21 Հունվար 2016 - 07:32 AMT
Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն հավանական է համարում նոր ահաբեկչությունները Թուրքիայում, այդ թվում ուղղված «արևմտյան շահերի» ու զբոսաշրջիկների դեմ:
«Թեև Թուրքիայի իշխանությունները ոչ վաղ անցյալում հաջողությամբ կասեցնում էին հավանական հարձակումները, սակայն ահաբեկչությունների վտանգը մեծ է: Ահաբեկչական խմբավորումները, ներառյալ քրդական խմբերը, ԻՊ-ն և ծայրահեղ ձախակողմյան կազմակերպությունները, շարունակում են գրոհներ պլանավորել ու իրագործել: Ուստի նոր ահաբեկչությունները հավանական են»,-ասվում է Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ «հավանաբար, հարձակումների մեծ մասը նախկինի պես ուղղված է լինելու թուրքական պետության դեմ: Սակայն, մի մասը կարող է ուղղվել նաև «արևմտյան շահերի» ու զբոսաշրջիկների դեմ»,-նշել է ԱԳՆ-ն:
ԱԳՆ-ն կոչ է արել քաղաքացիներին զգոն լինել, հետևել ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններին և ԱԳՆ հետագա խորհուրդներին: Հայտարարության մեջ ասվում է, որ «ահաբեկչական գործողությունները կարող են անկանոն լինել և կատարվել այն վայրերում, որոնք այցելում են զբոսաշրջիկները»:
Առաջարկվում է ձեռնպահ մնալ Թուրքիայի այն շրջաններ ուղևորություններից, որոնք 10 կմ և ավելի մոտ են Սիրիայի սահմանին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Տարեսկզբից Թուրքիայում արդեն մի քանի ահաբեկչական գործողություն է կատարվել: Ստամբուլի կենտրոնում հզոր պայթյունի հետևանքով 10 օտարերկրացի զոհվեց, ևս 15-ը` վիրավորվեց: Չեն դադարում նաև բախումները քուրդ զինյալների հետ

Великобритания считает вероятными новые теракты в Турции, в том числе направленные против «западных интересов» и туристов, говорится в сообщении британского МИД.
«Хотя турецкие власти успешно предотвращали планы атак в недавнем прошлом, угроза терроризма остается высокой. Террористические группировки, включая курдские группы, ДАИШ (арабское название ИГ), и крайне левые организации, продолжают планировать и проводить атаки. Как результат дальнейшие теракты вероятны», — говорится в сообщении.
В нем также отмечается, что «большинство атак, вероятно, по-прежнему, будут направлены против турецкого государства». «Однако, вероятно, что некоторые атаки будут также направлены против западных интересов и туристов», — подчеркивает МИД.
Ведомство призывает граждан быть бдительными, следить за сообщениями СМИ и дальнейшими рекомендациями МИД.
В сообщении МИД также отмечается, что последующие теракты «могут быть беспорядочными и могут затронуть места, которые посещают иностранцы».
Ведомство по-прежнему советует воздерживаться ото всех, кроме крайне необходимых, поездок в турецкие районы ближе 10 километров от границы с Сирией, сообщает РИА Новости.
С начала года в Турции уже произошло несколько терактов, в одном из них в результате мощного взрыва в центре Стамбула погибли 10 иностранцев, еще 15 человек были ранены. Восемь жертв — граждане Германии, один — из Перу. Президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что взрыв совершил террорист-смертник из Сирии. По словам премьера Турции Ахмета Давутоглу, террорист был членом ИГ.