Ավստրիան վերականգնել է սահմանային անցակետերում հսկողությունն ու սկսում է արտաքսել կացության իրավունք չունեցող ներգաղթյալներին:
Այդ մասին, ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, հայտարարել է երկրի վարչապետ Վերներ Ֆայմանը: Իր խոսքերով, Շենգենի համաձայնագրի գործունեությունը ժամանակավորապես կասեցվում է:
«Ինչպես և Գերմանիան, մենք վերահսկելու ենք սահմաններն ու արտաքսելու ենք փախստականներին: Ամեն ոք, ով գալու է մեզ մոտ, խստացված ստուգում է անցնելու: Նրանք, ովքեր չունեն փախստականի կարգավիճակ կամ չեն դիմելու դրա համար, երկիր մուտք գործելու հերքում կստանան… Եթե ԵՄ-ն չկարողանա սահմանների անվտանգությունն ապահովել, Շենգենի ապագան հարցականի տակ կհայտնվի», – նշել է նա:
Շենգենյան համաձայնագրի գոտի են մտնում 26 երկիր: ԵՄ Frontex սահմանապահ գործակալության տվյալներով, 2015-ին ԵՄ է ժամանել 1,2 մլն փախստական:

16 Январь 2016 - 18:23 AMT
Австрия вводит поголовный контроль на границе, будет усиленно контролировать мигрантов, и выдворять не имеющих права на убежище.
Об этом заявил канцлер республики в интервью воскресного издания газеты Оsterreich, пишет ТАСС. По его словам, действие Шенгенского соглашения временно прекращается.
«Как и Германия, мы будем усиленно контролировать нашу границу и осуществлять выдворение беженцев> Каждый, кто к нам приезжает, должен подвергаться усиленной проверке. Тем, у кого нет права на получение статуса беженца или вовсе не подает заявление на получение убежища, будет отказано (во въезде в страну) На границе необходимо предъявлять документы, если Евросоюз не сможет защитить внешние границы, то будущее Шенгена в целом окажется под вопросом», – добавил канцлер Австрии.
В Шенгенскую зону входят 26 европейских стран, которые договорились об упразднении пограничного контроля на внутренних границах. По данным приграничного агентства ЕС Frontex, за 2015 год в Евросоюз прибыли более 1,2 миллиона мигрантов. Нынешний миграционный кризис— крупнейший в Европе со времен Второй мировой войны.