«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները հիմնահատակ քանդել են Իրաքի հնագույն քրիստոնեական վանքը, հայտնել է AP-ին` արբանյակային լուսանկարների վրա հղումով:
Սուրբ Իլիայի վանքը գտնվում է Իրաքի հյուսիսում` Նայնավա գավառում, Սիրիայի սահմանից ոչ հեռու: Այն հիմնադրվել է 595 թ. ասորի վանական Իլիայի կողմից: Արբանյակային լուսանկարները վկայում են, որ վանքը հիմնահատակ ավերվել է:
1743 թ. պարսից Նադիր շահը պահանջել է ասորի վանականներից իսլամ ընդունել կամ հեռանալ վանքից: Վանականները (30 հոգի) հրաժարվել են դա անել և սպանվել են նրա հրամանով:
Դարեր շարունակ վանքն ուխտատեղի է եղել ասորի քրիստոնյաների համար: Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին այստեղ փախստականներ են ապաստան գտել:
Վանքը զգալի ավերածությունների էր ենթարկվել իրաքյան պատերազմի ժամանակ, 20-րդ դարի 70-ականներին ոչ հեռու կառուցվեց Իրաքի Հանրապետական գվարդիայի ռազմակայանը, որից հետո այցելություններն անհնար դարձան: Իրաք ԱՄՆ զորքերի ներխուժումից հետո 2003-ին վանքն ու ռազմակայանի տարածքը զբաղեցրեց ԱՄՆ 101-րդ ավիադեսանտային դիվիզիան, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

Боевики террористической группировки «Исламское государство» разрушили до основания древнейший христианский монастырь на территории Ирака, сообщает AP со ссылкой на имеющиеся в распоряжении снимки со спутника.
Монастырь Святого Илии расположен в мутафазе Найнава на севере Ирака у сирийской границы. Монастырь был основан в 595 году ассирийским монахом Илией.
Изображения со спутника показывают, что монастырь был разрушен до основания.
В 1743 году персидский правитель Надир-шах потребовал от ассирийских монахов принять ислам либо покинуть стены монастыря. Около 30 монахов, отказавшихся сделать и то и другое, были убиты по его приказу.
Веками в монастырь совершались паломничества ассирийских христиан, которые были приурочены ко дню памяти основателя монастыря в последнюю среду ноября. Во время Первой мировой войны монастырь использовался для размещения беженцев.
Монастырь был значительно разрушен во время иракской войны, в конце 70-х годов прошлого века вблизи руин была построена военная база Республиканской гвардии Ирака, после чего посещения территории монастыря стали невозможны. После вторжения в Ирак американских войск в 2003 году район монастыря и базы заняла 101-я воздушно-десантная дивизия США, передает РИА Новости.