում: Դատավորը ասում ա՝ դու կարա՞ս մի խոսքի ճիշտ ասես: Քրտնել էր: Քուրը նստած լացում էր, ասում էր՝ ես ի՞նչ անեմ, ախպորս ծեծել են, ինքը չի ուզում ոչ մի բան ասի, բայց իրան ստիպել են…»։ Ըստ փաստաբանի, Ավագյանը դատարանին ցուցմունք կտա հավանաբար հաջորդ նիստին, երբ ապահովվի թարգմանիչ:
Ավագյանի մայրը հունվարի 6-ին դիմել էր Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին՝ նշելով, որ որդուն խոշտանգում են մեկուսարանում՝ ծանր մեղադրանքների կապակցությամբ ինքնախոստովանական ցուցմունքներ կորզելու նպատակով:
Օրերս օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանը դիմել է Ուզբեկստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Ուլուկբեկ Մուհամադիևին: Հրաժարական տալուց առաջ Ուզբեկստանի օմբուդսմենին հղած նամակում Անդրեասյանը գրել է, որ իրեն է դիմել մեր հայրենակիցը:
«Հիմնվելով մարդու իրավունքների ինստիտուտների կամավորական և փոխօգնության սկզբունքի վրա, խնդրում եմ, հնարավորությունների դեպքում, Ձեր համագործակցությունը Ա. Ավագյանի ֆիզիկական և հոգեբանական վիճակի վերաբերյալ տեղեկություն ստանալու վերաբերյալ, ինչպես նաև ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ՝ վերջինիս նկատմամբ ապօրինի գործողությունները կանխելու վերաբերյալ»,- գրել է Անդրեասյանը:
Ֆլորա Սաքունցն ավելի վաղ նամակներ էր ուղարկել Ուզբեկստանի նախագահի գրասենյակ, դատախազություն, մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ:

12 января в Дизакском районном суде Узбекистана Арамаис Авакян не признал предъявленное ему тяжкое обвинение в исламистском экстремизме, сообщил Армянской службе Радио Свобода его адвокат Олим Кадилов.
Арамаиса Авакяна и его четверых узбекских друзей похитили 4 сентября. Затем стало известно, что Служба национальной безопасности Узбекистана обвиняет молодого человека, отца двоих несовершеннолетних детей, в экстремизме, сепаратизме, основании и руководстве радикальной исламистской группой, подрыве конституционного строя, а также в хищении.
Адвокат отметил, что Авакян, как и другие подсудимые, «частично признал лишь обвинение в хищении труб». Его мать, однако, утверждает, что молодые люди купили трубы у одного фермера, который, в свою очередь, подтвердил факт продажи.
Вместе с тем Арамаис категорически отрицает обвинения в исламистском экстремизме. По словам адвоката, нет никаких доказательств, обосновывающих выдвинутые против Армаиса обвинения в тяжких преступлениях. Адвокат Олим Кадилов подтвердил информацию о том, что Арамаису Авакяну выдвинули обвинение на основании показаний подсудимого-таджика Фурката Зураева, однако отметил, что его показания – это только слова: «Только слова, должны быть доказательства…».
Адвокат пока воздерживается от предположений по поводу мотивов предъявления Авакяну обвинений в экстремизме и сотрудничестве с «Исламским государством» и ждет завершения судебного разбирательства.
А мать Авакяна Флора Сакунц утверждает, что сына арестовали после неудачных попыток руководителя общины Дизака отнять у него арендуемое рыбоводческое хозяйство. Сторона защиты утверждает, что есть свидетели, по словам которых, после неудачных попыток отнять у Арамаиса бизнес глава общины пригрозил ему: «Я посажу тебя за решетку».
Адвокат Акакяна сообщил, что глава общины не был вызван в суд в качестве свидетеля. «Если мой подзащитный лично попросит, напишет заявление, я буду ходатайствовать о вызове в суд руководителя общины – Сабира Каршибаева», – сказал Кадилов.
Вчера суд допросил также свидетеля Азамата Залилова, давшего органу предварительного следствия необходимые показания, который, по словам матери, является соседом Арамаиса Авакяна. «Он говорит, что его били и сказали, что он должен обязательно дать против него показания… Он говорит одно, а через 5 минут – другое. Судья говорит: «Ты можешь сказать правду?» Он вспотел. Его сестра сидела и плакала, говорила: «Что мне делать, брата избили, довели до такого состояния, а сейчас брат стал для вас врагом, он не хочет ничего говорить, но его заставили…».
По словам адвоката, Арамаис Авакян даст в суде показания, возможно, на следующем заседании, когда будет обеспечен переводчик.
Арамаис Авакян родился в Узбекистане, он гражданин этой страны. Родители покинули Армению 36 лет назад.
Мать Авакяна 6 января обратилась в офис Защитника прав человека (омбудсмена) Армении, отметив, что ее сына пытают в изоляторе с целью вырвать признательные показания по предъявленным тяжким обвинениям.
На днях уже бывший омбудсмен Армении Карен Андреасян обратился к омбудсмену Узбекистана Улукбеку Мухамадиеву. В своем письме, написанном еще до ухода в отставку, Андреасян отметил, что к нему обратилась соотечественница.
«Основываясь на принципе добровольности и взаимопомощи институтов по правам человека, прошу по возможности Вашего сотрудничества в деле получения информации о физическом и психологическом состоянии А.Авакяна, а также принятии соответствующих мер для предотвращения незаконных действий в отношении последнего», – написал Карен Андреасян.
Флора Сакунц ранее направила письма в администрацию президента Узбекистана, прокуратуру, офис омбудсмена: «Арамаис рассказал, что его столько били, что он подумал, что умрет. Он говорит, что после стольких наших писем сейчас стало лучше. Вчера его состояние было хорошим, мы поговорили».
По словам матери, не все проблемы его сына решены: в тюрьме его не кормят, также уже четыре месяца ему не передают посланную семьей новую одежду.