2016-ի հունվարից Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների աշխատավարձերը նվազել են 30-50 տոկոսով: Այդ մասին հայտնում է «Խազար» ռազմական գիտահետազոտական ինստիտուտը (Caspian Defense Studies Institute) Ադրբեջանի ԶՈւ գլխավոր շտաբում իրազեկ աղբյուրների վրա հղումով:
Այս որոշումն առնչվում է ավելի քան 3 հազար սպայի և ենթասպայի:
Հետաքրքրական է, որ զինծառայողների մեծ մասը տեղեկացված չի եղել այդ որոշման մասին: Ըստ աղբյուրի, դա կապված է խժդժությունների մտավախության հետ: Աղբյուրը պնդում է, որ ՊՆ և գլխավոր շտաբի աշխատակազմերի տասնյակ աշխատակիցներ պաշտոնանկ կարվեն և կգործուղվեն զորամասեր: Համապատասխանաբար, կնվազնե նաև նրանց աշխատավարձեըը:
Աղբյուրը հավելել է, որ վերջին երկու ամսվա ընթացքում` դեկտեմբերին և հունվարին, Ադրբեջանի ՊՆ որոշ միավորումներ ցրվել են և կրճատումներ են սկսվել կորպուսների ղեկավարության կազմում: Առաջիկայում սպասվում են նաև լուրջ կառուցվածքային փոփոխություններ:
Բոլոր այս փոփոխությունները կապված են նավթի գների անկման և մանաթի արժեզրկման հետ: Որոշում է կայացվել նաև հետաձգել զորամասերի մեծ մասի շինարարական աշխատանքներն ու վերակառուցումը: Անորոշ ժամկետով հետաձգվել է նաև բնակարանաշինությունը սպաների և ենթասպաների համար: Կկրճատվի նաև զորավարժությունների քանակը: Փոփոխություններ կլինեն նաև զենքի և զինտեխնիկայի ձեռք բերման ոլորտում:
Ռազմական հետազոտությունների կասպյան ինստիտուտի ղեկավարն է ադրբեջանցի փորձագետ Ջասուր Մամեդովը (Սումերինլի), որը 2014-ին փախուստի դիմեց Ադրբեջանից իր ղեկավարած «Դոկտրին» ռազմական հետազոտությունների կենտրոնի վրա ճնշման պատճառով: Սումերինլին կանոնավոր կերպով տեղեկություններ էր հրապարակում ադրբեջանական բանակում կորուստների մասին, որոնք երկրի ղեկավարությունը թաքցնում է:

16 Январь 2016 - 08:47 AMT
С января 2016 года зарплаты тысяч военнослужащих ВС Азербайджана понизились на 30-50 процентов. Как пишет МинОб этом сообщает Военный научно-исследовательский институт «Хазар» (Caspian Defense Studies Institute) со ссылкой на информированные источники в Генштабе ВС Азербайджана.
Данное решение охватывает более 3 тысяч офицеров и прапорщиков.
При этом, большинство военнослужащих не было проинформировано об этом решении. Согласно данным источника в Генштабе, это связано с опасением ажиотажа. Источник утверждает, что десятки сотрудников аппарата МО и Генштаба будут понижены в должностях и отправлены в военные части. Соответственно, их зарплаты будут понижены. Источник добавил, что в течение двух месяцев — в декабре и январе — некоторые соединения МО Азербайджана были упразднены и запущен механизм сокращений в руководстве корпусов. В ближайшем будущем ожидаются также серьезные структурные изменения в армии.
Эти изменения связаны с падением цен на нефть и девальвацией маната. Согласно информации, принято решение отложить строительство и реконструкцию большинства воинских частей. Строительство жилья для офицеров и прапорщиков было отложено на неопределенное время.
Также будет сокращено число военных учений. Изменения коснутся и приобретения оружия и военной техники, отмечает исследовательский центр.
Руководитель Каспийского института военных исследований – азербайджанский эксперт Джасур Мамедов (Сумеринли), бежавший из Азербайджана в 2014 году из-за давления на возглавляемый им центр военных исследований «Доктрина». Находясь в Азербайджане, Сумеринли регулярно публиковал информацию о потерях в армии, скрываемых руководством страны.