ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին գտնում է, որ առաջիկա ամիսներին հնարավոր է կատարել Մինսկի համաձայնություններն ու մոտենալ այն եզրագծին, երբ հնարավոր կլինի չեղարկել Ռուսաստանի դեմ գործող պատժամիջոցները:
«Այս շաբաթվա սկզբին Դավոսում ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը և ես հանդիպեցինք Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի հետ` աջակցելու համար Մինսկի պայմանավորվածությունների լիարժեք իրագործումը: Ես վստահ եմ, որ երկու կողմերի ջանքերի և հարցը օրինական ճանապարհով լուծելու ձգտման շնորհիվ առաջիկա ամիսներին հնարավոր կլինի կատարել Մինսկի համաձայնություններն ու մոտենալ այն եզրագծին, երբ ՌԴ դեմ պատժամիջոցները կարող են հանվել»,-ասել է Քերին` ելույթ ունենալով Դավոսում Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ԱՄՆ-ն, Եվրամիությունը և մի շարք այլ պետություններ 2014-ի մարտից մի քանի անգամ պատժամիջոցներ են սահմանել Ռուսաստանի դեմ: Սահմանափակումներն այն ռուսական ընկերությունների համար են, որոնք գործում են հիմնականում էներգետիկ, ֆինանսական և պաշտպանության ոլորտներում: Պատժամիջոցներ են սահմանված նաև ՌԴ առանձին անձանց դեմ: Մոսկվան բազմիցս է ժխտել Մինսկի պայմանավորվածությունների խախտումը: ՌԴ իշխանությունները հերքել են Դոնբասում կամավորականներին աջակցելու փաստերը, այդ թվում սպառազինության առաքումն ու զինծառայողների մասնակցությունը: Մոսկվան նաև հայտարարում է, որ 2014-ի հանրաքվեն օրինական էր, որի արդյունքում էլ Ղրիմն ու Սևաստոպոլը միացան Ռուսաստանին:
Ուկրաինայի իշխանությունները ռազմական գործողություններ են վարում ինքնահռչակ Լուգանսկի և Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետությունների դեմ: Ըստ ՄԱԿ վերջին տվյալների, հակամարտությանն արդեն զոհ է գնացել ավելի քան 9 հազար մարդ: Դոնբասում իրավիճակի կարգավորման հարցը քննարկվում է նաև Մինսկում շփման խմբի հանդիպումներում, որը 2014-ի սեպտեմբերից ի վեր արդեն 3 փաստաթուղթ է ընդունել, որոնք կանոնակարգում են հակամարտության լարվածության մեղմացմանն ուղղված քայլերը:

Госсекретарь США Джон Керри считает, что в ближайшие месяцы возможно выполнить Минские соглашения и прийти к моменту, когда санкции в отношении РФ могут быть сняты.
«В начале этой недели здесь, в Давосе, вице-президент (США Джозеф) Байден и я встретились с украинским президентом (Петром) Порошенко, чтобы помочь гарантировать полное выполнение Минских соглашений. И я уверен, что, благодаря усилиям и легитимным попыткам разрешить проблему с обеих сторон, в ближайшие месяцы возможно выполнить Минские соглашения и прийти к тому моменту, когда санкции могут быть в связи с полной имплементацией сняты», — заявил Керри, выступая на сессии в рамках Всемирного экономического форума в Давосе, сообщает РИА Новости.
Отношения России и Запада ухудшились в связи с ситуацией на Украине. ЕС и США от точечных санкций против отдельных физлиц и компаний перешли к мерам против целых секторов российской экономики. В ответ Россия ограничила импорт продовольственных товаров из стран, которые ввели в отношении нее санкции: США, государств ЕС, Канады, Австралии и Норвегии.
Власти Украины в апреле прошлого года начали военную операцию против самопровозглашенных Луганской и Донецкой народных республик. По последним данным ООН, жертвами конфликта стали свыше 9 тысяч человек. Вопрос урегулирования ситуации в Донбассе обсуждается в том числе в ходе встреч в Минске контактной группы, которая с сентября 2014 года приняла уже три документа, регламентирующих шаги по деэскалации конфликта.