Թուրքիայից դեպի Եվրոպա Էգեյան ծովով ուղևորվելու ժամանակ մի քանի նավաբեկություն է տեղի ունեցել, որի հետևանքով ավելի քան 40 մարդ է զոհվել:
Ինչպես գրում է Newsru-ն BBC-ի վրա հղումով, մասնավորապես, փայտաշեն առագաստանավը կողաշրջվել է Կալոլիմնոս կղզու հարևանությամբ: Հայտնի չէ, թե որքան մարդ է եղել նավի վրա: Հաջողվել է փրկել 26-ին: Փրկված փախստականներից մեկը պատմել է, որ Եվրոպա տանելու համար նրանից $2500 են պահանջել:
Եվս մի դեպք է տեղ ունեցել Ֆարմականոսի կղզու մոտ, որտեղ փայտաշեն լաստանավը բախվել է ժայռերին: 49 ուղևորից փրկվել է միայն 40-ը: Զոհվածների թվում կա 6 երեխա և 2 կին` նրանց մարմինները հայտնաբերվել են ցամաքում: Մեկ այլ նավաբեկությունը, որը տեղի է ունեցել Դիդիմ հանգստավայրից ոչ հեռու, տասնյակ մարդկանց մահվան պատճառ է դարձել: Խեղդվածներից առնվազն երեքը երեխա է: Տարբեր աղբյուրների համաձայն, ընդհանուր առմամբ այս միջադեպերի հետևանքով 40-44 մարդ է զոհվել, որից 17-ը` երեխա:
Միգրանտները Եվրոպա են փախչում Սիրիայից, Իրաքից, Լիբիայից: Ծովով ուղևորվելիս նրանք հաճախ են նավաբեկության զոհ դառնում: Ինչպես գրում է Guardian-ը, International organization for migration կազմակերպության տվյալների վրա հղումով, 2016-ին ծովով Հունաստան և Իտալիա է ժամանել արդեն մոտ 37 հազար փախստական: 2015-ին Միջերկրական ծովում զոհվել է 900 փախստական:
Ըստ ԵՄ Frontex գործակալության, 2015-ին Եվրամիություն է ժամանել մոտ 1,2 մլրդ ներգաղթյալ: Այս միգրացիոն ճգնաժամը խոշորագույնն է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո:

Эгейском море во время переправы беженцев из Турции в Европу произошло несколько инцидентов, в результате которых погибли более 40 человек.
Как пишет Newsru со ссылкой на BBC, в частности, деревянное парусное судно с мигрантами перевернулось вблизи острова Калолимнос. Количество людей, находящихся на борту пока точно неизвестно. С борта судна удалось спасти 26 человек: по рассказу одного из них, за переправу в Европу с них взяли по $2500.
Еще один случай произошел рядом с островом Фармаконоси, где деревянный плот налетел на скалы. Из 49 человек, находящихся на плоту смогли спастись лишь сорок. Среди утонувших – шестеро детей и двое женщин – их тела были найдены на суше.
Еще одно кораблекрушение с десятками погибших произошло недалеко от курорта Дидим. Минимум трое утонувших оказались детьми. Всего в трех инцидентах, по данным различных источников погибли от 40 до 44 человек, 17 из них – дети.
Мигранты бегут в Европу от войн в Сирии, Ираке и Ливии. При переправе морем они часто становятжя жертвами кораблекрушений, причинами которых, помимо штормов, зачастую становится изношенность кораблей, используемых для переправки людей. Как пишет Guardian, со ссылкой на данные организации international organization for migration, в 2016 году морем в Грецию и Италию прибыло более 37 тысяч человек. С начала 2015 года в Средиземном море утонули около 900 беженцев, отмечает организация.
По данным приграничного агентства ЕС Frontex, за 2015 год в Евросоюз прибыли более 1,2 миллиона мигрантов. Нынешний миграционный кризис— крупнейший в Европе со времен Второй мировой войны.