15 Հունվար 2016 - 08:08 AMT
Իտալիան արգելափակում է Եվրամիության կողմից Թուրքիային €3 մլրդ հատկացումը, որի դիմաց Անկարան խոստացել է աջակցել Մերձավոր Արևելքից Եվրոպա փախստականների հոսքի նվազմանը: Այդ մասին Reuters-ը տեղեկացել է եվրոպական դիվանագիտական աղբյուրներից:
2015-ի նոյեմբերի 29-ին գագաթնաժողովում ԵՄ երկրները նախնական հավանություն տվեցին մի ծրագրի, որի համաձայն նախատեսվում է 3 մլրդ եվրո հատկացնել Թուրքիային` «փախստականների հումանիտար կարիքները հոգալու համար»:
«Այժմ թվում է, թե ԵՄ-ն պատրաստ է նահանջել»,-ասել է գործակալությանը մեկ այլ եվրոպացի դիվանագետ: «Մենք պետք է շտապ լուծենք այս խնդիրը, որպեսզի որպես վստահելի գործընկեր ներկայանանք փախստականների հոսքի կասեցման շուրջ Անկարայի հետ բանակցություններում»,-ասել է դիվանագետը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
ԵՄ-Թուրքիա գագաթնաժողովի ամփոփիչ նախագծում ասվում է. «Երկու կողմերն այս պահից ի վեր կսերտացնեն գործակցությունը միգրանտների հարցում, որոնց հարկավոր չէ միջազգային պաշտպանություն` կանխելով նրանց մուտքը Թուրքիայի և ԵՄ տարածք»,-ասվում է փաստաթղթում:
Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է ԵՄ և Թուրքիայի միջև մուտքի արտոնագրերի վերացման հնարավորությունը: Ինչպես հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը, ազատ մուտքը Շենգենի գոտի Թուրքիայի քաղաքացիների համար իրողություն կդառնա 2016-ի աշնանը, եթե Անկարան կատարի բոլոր անհրաժեշտ պայմանները, մասնավորապես, եթե հետ ընդունի բոլոր ապօրինի ներգաղթյալներին, որոնք ապաստան ստանալու իրավունք չունեն և ժամանել են երրորդ երկրներից: Բացի այց, Բրյուսելը կարագացնի ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության գործընթացը:
Ավելի վաղ Իտալիայի «Հյուսիսային լիգա» (Lega Nord) կուսակցության առաջնորդ Մաթեո Սալվինին «Եվրամիություն (ԵՄ)-Թուրքիա» գագաթնաժողովից հետո Twitter-ի իր միկրոբլոգում հետևյալ գրառումն էր արել. «Եվրոպան Թուրքիային 3 մլրդ է նվիրում փախստականների ճգնաժամի կապակցությամբ: Իսկ որոշներն ուզում են, որ նույն այդ Թուրքիան մտնի ԵՄ: Եթե նրանք մտնում են, ապա եկեք մենք դուրս գանք»:

Италия блокирует реализацию плана по предоставлению Евросоюзом Турции €3 млрд помощи в обмен на содействие Анкары в борьбе с притоком в Европу мигрантов из стран Ближнего Востока.
Как пишет ТАСС, об этом сообщили агентству Reuters европейские дипломатические источники. «Только одна страна-член ЕС по-прежнему выступает против выделения финансовых средств Турции. Я не знаю, почему Италия блокирует это», – цитирует агентство слова одного из своих источников.
«Все выглядит так, как будто ЕС пошел на попятную, – заявил агентству другой европейский дипломат. – Мы должны срочно решить эту проблему, чтобы быть заслуживающим доверия партнером на переговорах с Анкарой о приостановке потока беженцев и мигрантов».
Ранее министр иностранных дел Австрии Себастиан Курц заявил, что Евросоюз решил переложить часть ответственности за беженцев на Турцию, чтобы не запачкать руки, однако Анкара при этом получила слишком много власти. «Когда ЕС делегирует Анкаре обязанности по обеспечению безопасности общих границ, возникает внушительная зависимость, которая, как я считаю, очень опасна», — заявил Курц в интервью немецкой газете Die Welt.
На саммите ЕС-Турция в ноябре 2015 года Анкара и Брюссель выработали меры по снижению количества прибывающих в Европу беженцев. В частности, ЕС предоставит Турции $3 млрд на обустройство лагерей для беженцев и укрепление границ а также пообещал отмену визового режима и возобновление переговоров о вступлении страны в ЕС. Однако проблема не решена – беженцы прибывают в Евросоюз практически прежними темпами.