18 Հունվար 2016 - 08:59 AMT
ՌԴ պատվիրակությունը չի մասնակցի Եվրոպայի Խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանին: Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին է հայտնել ՌԴ պատվիրակության փոխղեկավար, ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի գծով Պետդումայի կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Սլուցկին:
«Այժմ ՌԴ Պետդումայի պալատների խոսնակների ստորագրությամբ ԵԽԽՎ ղեկավար Անն Բրասերի անունով նամակ է պատրաստվում այն մասին, որ ՌԴ պատվիրակությունը չի մասնակցի հունվարյան նստաշրջնին»,-ասել է Սլուցկին: Ավելի վաղ, իրավիճակին իրազեկ աղբյուրը հայտնել էր, որ հունվարի 15-ին ըստ վեհաժողովի կանոնակարգի սպառվել է ժամկետը, երբ ազգային պատվիրակությունները պետք է ներկայացնեին իրենց պատվիրակների ցուցակը: «ՌԴ պատվիրակությունը դա չի արել»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Սլուցկին իր հերթին նշել է, որ ՌԴ-ն կվերադառնա Ստրասբուրգ միայն իրավահավասարության պայմանով և ռուսական պատվիրակության բոլոր լիազորությունների վերականգնման դեպքում:
«Ինչպես հայտարարել է Պետդումայի խոսնակ Սերգեյ Նարիշկինը, մենք խտրականություն չենք հանդուրժի և ցանկացած պատժամիջոց ՌԴ պատվիրակության հանդեպ անընդունելի է»,-ասել է Սլուցկին:
2014-ի ապրիլին ԵԽԽՎ-ում ՌԴ պատվիրակությունը զրկվեց լիազորություններից Ուկրանայի իրադարձությունների և ՌԴ հետ Ղրիմի վերամիավորման պատճառով: 2015-ին Վեհաժողովը երկու անգամ քննարկել է ՌԴ պատվիրակության լիազորությունների վերականգնման հարցը, սակայն պատժամիջոցները դեռ գործում են. Ռուսաստանը զրկված է ձայնի իրավունքից, ինչպես նաև ղեկավար մարմինների աշխատանքին մասնակցելուց:
Ի պատասխան Ռուսաստանը հայտարարեց, որ կասեցնում է իր մասնակցությունը ԵԽԽՎ աշխատանքին մինչև 2015-ի ավարտը: ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանն անցելու է Ստրասբուրգում 2016-ի հունվարի 25-29-ը:

18 Январь 2016 - 07:41 AMT
Российская делегация пропустит зимнюю сессию ПАСЕ: Любые санкции в отношении делегации РФ неприемлемы
Делегация РФ пропустит зимнюю сессию Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ). Об этом ТАСС заявил замглавы российской делегации, председатель комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Слуцкий.
«В настоящее время на имя руководителя ПАСЕ Анн Брассер направляется письмо за подписью спикеров палат российского парламента о том, что полномочия делегации РФ на 2016 год будут запрашиваться позднее. Январскую сессию мы пропустим», – проинформировал Слуцкий.
Ранее источник, знакомый с ситуацией, сообщил, что 15 января по регламенту ассамблеи истек срок, когда национальные делегации должны были направить списки своих составов для участии в сессии 2016 года. «Делегация РФ таких списков не направила», – констатировал собеседник агентства.
Слуцкий, в свою очередь, указал, что Россия вернется в Страсбург только на равноправных условиях и в случае гарантий возврата всех полномочий нашей делегации.
«Как заявил спикер Госдумы Сергей Нарышкин, мы не потерпим никакой дискриминации и любые санкции в отношении делегации РФ неприемлемы», – подчеркнул заместитель ее руководителя, передает ТАСС.
Российская делегация в ПАСЕ в апреле 2014 года была лишена основных полномочий из-за событий на Украине и воссоединения Крыма с РФ. В 2015 году ассамблея дважды рассматривала вопрос о восстановлении делегации РФ в ее правах, но санкции продолжают действовать: Россия лишена права голоса, а также участия работе руководящих органов ассамблеи и ее мониторинговых миссиях по наблюдению за выборами на пространстве СЕ.
В ответ Россия заявила, что связи приостанавливает свое участие в деятельности ПАСЕ вплоть до конца 2015 года. Зимняя сессия ПАСЕ будет проходить в Страсбурге с 25 по 29 января 2016 года.