19 Հունվար 2016 - 07:35 AMT
Իրանի դիրքորոշումը Սիրիայի հարցում մոտ է Ժնևի կոմյունիկեին և արժանի է քննարկման: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին:
Սիրիայի վերաբերկալ «Գործողությունների խմբի» 2012 թ. Ժնևի կոմյունիկեն նախատեսում է անցումային կառավարության ստեղծում Սիրիայում: ԱՄՆ-ն դա հասկանում է, որպես Ասադի պաշտոնանկություն: Ընդ որում ԱՄՆ-ն մեղադրում էր Իրանին, որ վերջինս ջանում է պահպանել Ասադի պաշտոնավարումը: Նման մեղադրանքներ էին հնչում նաև Ռուսաստանի հասցեին` Մոսկվան ի պատասխան հայտարարել է, որ Սիրիայի ապագան պետք է որոշեն իրենք սիրիացիները առանց այլոց թելադրանքի, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Իրանը բանակցությունների սեղանի շուրջ նստեց Սաուդյան Արաբիայի և մյուս երկրների հետ: Մեկ տարի, նույնիսկ մի քանի ամիս առաջ դա անհավանական էր թվում»,-ասել է Քերին CNN-ին տված հարցազրույցում:
«Իրանը Սիրիայի վերաբերյալ սեփական ծրագիրն է մշակել, որը ներառում է կրակի դադարեցում և բանակցություններ, Սիրիայի սահմանադրության բարեփոխում, վերանայում, ազգային միասնության կառավարության ձևավորում և ընտրություններ: Սա շատ մոտ է այն կարգավորմանը, որին արդեն երկար ժամանակ ձգտում է ժնևյան գործընթացը: Դա պետք է ուսումնասիրել»,-ասել է Քերին:
«Ես խոստումներ տալ չեմ կարող, չեմ կարող ասել, դա կաշխատի, թե ոչ: Բայց կարող եմ ասել, որ քաղաքական կարգավորումը, իսկ բոլորը համամիտ են, որ այն անհրաժեշտ է, դրան հասնելու միակ ճանապարհն է: Եվ մենք կփորձենք հետևել այդ մոտեցմանը»,-ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Վաշինգտոնը չի ակնկալում, որ Ասադը հրաժարական կտա Սիրիայի նախագահի պաշտոնից մինչր 2017-ի մարտը: Այդ մասին հայտնել է Associated Press-ը՝ Օբամայի վարչակազմի կազմած իրադարձությունների զարգացման հիմնարար սցենարի նախագծի վրա հղումով:

Позиция Ирана по Сирии близка Женевскому коммюнике и заслуживает рассмотрения, заявил госсекретарь США Джон Керри.
Женевское коммюнике «Группы действий» по Сирии 2012 года предусматривает создание в Сирии переходного правительства. США понимают это так, что президент Башар Асад должен уйти со своего поста. При этом США обвиняли Иран в попытке сохранить Асада у власти. Аналогичные претензии высказывались и к России — Москва в ответ заявляла, что будущее Сирии должны решать сирийцы без диктата извне.
«Иранцы сели за один стол с Саудовской Аравией и другими странами. Никто не мог вообразить этого год назад, даже несколько месяцев назад», — сказал Керри в интервью CNN.
«Иранцы разработали свой план для Сирии, который включает прекращение огня и переговоры, реформу конституции Сирии, переписывание этой конституции, правительство национального единства и выборы. Это очень близко к тому, чего на протяжении определенного времени пытался достигнуть женевский процесс. Это надо изучить», — сказал Керри, передает РИА Новости.
«Я не могу делать обещаний, я не могу сказать вам, сработает ли это. Но могу сказать, что если будет политическое урегулирование — а все согласны, что оно необходимо, — это единственный путь достичь его. И мы испробуем этот подход», — добавил госсекретарь США.
Ранее Associated Press со ссылкой на проект базового сценария развития событий, составленного администрацией Барака Обамы, сообщал, что Вашингтон не ждет отставки Башара Асада с поста президента Сирии до марта 2017 г.
Агентство отмечало, что если события будут развиваться именно по этому графику, уход самого Обамы состоится за два месяца до отставки Асада, а с момента первого требования Обамы об уходе Асада исполнится пять лет. Также в марте 2017 г. Белый дом ожидает, что от власти в Сирии отойдет ближайшее окружение Асада.
Расписанный в Вашингтоне график базируется на одобренном ООН плане сирийского урегулирования, который обсуждался в ноябре в Вене. План предполагает, что в августе 2017 г. в Сирии пройдут парламентские и президентские выборы, а до тех пор страной будет управлять временное правительство.