ը հիշել և ներկայացնում է Շամքորի ջարդի մանրամասները։
1917 թ․ ռուսական հեղափոխությունից ու բոլշևիկյան հեղաշրջումից հետո Անդրկովկասի երեք գլխավոր ժողովուրդները՝ հայերը, վրացիները և թյուրք-մահմեդականները, կանգնած էին իրենց ազգային պետությունների ստեղծման (վերջինները նաև՝ ազգակերտման) ճանապարհին․ վիճակը բարդանում էր բոլշևիկյան Ռուսաստանի և Օսմանյան Թուրքիայի հավակնությունների համատեքստում։ Այս անցումային խառը ժամանակներում տեղի ունեցան մի շարք բուռն ու դրամատիկ իրադարձություններ, որոնցից էին Բաքվի և Ելիզավետպոլի նահանգներում հայերի և ռուսների նկատմամբ տեղի ունեցած բռնությունները։
1917 թ․ վերջին ու հաջորդ տարվա սկզբին Թուրքիան, օգտվելով Ռուսաստանի անկայուն իրավիճակից, կովկասյան թյուրքերի «Մուսավաթ» կուսակցության աջակցությամբ սկսեց համաթյուրքականության (պանթյուրքիզմ) քարոզչություն ու գործունեություն ծավալել։ Թիֆլիսում և Անդրկովկասի կոմիսարիատում (երկրամասի բարձրագույն իշխանության մարմինը) ազդեցիկ էին վրացի մենշևիկները, որոնք սերտ համագործակցության մեջ էին Մուսավաթական կուսակցության հետ։ Իսկ ռուս բոլշևիկների հենարանը տարածաշրջանում Բաքվի խորհրդային իշխանությունն էր՝ Ստեփան Շահումյանի գլխավորությամբ։ Կողմերից յուրաքանչյուրն իր դիրքերն ամրապնդելու սուր խնդիր ուներ, և հատկապես կարևոր էր ռազմական ուժի հարցը։
Բոլշևիկյան Ռուսաստանի քաղաքականության արդյունքում 1917 թ. վերջին Թուրքիայի դեմ կռվող Կովկասյան ճակատն սկսեց քայքայվել, իսկ դեկտեմբերի 5-ին Երզնկայում կնքված զինադադարից հետո հիմնականում բոլշևիկյան ազդեցության տակ գտնվող ռուսական զորքերը սկսեցին զանգվածաբար տուն վերադառնալ՝ ճակատը թողնելով միայն հայ կամավորականների փոքրաթիվ ուժերի հսկողությանը։ Եվ ահա, զենք ձեռք բերելու և դեպի Անդրկովկաս թուրքական արշավանքն արագացնելու նպատակով կովկասյան թաթարների առաջին քայլերից մեկը ճակատից վերադարձող ռուսական գնացքների վրա կատարվող ավազակային հարձակումներն էին, որոնք տեղի ունեցան օսմանյան բանակի խրախուսմամբ։ Անդրկովկասի կոմիսարիատի և իշխանության մյուս մարմնի՝ Բանվորական ու զինվորական պատգամավորական խորհրդի երկրամասային կենտրոնի առաջատար վրացական ուժերը նույնպես շահագրգռված էր այդ հարցում՝ նպատակ ունենալով կանխել դեպի Բաքու նահանջող ռուսական զորքերի աջակցությամբ տեղի բոլշևիկյան իշխանության կողմից ողջ երկրամասում իշխանությունը գրավելու ծրագիրը։
Անսպասելի ջարդը․ թաթարա-վրացական դավադրություն ռուսական զորքի դեմ
Անդրկովկասում իշխանության համար պայքարի զոհը դարձան ռուս զինվորները։ Իսկ իրադարձությունները զարգացան հետևյալ կերպ։
1918 թ․ հունվարի սկզբին ռուսական բազմահազար զորքին տեղափոխող գնացքների երկար էշելոնները Թիֆլիսից շարժվեցին դեպի Բաքու։ Սակայն ճանապարհին՝ Ելիզավետպոլի (Գանձակ) նահանգում ռուսների համար ծուղակ էր նախապատրաստված։ Էշելոնների ներկայացուցիչ Չելովը վկայում էր. «Մենք ցանկանում էինք անցնել Բաթումով, քանի որ այնտեղ մեզ ոչ մի վտանգ չէր սպառնում, բայց Թիֆլիսում մեզ հավատացրին, որ մենք բարեհաջող կերպով կանցնենք նաև Ելիզավետպոլով՝ ուղեկցելու համար մեզ տալով զրահամեքենա․․․ Մեզ կարող էին ուղարկել այլ ճանապարհով, բայց չգիտես ինչու ուղարկեցին Ելիզավետպոլով: Ելիզավետպոլում ամեն բան նախապես կազմակերպված էր եղել: Այնտեղ վաղուց էին խոսակցություններ գնում էշելոնները զինաթափելու մասին»։ Խոսքը Երկրամասային կենտրոնի ղեկավար, նշանավոր մենշևիկ գործիչ Նոյ Ժորդանիայի կողմից Ելիզավետպոլ ուղարկված զրահագնացքի մասին էր, որն էլ հենց նախատեսված էր տեղի մահմեդականներին զենք-զինամթերքով ապահովելու համար։ Այդ մասին վկայում է Ժորդանիայի համապատասխան հեռագիրը, որով առաջարկում էր «Մահմեդական կորպուսի սպառազինման նպատակով օգտվել անցնող և զինաթափվող էշելոնների զենքից»։
Այս ամենի արդյունքում 1918 թ. հունվարի 8–13-ը Շամխորի և Ելիզավետպոլի մերձակայքում, ինչպես նաև Աղստաֆա, Դոլլյար, Ջուլֆա, Եվլախ, Խաչմաս և այլ կայարաններում տեղի ունեցավ ռուս զինվորների դավադիր ջարդ, որին զոհ դարձավ ու վիրավորվեց շուրջ 2 հազար հոգի: Գրավվեց 15 հազար հրացան, 20 հրանոթ (այլ տվյալներով՝ 12) և 70 գնդացիր: Ողջ մնացած զինվորները հետագա շաբաթների ընթացքում ծանր մարտերով կարողացան անցնել Ելիզաքվետպոլը և մազապուրծ հասնել Բաքու:
Պահպանվել է ջարդերի ականատես Ստանիսլավ Եդիևսկիի հուշագրությունը, որը «Շամքորի ողբերգությունը» վերնագրով լույս է տեսել նույն թվականի հունվարի 31-ին «Բաքու» թերթում։ Ըստ ականատեսի՝ դեռևս նախքան Շամքոր հասնելը մահմեդականները ռուս զինվորներից պահանջել էին հանձնել զենքերը՝ սպառնալով, որ այսպես թե այնպես, դրանք իրենց են մնալու։ Զինվորների հրաժարվելուց հետո թաթարները անակնկալ սկսում են հարձակվել և օգտվելով խիտ մառախուղից՝ զգալի կորուստներ հասցնում ռուսներին։ Սակայն երբ մի քանի հարյուր զոհ տալուց հետո ռուսները ստիպված էին համաձայնել ու հանձնել զենքերը, մահմեդականները, դրանով չբավարարվելով, սկսում են առանց խտրականության սպանել ու կողոպտել թե մեռածներին, թե վիրավորներին․․․
Ռուսների զինաթափման գործողությունն ու ջարդերը Ելիզավետպոլի Մահմեդական ազգային խորհրդի անմիջական կազմակերպմամբ իրականացնում էին թաթարական «վայրենի դիվիզիայի» զինվորները (որոնց հրամանատարը, հեգնական զուգադիպությամբ, դարձյալ վրացի էր՝ գնդապետ Լևան Մաղալովը), ինչպես նաև մահմեդական հսկայական զինված ամբոխը։ Հատկանշական է, որ ջարդերի անմիջական պատասխանատուները՝ ` Ա. Զիաթխանովը, Ա.-բեկ Սաֆիքյուրդսկին, Լ․ Մաղալովը, Մ.-բեկ Ռուստամբեկովը, Ա.-բեկ Խասմամեդովը և այլք, նաև 1905– 1907 թթ. հայ-թաթարական բախումների ժամանակ հայերի ջարդերի ակտիվ մասնակիցներից էին։
Իսկ զինաթափման կազմակերպման քաղաքական պատասխանատուները՝ Ն․ Ժորդանիան, Ռամիշվիլին և այլք՝ հերքելով իրենց ուղղված մեղադրանքները, սպանդից անմիջապես հետո փորձեցին կոծկել տեղի ունեցածի բուն էությունը՝ այն ներկայացնելով Անդրկովկասում կենտրոնական իշխանության անկատարության և բազմիշխանության համատեքստում։
Ի դեպ, նշենք, որ Բաքվի և Թիֆլիսի միջև երկաթուղային հաղորդակցության արգելափակման պատճառով Բաքվում կուտակված մնացին ավստրո-գերմանական ռազմաճակատից տուն վերադարձող հազարավոր հայ զինվորներ, որոնք Հայոց ազգային խորհրդի որոշմամբ կանոնավոր զորմասերի ձևավորումից հետո պետք է մասնակցեին կովկասյան ճակատի պաշտպանությանը։ Սակայն Բաքվում ի վերջո կազմավորվեցին հայկական երկրորդ պահեստային գունդը և Համազասպի գլխավորությամբ երեք հազար հոգուց բաղկացած հայկական կամավորական գումարտակը։ Մնալով այնտեղ՝ այդ զորմասերը մեծ դեր կատարեցին Բաքվի պաշտպանության ժամանակ։
Օգտագործված աղբյուրներ․
T․Swietochowski. Russian Azerbaijan, 1905-1920: The Shaping of a National Identity in a Muslim Community, Cambridge, 2004
F․ Kazemzadeh, The struggle for Russian Azerbaijan, 1918-1920, Stanford, 1947
Վ․Մելիքյան, Ելիզավետպոլի և Շամխորի իրադարձությունները Անդրկովկասում իշխանության հիմնահարցի համատեքստում (1917 թ. նոյեմբեր–1918թ. փետրվար), Պատմա-բանասիրական հանդես, № 2, 2014

19 May 2016 - 06:37 AMT
After the 1917 revolution and Bolsheviks’ coming to power in Russia, Armenians and Georgians in the South Caucasus were on the way of state formation, while Turkic groups living there were going to become a nation. Russia and Ottoman Turkey’s territorial claims caused more and more problems, paving way for a number of dramatic events, specifically the violence against Armenians and Russians in Baku and Elizavetpol provinces.
In late 1917 and at the beginning of the next year, Turkey, taking advantage of the chaos reigning in Russia, started propagandizing Panturkism with the help Caucasian Turks՛ Musavat party.
Georgian Mensheviks, who closely collaborated with Musavat party members, had influence in Tbilisi and Transcaucasian commissariat (the chief land authority), while Russian Bolsheviks relied on the soviet government in Baku headed by Stepan Shahumyan. Each side needed to strengthen positions, specifically to reinforce the military.
In 1917, as result of policy pursued by Bolshevik Russia, the remaining Russian troops in Turkey started losing ground. According to a ceasefire agreement signed in Yerznka (Turkish: Erzincan) on December 5, the Russians started returning home. However, just at that time Caucasian Tatars with the consent of the Turkish army organized attacks on the trains transporting the Russian soldiers. The Georgian leaders of the Transcaucasian commissariat and the local Council of Workers' and Soldiers' Delegates were also interested in such assaults, as they strived to hamper Bolsheviks՛ plans to mend their fences with the help of the retreating Russian soldiers, who moved towards Baku.
Unexpected massacre. Tatar-Georgian plot against Russian troops
Russian soldiers had fallen victim to the struggle for power in the Transcaucasia. The situation developed the following way:
In January 1918 the trains carrying many thousands of Russian troops started from Tbilisi towards Baku to fall into a trap in Elizavetpol (Gandzak) province. A witness testified: “We wanted to go through Batumi to avoid dangers. However, we were assured in Tbilisi that the way through Elizavetpol is also safe and were even given an armored vehicle. They could choose another route but didn’t. The attack was planned. They plotted to disarm the Russian echelons.”
The matter concerns the armored train sent by order of the head of territorial committee, Menshevik Noy Zhordania with a purpose to provide the local Muslims with arms. The telegram offering to “take advantage of the passing by train” proves the fact.
From January 8-13, 1918, about 2,000 Russian soldiers were massacred in the environs of Elizavetpol and Shamkhor, as well as at Aghstafa, Dollyar, Julfa, Evlakh and Khachmas stations. Around 15,000 rifles, 20 cannons (according to some other sources 12) and 70 machine guns were seized. The other soldiers managed to reach Baku after weeks of heavy fighting.
Witnesses Stanislav Edievsky’s memoir titled “The Tragedy of Shamkhor” was published on January 31 in Baku newspaper. According to him, before reaching Shamkhor, the Muslims ordered the Russian soldiers to hand in arms, threatening to seize them anyway. After the soldiers refused, Tatars attacked them. After several hundreds of soldiers were killed, the Russians finally agreed to give the arms; however, this did not save them from further massacre committed by an armed Muslim mob and the so-called “wild division” of Tatars led by Georgian commander Levan Maghalov.
It should also be noted that those responsible for the massacre, namely A. Ziatkhanov, A.-bek Safikyurduski, L. Maghalov, M.-bek Rustambekov, A.-bek Khasmamedov and some others participated in the killings of Armenians during Armenian-Tatar clashes in 1905–1907.
The masterminds of the Russian “disarmament” plan, Zhordania and Ramishvili, denied any accomplice in the massacre and put the blame on the “insufficiency” of the Transcaucasian central government and polyarchy.
Besides, after the railway communication between Tbilisi and Baku was suspended, thousands of Armenian soldiers, who were supposed to participate in the defense of Caucasian front, remained stranded in Baku. Finally, a reserve Armenian regiment and a battalion consisting of 3,000 Armenian volunteers were formed.
Literature
T․Swietochowski, Russian Azerbaijan, 1905-1920: The Shaping of a National Identity in a Muslim Community, Cambridge, 2004
F․ Kazemzadeh, The struggle for Russian Azerbaijan, 1918-1920, Stanford, 1947
V. Melikyan, The events in Elizavetpol and Shamkhor in the contest of Transcaucasian authority issue, November 1917 – February 1918.
Historico-philological Journal № 2, 2014
Bakinskiy Rabochiy newspaper №№ 30 and 31, 1918, S. Edievsky’s article, The Tragedy of Shamkhor
Massacre of Armenians in Baku and Elizavetpol in 1918-1920 (collection of documents), Yerevan, 2013.