Փախստականների հետ կապված ճգնաժամը լրջագույն վտանգ է Եվրոպայի համար: Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը BBC-ին տված հարցազրույցում:
«Հենց Եվրոպան կարող է մեռնել, ոչ թե Շենգենի գոտին: Եթե Եվրոպան չկարողանա պաշտպանել իր սահմանները, բուն Եվրոպայի գաղափարը հարցականի տակ կդրվի»,-հայտարարել է Վալսը` պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք փախստականների ներհոսքի պատճառով Շենգենի գոտին կդադարի գործել:
Ֆրանսիայի վարչապետը պարզաբանել է, որ կմեռնի ոչ թե Եվրոպան, այլ «եվրոպական նախագիծը` եվրոպական արժեքները, Եվրոպայի հայեցակարգը: Ըստ նրա, երբեմն թվում է, թե Եվրոպայում սահմաններ չկան, սակայն դրանք կան և պաշտպանվելու կարիք ունեն: Եվրոպան պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկի արտաքին սահմանների վերահսկման ուղղությամբ:
Ըստ Վալսի, Եվրոպան պետք է հստակ հայտարարի, որ չի ընդունելու բոլոր փախստականներին, հակառակ դեպքում եվրոպական հանրությունը «կապակայունացվի»:
Քաղաքական գործիչը նշել է Գերմանիայի կանցլեր Մերկելի «համարձակությունը», սակայն հայտարարել է, որ վերջինիս «եկեք` ձեզ կընդունեն» քաղաքականությունը կարող է հսկայական փոփոխությունների պատճառ դառնալ ԵՄ-ում:
Վալսը հիշեցրել է, որ ներգաղթյալների հոսքից տուժում է ոչ միայն Գերմանիան, այլ նաև Ավստրիան և Հյուսիսային Եվրոպայի ու Բալկանյան թերակղզու երկրները, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

Кризис с беженцами представляет серьезнейшую опасность для Европы, заявил премьер-министр Франции Мануэль Вальс в интервью ВВС на полях форума в Давосе.
«Именно Европа может умереть, а не Шенгенская зона. Если Европа не сможет защитить свои границы, сама идея Европы будет под вопросом», — заявил Мануэль Вальс, отвечая на вопрос, умрет ли шенгенская зона из-за потока мигрантов.
Французский премьер уточнил, что погибнет не сама Европа, а «европейский проект», европейские ценности, концепция Европы. По словам политика, иногда возникает чувство, что в Европе нет границ, однако они существуют и их надо защищать. Сейчас Европе необходимо предпринять немедленные меры по контролю над внешними границами.
По словам Мануэля Вальса, Европа должна очень твердо заявить, что не примет всех беженцев, в противном случае европейские общества «будут совершенно дестабилизированы», передает РИА Новости.
При этом политик отметил «смелость» канцлера Германии Ангелы Меркель в вопросе беженцев, но заявил, что ее политика «приходите, вас примут» может привести к огромным переменам в Евросоюзе.
От потока мигрантов страдают не только Германия, но и Австрия и страны Северной Европы и Балканского полуострова, подчеркнул французский политик.
По данным приграничного агентства ЕС Frontex, за 2015 год в Евросоюз прибыли более 1,2 миллиона мигрантов. Нынешний миграционный кризис— крупнейший в Европе со времен Второй мировой войны.