Մոլորակի 3,6 մլրդ կազմող ամենաչքավոր բնակչության ընդհանուր կարողությունը 2010-ից ի վեր նվազել է ավելի քան տրիլիոն դոլարով, ասվում է Oxfam ոչ առևտրային կազմակերպության զեկույցում: Այդ կազմակերպությունը պայքարում է աղքատության դեմ:
Ճիշտ այնքան գումար, որքան ունի մարդկության ամենաչքավոր մասն ընդհանուր առմամբ, ունեն նաև աշխարհի մեծահարուստները` 62 մարդ, որոնց ընդհանուր կարողությունը նույն ժամանակահատվածում աճել է 1,76 տրիլիոն դոլարով: 5 տարի առաջ աղքատ բնակչության ընդհանուր կարողությանը համարժեք գումար ուներ 388 մեծահարուստ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Աղքատների և հարուստների կարողության միջև աճող տարբերությունը կազմակերպությունը համարում է հարկային արտոնությունները, որոնք հասանելի են բնակչության առավել ապահովված խավին, աշխատավարձերի նվազագույն և առավելագույն շեմերի միջև աճող տարբերությունը և բանվորների ֆինանսական պարգևատրման կրճատումը:
Oxfam-ը 17 կազմակերպությունների միջազգային միավորում է, որոնք գործում են աշխարհի 90 երկրում: Միավորման նպատակը աղքատության խնդիրների լուծումն է և դրա հետ կապված անարդարությունների հաղթահարումը ողջ աշխարհում: Oxfam-ի բոլոր ծրագրերի վերջնանպատակը մարդկանց հնարավորություն տալն է` իրացնել սեփական իրավունքներն ու հնարավորությունները, անձնապես ղեկավարել սեփական կյանքը, ստանալ աշխատանքի դիմաց արժանավայել վարձատրություն:
Oxfam-ը հիմնադրվել է 1942թ. բրիտանական Օքսֆորդ քաղաքում` որպես Սովյալներին օգնության օքսֆորդյան կոմիտե (Oxford Committee for Famine Relief): Հիմնադիրներն են Օքսֆորդի համալսարանի գիտնականները, հասարակական ակտիվիստները և քվակերները:

18 Январь 2016 - 09:13 AMT
Общее состояние более 3,6 миллиарда человек, беднейшей половины населения Земли, с 2010 года уменьшилось более чем на триллион долларов, сообщается в докладе некоммерческой организации Oxfam, деятельность которой посвящена борьбе с бедностью.
Ровно такой же суммой, что и наименее состоятельная половина человечества, владеют в общем 62 самых богатых человека в мире, общее состояние которых выросло за тот же период на 1,76 триллиона долларов. Пять лет назад суммой, сравнимой с той, которой владела половина человечества, обладали 388 самых богатых людей, передает РИА Новости.
Причинами растущей разницы в достатке между бедными и богатыми организация называет налоговые льготы, доступные наиболее состоятельной прослойке населения, увеличение разницы наибольшей и наименьшей оплаты труда и сокращение финансового вознаграждения рабочих.
Oxfam — международное объединение из 17 организаций, работающих в более чем 90 странах по всему миру. Целью деятельности объединения является решение проблем бедности и связанной с ней несправедливостью во всем мире. Во всех проектах Оксфама конечной целью является предоставить людям возможность реализовать свои права и возможности, лично руководить жизнью, получать достойную оплату за выполненный труд и так далее.
Оксфам был основан в британском городе Оксфорд в 1942 году как Оксфордский комитет помощи голодающим (англ. Oxford Committee for Famine Relief) группой квакеров, общественных активистов и учёных Оксфордского университета. Оксфам базируется в Оксфорде до сих пор. Оксфам стал одним из региональных комитетов, который был создан в поддержку Национального комитета помощи голодающим. Первой задачей комитета было убедить британское правительство разрешить предоставление продовольственной помощи голодающим гражданам оккупированной гитлеровцами Греции, несмотря на союзническую блокаду. Первый комитет Оксфам за пределами Великобритании был создан в 1963 году в Канаде. В 1965 году организация изменила название из Оксфордского комитета помощи голодающим на сокращённый вариант OXFAM.