Վրաստանի փոխվարչապետ, էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն հայտարարել է, որ թեև Ադրբեջանը մնում է գազի հիմնական մատակարարն այդ երկրի համար, սակայն վերջին տարիներին գազի աճող պահանջարկն անհրաժեշտ է դարձնում մատակարարման լրացուցիչ աղբյուրի ներգրավումը:
2015-ի հոկտեմբերին Վրաստանի փոխվարչապետ և էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն հայտարարեց, որ Ադրբեջանը չունի այնքան ռեսուրսներ, որ կարողանա բավարարել Վրաստանի գազի պահանջարկն, ուստի Վրաստանին գազի լրացուցիչ ծավալ է հարկավոր Ռուսաստանից: Նախարարը նման հայտարարություն է արել ` անդրադառնալով ռուսական գազի գնման անհրաժեշտությանը: Վերջին շրջանում Վրաստանը բանակցում է «Գազպրոմի» հետ ռուսական գազի առաքումներ սկսելու շուրջ:
«Վրաստանին այսօր մոտ 2,5 մլրդ խմ գազ է հարկավոր, որի 90%-ը գալիս է Ադրբեջանից, մնացածը ռուսական գազն է, որը Թբիլիսին ստանում է Հայաստան տարանցման դիմաց` ընդհանուր ծավալի 10%-ի չափով»,-ասել է Կալաձեն լրագրողներին` մեկնաբանելով գազի առաքման հարցերի շուրջ «Գազպրոմի» հետ բանակցությունները, հայտնում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը»:
Ըստ Կալաձեի, քանի որ 2015-ին բնական գազի պահանջարկը Վրաստանում 2014-ի համեմատ աճել է 19%-ով, երկիրը ստիպված կլինի տարբերությունը փակել ռուսական գազի միջոցով` 300-400 մլն խմ ծավալով:
Նա նշել է, որ վերջին 2 տարում «Գազպրոմը» կտրականապես պահանջում է անցնել դրամային հաշվարկների, գազի ծավալի փոխարեն, ինչպես դա նախատեսված է գործող պայմանագրով:
«Մենք մի քանի հանդիպում ենք ունեցել «Գազպրոմի» ներկայացուցիչների հետ, բանակցել ենք, սակայն համաձայնության այս փուլում դեռ չենք հասել»,-հայտարարել է Կալաձեն, ըստ որի, վրացական կողմը ցանկանում է ստանալ նույն բենիֆիտը, ինչպիսին որ նախատեսված է գազի տարանցման համար վճարի դեպքում` հնարավորություն ունենալու համար փակել պակասուրդը:
Նախարարը նշել է, որ այս պահի դրությամբ Վրաստանը «Գազպրոմի» հետ փոխադարձ հաշվարկներում 130 մլն խմ գազի պակասուրդ ունի:
«2015-ին մենք ռուսական գազի տարանցման համար ստացել ենք 220 մլն խմ ռուսական գազ և ստիպված ենք եղել ժամանակից շուտ սկսել օգտագործել 2016-ի քվոտան»,-ասել է Կալաձեն:
«Վրաստանն առաջիկայում ևս կստանա գազի այն ծավալը, որ ստանում էր Ադրբեջանից, սակայն լրացուցիչ գազ այս փուլում ուղղակի ֆիզիկապես հնարավոր չէ ստանալ Ադրբեջանից»,-եզրափակել է Կալաձեն: Ավելի վաղ Վրաստանի նավթի և գազի կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Դավիթ Թվալաբեիշվիլին հայտարարեց, որ մի շարք դեպքերում Ադրբեջանի Պետական նավթային ընկերությունը (SOCAR) չի ապահովում գազի անընդմեջ մատակարարում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թեհրանը Թբիլիսիի հետ բանակցություններ է վարում Հայաստանի տարածքով Վրաստանին գազ մատակարարելու շուրջ: Այս մասին հաղորդեց իրանական Press TV-ին` վկայակոչելով Իրանի գազի ազգային ընկերության մենեջմենթի տնօրեն Ալիռեզա Կամելիին: Վրաստանի էներգետիկայի նախարարությունն իր հերթին հայտնել է, որ դեռևս իրանական կողմի հետ կոնկրետ պայմանավորվածություն չկա:

13 Январь 2016 - 16:05 AMT
Вице-премьер, министр энергетики Грузии Каха Каладзе заявил, что Азербайджан был и остается основным поставщиком природного газа в страну, однако растущие в последние годы потребности в этом топливе обуславливают необходимость привлечения дополнительных источников его поставок.
«Грузии ежегодно необходимо примерно 2,5 млрд куб. м природного газа, из которых около 90% приходится на его поставки из Азербайджана, остальное – российский газ, который страна получает за его транзит в размере 10% от общего объема поставок в Армению», – сказал К.Каладзе журналистам во вторник, комментируя переговоры с представителями «Газпрома» по вопросам поставок газа.
По его словам, исходя из того, что в 2015 году потребности в природном газе в Грузии выросли по сравнению с 2014 годом приблизительно на 19%, стране придется покрыть его дефицит российским газом в объеме 300-400 млн куб. м.
При этом он отметил, что в течение последних двух лет «Газпром» категорически требует перейти на денежные расчеты, а не газом, как это предусмотрено ныне действующим договором.
«В связи с этим у нас были несколько встреч с представителями «Газпрома», состоялись переговоры, но соглашение на данном этапе пока не достигнуто», – заявил К.Каладзе, по словам которого, грузинская сторона хочет получить тот же бенифит, имеющийся при оплате за транзит газом, чтобы получить возможность покрывать его дефицит.
Глава Минэнерго отметил, что на данный момент Грузия во взаиморасчетах с «Газпромом» находится в минусе на 130 млн куб.м газа.
«В 2015 году мы получили 220 млн куб. м российского газа за его транзит, и раньше времени пришлось начать использовать квоту 2016 года», – отметил К. Каладзе, передает Интерфакс-Азербайджан.
Что касается Азербайджана, то, по словам министра, это стратегический партнер, с которым имеется долгосрочное соглашение на поставки газа.
«Грузия и впредь будет получать тот объем газа, который получала, но дополнительный газ на данном этапе просто физически невозможно получить из Азербайджана», – заявил К.Каладзе.
Ранее генеральный директор Корпорации нефти и газа Грузии Давид Твалабеишвили утверждает, что в ряде случаев Госнефтекомпания Азербайджана не обеспечивает беспрерывную подачу газа.
«Доля газа, добываемого на «Шахдениз», составляет около 30%, 50% приходится на долю SOCAR, а 20% -российской компании. Следует отметить, что за последний период потребление газа в Грузии значительно выросло. Иногда наблюдаются перебои в связи с подачей газа из газопровода SOCAR. Поэтому мы в ряде случаев вынуждены соблюдать баланс за счет российского газа», – отметил Твалабеишвили.
До того грузинский эксперт Сосо Цискаришвили сообщил, что Грузия намерена на 50% заменить азербайджанский газ российским.
По его словам, в Швейцарии в конце декабря состоялась еще одна тайная встреча главы Минэнерго Грузии Кахи Каладзе с представителями «Газпрома».
Цискаришвили полагает, что сторонами готовится новый контракт, согласно которому азербайджанский газ наполовину будет заменен российским. По его данным, госструктура, которая будет работать над условиями контракта – Международная корпорация нефти и газа, которой на 100% распоряжается «Партнерский фонд», созданный Бидзиной Иванишвили.