19 Հունվար 2016 - 13:25 AMT
Նիդերլանդների Հեսկ փոքր քաղաքում փախստականների կենտրոնի բացման դեմ բողոքի ցույցը վերաճել է անկարգությունների, հայտնել է France Presse-ը տեղի ԶԼՄ-ների և իշխանությունների վրա հղումով:
Նախօրեին Facebook-ում բացվել էր Protest AZC Heesch էջը` հունվարի 18-ին տեղի ժամանակով 19:00-ին քաղաքապետարանի մոտ հավաքվելու կոչով: Նշված ժամից մեկ ժամ հետո քաղխորհրդում պետք է սկսվեր փախստականների համար շենքի կառուցման վերաբերյալ քննարկումը: Ըստ նախնական ծրագրի, Հեսկը պետք է առաջիկա 10 տարում 500 փախստական ընդունի:
Protest AZC Heesch էջը մոտ 3 հազար հավանություն էր ստացել: Քաղաքի բնակչությունը չի հասնում 30 հազարի:
Քաղաքապետարանի դիմաց մոտ 1000 մարդ էր հավաքվել: Անկարգություններից խուսափելու համար Հեսկ գործուղվեցին հատուկջոկատայիններ:
Մթնոլորտը ցույցի ժամանակ շիկացել էր: Տասնյակ ցուցարարներ փորձել են գրոհել քաղաքապետարանի շենքը: Մի խումբ ակտիվիստներ հավկիթներ է ներտել շենքի ուղղությամբ: Քաղխորհրդի անդամները տարհանվել են:
Քաղաքային իշխանությունների կայքում հրապարակված Հեսկի քաղաքապետի հայտարարության մեջ ասվում է, որ քաղաքը «լրացուցիչ լիազորություններ է տվել ոստիկանությանը», երբ «ցույցը դուրս է եկել վերահսկողությունից»: Ոստիկանությունը անդորր է հաստատել նույն օրը, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Ավելի վաղ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ եվրոպական իշխանություններն ի զորու չեն պատշաճ հսկողություն ապահովել միգրացիոն ճգնաժամի հետ կապված իրավիճակում:

В небольшом нидерландском городе Хеск во время протестов против открытия центра для беженцев вспыхнули беспорядки, передает France Presse со ссылкой на местные СМИ и представителей властей.
Накануне в Facebook появилась страница «Protest AZC Heesch» с призывом собраться в понедельник в 19:00 по местному времени (21:00 мск) вечером возле ратуши. На час позже в ратуше городской совет должен был начать обсуждение строительства здания для беженцев. Согласно первоначальному плану, Хеск должен принять 500 беженцев в течение 10 лет.
Страница «Protest AZC Heesch» собрала 3 тыс. лайков. Всего в городе проживает менее 30 тыс. человек.
Возле ратуши собралось около тысячи человек. Чтобы не допустить волнений, подобных тем, которые произошли в конце прошлого года в различных городах Нидерландов на фоне напряженности, вызванной наплывом беженцев в Западную Европу, в Хеск был направлен спецназ.
Атмосфера во время демонстрации накалилась. Десятки протестующих попытались взять ратушу штурмом. Группа активистов забросала здание фейерверками и яйцами. Члены городского совета были эвакуированы.
В заявлении мэра Хеска, размещенном на сайте городской администрации, говорится, что город «дал полиции дополнительные полномочия» после того, как «демонстрация вышла из-под контроля». Полиция восстановила спокойствие позже в тот же вечер, передает РБК.