15 Հունվար 2016 - 10:10 AMT
Բավարիայի Լանդսհուտ շրջանի ղեկավար Պետեր Դրայերը, որը դժգոհ է Գերմանիայի դաշնային կառավարության քաղաքականությունից փախստականների հարցում, սիրիացի միգրանտներով ավտոբուսն ուղարկել է Բեռլին` կանցլեր Անգելա Մերկելի գրասենյակ:
Սակայն արդյունքում մայրաքաղաքում նրանց բնակության համար նա ստիպված է եղել վճարել սեփական գրպանից: Ըստ Դրայերի, նա ուզում էր հասկացնել, որ հարկավոր է փոխել փախստականների հարցում Գերմանիայի քաղաքականությունը:
Ավտոբուսը Բեռլին է ժամանել հունվարի 14-ի երեկոյան: Ըստ Լանդսհուտի տեղական խորհրդի, բոլոր միգրանտները կամովին են ավտոբուս նստել:
Դրայերը հայտնել է, որ իրազեկել է իր պլանների մասին Մերկելին դեռ հոկտեմբերին:
Գերմանիայի կառավարության ներկայացուցիչ Շտեֆան Զայբերտը հայտնել է, որ փախստականների տեղավորման համար երկրում պատասխանատու են պետությունն ու տեղական իշխանությունները, որոնց դաշնային կառավարությունը լիարժեք աջակցություն է ցուցաբերում:
«Բեռլինը համաձայն է եղել փախստականներին կացարան տրամադրել մեկ գիշերով»,-ասել է նա:
Սակայն, 1,5 ժամ սպասելով Մերկելի գրասենյակի մոտ, ավտոբոսը մեկնել է: Դրայերը հայտնել է Die Welt-ին, որ իրեն չեն գոհացրել փախստականների գիշերակացի առաջարկվող պայմանները, ուստի նա որոշել է սեփական գրպանից վճարել հյուրանոցում նրանց համար: «Տեսնենք, հետո ինչ կլինի»,-ասել է նա:
Մինչդեռ ավտոբուսում ներկա լրագրողները հայտնել են, որ այնտեղ եղած ներգաղթյալներից ոչ բոլորն են իմացել, որ ակցիան քաղաքական բնույթ է կրում և ոմանք քննադատել են բավարացի քաղաքական գործչին:
Ավտոբուսում եղած ներգաղթյալները ստացել են փախստականի կարգավիճակ և կարող են ազատ ապրել Գերմանիայի ցանկացած շրջանում: Ըստ Լանդսհուտի ղեկավարության, նրանց համար դժվար է կացարան գտնել մոտակայքում: Պետեր Դրայերը մեքենայով հետևել է ավտոբուսին և նույնպես ժամանել Բեռլին: «Փախստականների հոսքի վերջը չի երևում: Կյանքի համար պիտանի կացարան տրամադրելու երկրի հնարավորությունները սպառվում են, ես չեմ տեսնում, որ ներգաղթյալների համար նոր բնակելի տարածքներ կառուցեն»,-ասել է նա, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Մերկելը Դրայերի հետ հեռախոսազրույցում ասել է, որ հասկանում է նրա մտահոգությունը` նշելով, որ հարկավոր էր ավտոբուսի ժամանման մասին մեկ օր առաջ զգուշացնել:
Բոլոր այն ներգաղթյալները, որոնք կցանկանան վերադառնալ Բավարիա, կստանան այդպիսի հնարավորություն:
Լանդսհուտի վարչակազմին հարկավոր է կացարան գտնել 2100 փախստականի համար, որոնց թվաքանակը շարունակում է աճել: Ընդհանուր առմամբ այդ շրջանի բնակիչների քանակը մոտ 152 հազար է:

15 January 2016 - 06:46 AMT
A Bavarian mayor angry about Germany's asylum policy has sent a busload of Syrian migrants to Chancellor Angela Merkel's office in Berlin. But he has ended up paying for their accommodation in the capital himself, BBC News reports.
Peter Dreier, mayor of the district of Landshut, said he wanted to "send a signal" that Germany's asylum policies could not continue as before.
The bus arrived in Berlin on Thursday, Jan 14 evening. All those on board volunteered to make the journey, the council said.
Germany took in 1.1 million asylum seekers in 2015.
Dreier said he had informed Merkel of his bus plan in a phone call in October.
German government spokesman Steffen Seibert said in a statement that in Germany the state and local authorities were responsible for accommodating refugees, and they were provided with comprehensive support from the federal government.
"Berlin [meaning the state authority there] has agreed in this case to provide the refugees with the first night's accommodation," he said, according to the BBC.
However, after at least an hour-and-a-half parked outside Merkel's official residence, and with some uncertainty for those on board, the bus headed off.
Dreier told Die Welt newspaper that he was not happy with the emergency accommodation offered by Berlin, so he was paying for one night's stay at a guesthouse.
"What happens after that, we'll see," he said.
Merkel's welcoming approach to Syrians fleeing the war in their homeland made her a heroine to many migrants making the arduous journey through Europe.
The men on the bus have refugee status, which means they are free to live anywhere in Germany. Finding accommodation is hard in Landshut, the local council said. The mayor, who waved the bus off from Landshut, followed in a car after a meeting and was surrounded by media on arrival outside the chancellery.
"An end to the wave of refugees in not in sight, the country's capacity of accommodation fit for human habitation is rapidly running low and I see no sign that new dwellings for immigrants are being built," Dreier, who represents the Independent Voters grouping, said in a statement.