21 Հունվար 2016 - 12:58 AMT
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) $40 մլն-ի ներդրում է կատարում՝ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի ձեռքբերման նպատակով: Սա բաժնետոմսերի ձեռքբերման խոշորագույն գործարքն է, որը ՎԶԵԲ-ը մինչև օրս կնքել է տարածաշրջանում:
Հունվարի 21-ին Ամերիաբանկի և ՎԶԵԲ-ի միջև պայմանագրերի կնքման արարողությունն էր:
Առաջին փուլում ՎԶԵԲ-ը ձեռք կբերի բաժնետոմսերի մոտ 20%-ը` $30 մլն-ով: Մնացած $10 մլն-ը կօգտագործվի կապիտալի հետագա ավելացման համար:
Ներդրումների նպատակն է ամրապնդել «Ամերիաբանկը» և պատրաստել այն նախնական հրապարակային առաջարդին (IPO) ապագայում: 2016-ին «Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդին կմիանա ՎԶԵԲ-ը ներկայացնող անկախ տնօրեն:
Հնարավոր լիստինգից առաջ ՎԶԵԲ-ի ներդրումները կսատարեն «Ամերիաբանկի» աճը՝ տրամադրելով լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ խոշոր կորպորատիվ և մասնավոր հաճախորդների, փոքր և միջին ձեռնարկությունների և մանրածախ հաճախորդների վարկավորման համար: Տնտեսության իրական հատվածի վարկավորման աճը կնպաստի Հայաստանի տնտեսական աճի ամրապնդմանը: Գործարքը նոր հնարավորություններ կընձեռի հետագա վարկավորման համար, ինչպես նաև տեղական շուկայում միաձուլումների և ձեռքբերումների հնարավոր գործարքներին մասնակցելու համար:
«Մենք բարձր ենք գնահատում ՎԶԵԲ-ի հետ գործակցության այս նոր մակարդակը: Սա մեծ աջակցություն է «Ամերիաբանկին»՝ կապիտալի համաշխարհային շուկաների ուղղությամբ շարժվելու առումով՝ համահունչ մեր ռազմավարական նպատակներին և ձգտումներին: Վստահ եմ, որ մեր համատեղ ջանքերը կնպաստեն Հայաստանի բանկային հատվածի և մեր երկրի տնտեսության աճին», – ասաց «Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանը:
Նա շեշտեց, որ «Ամերիաբանկը» կայուն աճ է գրանցել տարիների ընթացքում: Բանկի ակտիվները գերազանցում են $1 միլիարդը, ինչը, ըստ բանկի Տնօրենների խորհրդի նախագահի, պատմական երևույթ է անկախ Հայաստանի բանկային պատմության մեջ:
Ինչպես նշեց ՎԶԵԲ-ի ֆինանսական հաստատությունների գծով գործադիր տնօրեն Նիք Թեսեյմանը նշեց, որ գործարքը թույլ կտա վերակազմավորելՀՀ ամբողջ բանկային համակարգը։
Նրա խոսքով՝ ՎԶԵԲ-ի ներդրումները կխթանեն բանկի աճը՝ խոշոր կորպորատիվ և մասնավոր հաճախորդներին, փոքր և միջին ձեռնարկություններին վարկավորման համար լրացուցիչ միջոցների տրամադրման շնորհիվ:
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի՝ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դեյվիսն ասաց, որ դիտում են այս հնարավորությունը որպես ևս մեկ քայլ տեղական բանկային հատվածի ամրապնդման ուղղությամբ:
«Ուրախ ենք, որ «Ամերիաբանկը» բաժնետեր է դառնում: Ֆինանսական հասանելիության բարելավումը կարևորագույն գործոն է, որը հնարավորություն կընձեռի տեղական ընկերություններին օգտագործել իրենց ներուժը: Որպես բաժնետեր՝ ՎԶԵԲ-ը կաջակցի «Ամերիաբանկի» զարգացմանը՝ շեշտը դնելով մասնավորապես կորպորատիվ կառավարման վրա», – նշեց Դեյվիսը:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը նկատեց, որ այսօր Հայաստանը բավական լուրջ բիզնես տարածք է ներդրումների համար:
«Այն իրավիճակը, որ այսօր տիրում է հայկական ֆինանսական շուկաներում, տնտեսությունում, բավականին մատչելի է ներդրումների համար», – ասաց նա՝ վստահություն հայտնելով, որ գործարքը դրականորեն կանդրադառնա ՀՀ բանկային սեկտորի վրա:
1992-ից ՀՀ-ում իր գործունեության մեկնարկից ի վեր ՎԶԵԲ-ը ներդրել է ավելի քան €1 մլրդ 148 ծրագրում՝ ֆինանսական և կորպորատիվ հատվածներում, ինչպես նաև Հհ ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի ոլորտներում: Ներդրումների 88%-ն արվել է մասնավոր հատվածում:
Որպես շուկայում իր ակտիվներով, տրամադրվող վարկերի ծավալով, պարտավորություններով և ավանդներով առաջատար՝ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն մատուցում է համալիր կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ: Արժանանալով բազմաթիվ միջազգային պարգևների, այդ թվում՝ Euromoney, Global Finance և he Banker/FT հեղինակավոր ամսագրերի մրցանակների՝ Ամերիաբանկը շարունակում է ներդրումներ իրականացնել արդի տեխնոլոգիաների ներդրման և հաճախորդների սպասարկման որակի շարունակական կատարելագործման ուղղությամբ:

Европейский банк реконструкции и развития инвестирует $40 млн в приобретение пакета акций ЗАО «Америабанк», соответствующее соглашение было подписано 21 января в Ереване.
На первом этапе ЕБРР приобретет долю в размере около 20% за $30 млн, а оставшиеся $10 млн будут направлены на предстоящее наращивание капитала.
Целью инвестиций является укрепление Америабанка и его подготовка к первичному публичному размещению акций (IPO) в будущем. Независимый директор, являющийся представителем ЕБРР, присоединится к Совету директоров Америабанка в 2016 году.
Также было подписано соглашение между IFC и ЗАО «Америабанк», согласно которому IFC предоставит банку субординированный кредит в размере $50 млн для увеличения капитала с целью дальнейшего роста банка и подготовки к IPO.
Как считает председатель Совета директоров Америабанка Андрей Мкртчян, сделки окажут существенное влияние на развитие экономики и банковского сектора Армении и, по сути, являются самыми крупными не только в Армении, но и регионе.
«Мы приняли решение поднять наше сотрудничество на качественно новый уровень, и оно будет нацелено на реализацию более амбициозной стратегии – выйти на международный финансовый рынок посредством первичного публичного размещения акций (IPO). На этом пути мы планируем развить наши возможности посредством роста банка», – сказал Мкртчян.
Он отметил, что заключение сделок позволило почти вдвое увеличить нормативный капитал банка, а подобный беспрецедентный рост создает новые возможность для существенного увеличения объемов кредитования и развития экономики Армении, в целом.
Как отметил управляющий директор по финансовым учреждениям ЕБРР Ник Тессейман, эта сделка позволит преобразовать всю банковскую систему Армении.
По его словам, до начала возможного листинга инвестиции ЕБРР будут поддерживать рост Америабанка путем предоставления дополнительных средств для кредитования крупных корпоративных и частных клиентов, малых и средних предприятий и розничных клиентов.
«Увеличение кредитования реального сектора будет способствовать укреплению роста экономики Армении, и мы уверены, что при последовательной работе нам удастся достичь успехов в ближайшие 2-5 лет», – сказал Тессейман.
При этом он отметил, что участие ЕБРР в капитале Америабанка никак не скажется на проводимой банком корпоративной политике и подчеркнул, что рассчитывает на продолжение политики банка по активному кредитованию экономики Армении, передает АРКА.
Андрей Мкртчян также сообщил, что объем кредитования Америабанка в Армении с 2008 года превысил $2 млрд.
По его словам, после выхода на армянский рынок в 2008 году банк проявил достаточно высокую активность и продемонстрировал рост показателей.
«Группа Америя в 2008 году приобрела в Армении маленький банк с капиталом всего в $11 млн и активами в $25 млн. Однако банк очень быстро стал лидером рынка и на сегодня по всем основным показателям является абсолютным лидером в банковской системе страны и одним из крупнейших налогоплательщиков», – сказал Мкртчян.
По его словам, активы банка на сегодня превышают $1 млрд, что является беспрецедентным для банковской системы Армении.
Он также отметил, что за прошедшие годы были осуществлены кредитные программы на сумму в $2 млрд, в результате Америабанк является крупнейшим кредитором армянской экономики, финансируя около 30 отраслей экономики.
«Банк всегда внедрял ведущие инновационные технологии, своеобразную корпоративную культуру и систему управления и оставался приверженным принципам социальной корпоративной ответственности», – сказал Мкртчян.
По его словам, динамичное развитие, в том числе, было обеспечено за счет долгосрочного сотрудничества и партнерства с международными финансовыми структурами.
В частности, он отметил, что за эти годы банку удалось привлечь от международных финансовых организаций порядка $500 млн финансовых средств.