25 Հունվար 2016 - 08:58 AMT
Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը 2016-ին Հայաստանի ՀՆԱ աճի կանխատեսումը նվազեցրել է մինչև 2%, նշվում է գործակալության պաշտոնական կայքում։
Հուլիսյան ամփոփագրում գործակալությունը կանխատեսում էր, որ հայկական տնտեսությունը կաճի 2,5 տոկոսով, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը։
«Fitch–ը 2016-ին Հայաստանի տնտեսության աճը կանխատեսում է 2 տոկոսի, իսկ 2017 թ.–ին` 2,8 տոկոսի սահմանում, միաժամանակ կանխատեսումները կախված են արտաքին պայմաններից», – նշվում է հաղորդագրության մեջ։ Fitch–ը նաև վերանայել է 2015 թ. Հայաստանի ՀՆԱ–ի աճի կանխատեսումը` 1,5 տոկոսից դարձնելով 2,7 տոկոս։
Գործակալության գնահատականների համաձայն` հանրապետությունում ներքին պահանջարկը նվազել է 4,9 տոկոսով, իսկ զուտ առևտուրն աճ է գրանցում։ Հայաստանի ներկրումը 9 ամսում նվազել է 26 տոկոսով, իսկ արտահանումն` ընդամենը 1 տոկոսով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է Թեղուտ պղնձա–մոլիբդենային հանքավայրի բացմամբ և գյուղատնտեսական արտադրանքի ակտիվ աճով։
Ինչպես նշվում է զեկույցում, հայկական տնտեսության վրա ազդում են արտաքին ազդակները, ինչպես նաև Ռուսաստանի տնտեսության անկումն ու հումքի համաշխարհային գների նվազումը, ինչը 2014-ի վերջին հանգեցրեց ֆինանսական լուրջ ճնշման և 2015-ին ներքին պահանջարկի կտրուկ նվազման։
2014 թ. Ռուսաստանին բաժին է ընկել Հայաստան իրականացրած դրամական փոխանցումների 80 տոկոսը (ՀՆԱ–ի 14 տոկոս), արտահանման 20 տոկոսը և ուղիղ օտարերկրյա ներդրումների 44 տոկոսը, պղնձի արտահանմանը բաժին է ընկնում 22 տոկոս, այլ մետաղներին, հանքաքարերին և ոսկուն` 26 տոկոս։
Դրամական փոխանցումները 2015-ի 9 ամսում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կրճատվել են 33 տոկոսով (ՀՆԱ–ի 4,5 տոկոսը), իսկ պղնձի գինը 2015-ի դեկտեմբերին նվազել է 28 տոկոսով։
«Այդուհանդերձ, Հայաստանը նկատելիորեն կայուն է ցնցումների նկատմամբ` գրանցելով առևտրի բարձր ցուցանիշներ, ունենալով հասանելիություն միջազգային ֆինանսավորման նկատմամբ և իրականացնելով արձագանքման արդյունավետ քաղաքականություն ԱՄՀ–ի ծրագրի աջակցությամբ։ Քանի որ նավթի, ռուբլու և պղնձի գները շարունակում են մնալ միջին ցուցանիշներից ցածր մակարդակում, դեռևս վաղ է խոսել արտաքին գործոնների չեզոքացման մասին», – նշում է գործակալությունը։
Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը «В+» մակարդակում հաստատել է արտարժույթով և ազգային արժույթով Հայաստանի էմիտենտի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշերը։ Վարկանիշերի կանխատեսումը չի փոխվել` «կայուն»։
Պետբյուջեի համաձայն` Հայաստանի ՀՆԱ–ի աճը 2015 թ.–ին նախատեսված է 4,1 տոկոսի սահմանում։ 2016 թ.–ի հաստատված պետբյուջեի համաձայն` ՀՆԱ–ի իրական աճն ընթացիկ տարում նախատեսված է 2,2 տոկոսի սահմանում։ ՀԲ–ի վերջին կանխատեսմամբ` Հայաստանի ՀՆԱ–ի աճը 2016 թ.–ին կկազմի 2,2 տոկոս։ ՎԶԵԲ–ի կանխատեսմամբ` Հայաստանի տնտեսությունը կաճի 2,2 տոկոսով։

25 Январь 2016 - 09:16 AMT
Fitch понизил прогноз роста ВВП Армении на 2016 год до 2%: Армянская экономика находится под влиянием внешних шоков
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings понизило прогноз роста ВВП Армении на 2016 год до 2%. В июльском обзоре агентство прогнозировало, что армянская экономика вырастет на 2,5%.
«Fitch прогнозирует рост экономики Армении в 2016 году на уровне 2%, а в 2017 году – 2,8%, при этом прогнозы зависят от внешних условий», – говорится в сообщении агентства. В то же время Fitch пересмотрело прогноз роста ВВП Армении на 2015 год до 2,7% с 1,5%.
Согласно оценкам агентства, внутренний спрос в республике упал на 4,9%, а чистая торговля демонстрирует рост. Импорт Армении за 9 месяцев снизился на 26%, в то время как экспорт – всего на 1%, что, в основном, обусловлено открытием медного рудника Техут и активным ростом продукции сельского хозяйства.
Как отмечается в докладе, армянская экономика находится под влиянием внешних шоков, спада в экономике России и падения мировых цен на сырье, что привело к серьезному финансовому давлению в конце 2014 года и резкому сокращению внутреннего спроса в 2015 года.
В 2014 году на долю России пришлось 80% денежных переводов Армении (14% от ВВП), 20% экспорта и 44% ПИИ; на экспорт меди приходится 22%, 26% – на другие металлы, минералы и золото. Денежные переводы за девять месяцев 2015 года сократились на 33% по сравнению с тем же периодом прошлого года (4,5% от ВВП), в то время как цены на медь в декабре 2015 года снизились на 28%.
«Тем не менее, Армения оказалась заметно устойчивой к потрясениям, демонстрируя высокие показатели торговли, имея доступ к международному финансированию и реализуя эффективную политику реагирования при содействии программы МВФ. Поскольку цены на нефть, рубль и медь продолжают оставаться ниже средних показателей, пока рано говорить о нейтрализации внешних факторов»,- говорится в сообщении в агентства, передает АРКА.
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило долгосрочные рейтинги дефолта эмитента («РДЭ») Армении в иностранной и национальной валюте на уровне «В+». Прогноз по рейтингам остался неизменный – «Стабильный».
Согласно госбюджету, рост ВВП в Армении на 2015 год запланирован в размере 4,1%. В соответствии с утвержденным госбюджетом на 2016 год, реальный рост ВВП в текущем году предусмотрен в размере 2,2%. По последнему прогнозу ВБ рост ВВП Армении в 2016 году составит 2,2%. Также, согласно консенсус-прогнозу ЕАБР экономика Армении вырастет на 2,2%.