13 Հունվար 2016 - 13:01 AMT
Ֆինլանդիայի ոստիկանությունն Ամանորին Հելսինկիում սեռական ոտնձգությունների 7 դեպք է հետաքննում: Խոսքը «սեռական ոտնձգությունների և սեռական բնույթի գործողությունների հարկադիր կատարման» մասին է: Ավելի վաղ հայտարարվել էր միայն այդպիսի 3 դեպքի մասին:
Հելսինկիի ոստիկանության պետ Լասսե Աապիոն ավելի վաղ հայտնել էր, որ մտադիր է պարզել, թե քանի այդպիսի դեպք է եղել Նոր տարվա օրերին: Ոստիկանության տվյալներն ու միջոցառումները դիտարկող պահնորդական ընկերության տվյալները տարբեր են: Ոստիկանությունը պնդում է, որ այդպիսի դեպքերը բազմաթիվ են եղել, ընկերությունը, հակառակը, չի հաստատում դա:
Նախորդ շաբաթ ՆԳՆ ղեկավար Պետտեի Օրփոն հայտնեց, որ փախստականները Ամանորի տոնակատարության ընթացքում հանցավոր գործողություններ էին ծրագրել` Քյոլնում տեղի ունեցածների նմանությամբ: Բացի այդ, ոստիկանությունը հաստատել է տեղեկատվությունն այն մասին, որ նման սպառնալիք իրոք եղել է:
Ամանորի գիշերը Քյոլնի տաճարի հարակից հրապարակում 15-35 տարեկան մոտ 1000 տղամարդ էր հավաքվել: Ըստ վկաների ցուցմունքների, խմած տղամարդիկ շրջապատում էին կանանց, խլում նրանց դրամապանակներն ու բջջային հեռախոսները, իսկ նրանց, ով փորձում էր միջամտել, սպառնում էին հաշվեհարդարով: Ըստ վերջին տվյալների, ոստիկանությունն արդեն մոտ 400 դիմում է ստացել սեռական ոտնձգություններից և կողոպուտից տուժած կանանցից: Հիմնականում հարձակվողները եղել են աֆրիկյան և արաբական արտաքինով երիտասարդ տղամարդիկ:
Իրաքցի ապաստան հայցողները Ֆինլանդիայի տարբեր շրջաններից հավաքվել էին Հելսինկիում` Ամանորը նշելու: Երկաթուղային կայարանում և կայարանի թունելում տեղի ժամանակով 23:00-ին մինչև 1 հազար իրաքցի փախստական էր հավաքվել: Ոստիկանությունը ստիպել է շատերին հեռանալ այդ վայրից, շատերը բերման են ենթարկվել»,-ասվում է ոստիկանության հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ միգրացիոն ծառայության, 2015-ին Ֆինլանդիա է ժամանել մոտ 32,5 հազար փախստական, հինականում Իրաքից: 2014-ին ապաստան հայցողները միայն 4 հազար էին: Մեծ մասը երկիր է մուտք գործել շվեդա-ֆինական սահմանով, որոշ մասը` լաստանավերով ժամանել է Գերմանիայից, մյուս մասը` ՌԴ սահմանով Լապլանդիայում:

13 Январь 2016 - 13:49 AMT
Финская полиция расследует семь случаев сексуальных домогательств, произошедших в во время празднования Нового года
Финская полиция расследует уже семь случаев сексуальных домогательств, произошедших в общественных местах в Хельсинки во время празднования Нового года. Об этом сообщили в силовом ведомстве.
Полиция уточнила, что речь идет о «домогательствах и принуждении к совершению действий сексуального характера». Ранее заявлено было только о трех случаях, по которым проводилось разбирательство. Глава полиции Хельсинки Лассе Аапио ранее сообщил, что намерен выяснить, насколько многочисленными были случаи домогательств в отношении женщин во время празднования Нового года. В настоящее время данные полиции и осуществлявшей наблюдение за ходом мероприятия охранной компании расходятся. Полицейские говорят о том, что случаев домогательств было множество, в компании это, напротив, не подтверждают.
На прошлой неделе глава МВД Петтери Орпо сообщил, что в Финляндии на Новый год планировались преступные действия с участием беженцев, подобные тем, которые имели место в Кельне. Кроме того, полиция также подтвердила информацию о том, что угроза повторения кельнских событий в Хельсинки действительно существовала.
«Иракские просители убежища прибыли в Хельсинки отмечать Новый год из других частей Финляндии и также из собственных городских центров приема. На железнодорожном вокзале в вокзальном туннеле около 23:00 по местному времени собралось до 1 тыс. иракских беженцев. Полиция вынудила многих из них покинуть это место, многие еще в начале вечера были задержаны», – говорится в сообщении ведомства.
В Кельне в новогоднюю ночь около тысячи молодых людей «арабской и североафриканской наружности», разделившись на группы, нападали на женщин. В полицию уже поступило более 600 заявлений. Сегодня опубликован полицейский отчет, в котором подробно описывается все, что происходило в городе в первую ночь 2016 года. Не исключено, что среди преступников могли быть беженцы.
Согласно сведениям миграционной службы, в Финляндию в 2015 году приехало порядка 32,5 тыс. беженцев, в основном, выходцев из Ирака. В 2014 году число просителей убежища составляло лишь около 4 тысяч. Большинство прибыли через шведско-финскую границу на севере страны, однако многие выбирали и другие маршруты – на паромах из Германии и через границу с Россией на севере в Лапландии.