«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը հունվարի 24-ին տեսագրություն է տարածել, որտեղ, իչպես ենթադրվում է, նկարահանված են նոյեմբերի 13-ին Փարիզում ահաբեկիչություններ իրագործած գրոհայինները: «Սպանեք նրանց ամենուր, որտեղ կգտնեք» վերտառությամբ տեսագրությունը ցուցադրվում է ԻՊ պորտալում և մի շարք իսլամիստական կայքերում:
Տեսագրության մասնակից է 9 գրոհային` 4 բելգիացի, 3 ֆրանսիացի և 2 իրաքցի, որոնց ներկայացնում են որպես փարիզյան ահաբեկչությունների կատարողներ: Նրանք խոսում են արաբերեն և ֆրանսերերն` հայտարարելով, որ իրենց «ուղերձը» հասցեագրված է բոլոր երկրներին, որոք մասնակցում են ԻՊ դեմ ռազմական գործողություններին Իրաքում և Սիրիայում ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի կազմում: Նաև ցուցադրվում են դաժան հանցագործություններ վերոնշյալ ահաբեկչների կատարմամբ, հայտնում է DW-n:
Ֆրանսիայի ՆԳ նախարար Բերնար Կազնյովն իր հերթին հայտարարել է, որ 2015-ին հատուկ ծառայություններին հաջողվել է մի շարք ահաբեկչություններ կասեցնել: «Դրանցից մեկը կարող է տեղի ունենալ համերգասրահներից մեկում, մյուսները` Ֆրանսիայի քաղաքների փողոցներում»,-ասել է նախարարը` չմանրամասնելով: Նա հավելել է, որ ընդհանուր առմամբ կանխվել է 11 ահաբեկչական գործողություն:
2015-ի նոյեմբերի 13-ի երեկոյան Փարիզում միանգամից 7 ահաբեկչական հարձակում է իրականացվել։ «Բատակլան» թատրոնում, «Ստադ դե Ֆրանս» ստադիոնի մոտակայքում ու Փարիզի ևս 5 այլ կետում միաժամանակյա հարձակումների հետևանքով զոհվել է 132 մարդ։ Ֆրանսիայում նախագահի հրամանով ատրակարգ դրություն է հայտարարված:Ֆրանսիայի նախագահ Օլանդը պատերազմ է հայտարարել է ահաբեկչական «Իսլամական պետությանը», որը ստանձնել է հարձակման պատասխանատվությունը:
Նախկինում ասվել էր, որ եվրոպական հատուկ ծառայությունները կորցրել են փարիզյան ահաբեկչությունների մասնակիցներից մեկի` Սալեհ Աբդելսալամի հետքն այն բանից հետո, երբ նրան տեսել են Բրյուսելի արվարձանում փարիզյան ահաբեկչություններից մեկ օր հետո:

Террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ) 24 января опубликовала видеозапись, на которой, как предполагается, запечатлены 9 боевиков, совершивших серию терактов в Париже 13 ноября. Запись под названием «Убейте их везде, где вы их найдете» демонстрируется на портале ИГ и на ряде исламистских сайтов.
Вечером 13 ноября три скоординированных группы террористов совершили серию нападений в Париже и его ближайшем пригороде Сен-Дени. Трое джихадистов взорвали «пояса смертников» у стадиона «Стад де Франс», где проходил футбольный матч между сборными Франции и Германии. Другая группа (предположительно, из четырех человек, один из которых в розыске) атаковала кафе и рестораны на северо-востоке Парижа. Еще трое захватили заложников в концертном зале «Батаклан». В общей сложности жертвами терактов стали 130 человек, более 350 были ранены.
На записи видны четверо бельгийцев, трое французов и двое иракцев, которых называют исполнителями парижских терактов. Они разговаривают на арабском и французском языках, заявляя, что их послание «обращено всем странам», которые участвуют в военных действиях против ИГ в Ираке и Сирии в составе возглавляемой США коалиции. Также демонстрируются кадры жестоких преступлений с участием девятерых террористов, передает DW.
Между тем, министр внутренних дел Франции Бернар Казнев заявил, что в 2015 году спецслужбам удалось предотвратить ряд терактов, подобных случившимся в ноябре в Париже.
«Мы с весны прошлого года предотвратили шесть атак, некоторые из которых планировались теми, кто совершил нападения 13 ноября, теми же исполнителями. В общей сложности в течение 2015 года было предотвращено одиннадцать атак», — заявил министр, передает РИА Новости.
«Один из них мог произойти на концерте в одном из залов, другие – на улицах французских городов», – сообщил министр в интервью французским СМИ, не сообщив при этом никаких подробностей.