25 Հունվար 2016 - 12:19 AMT
ը ներկայացնում է համեմատաբար քիչ հայտնի՝ միջնադարյան Եգիպտոսում հայկական մեկդարյա ներկայության պատմությունը։
11-12-րդ դարեր. հայ վեզիրների դարաշրջանը
Ժամանակակից Եգիպտոսի պատմության մեջ քաջ հայտնի է երկրի առաջին վարչապետ (խեդիվ), հետագայում ևս երկու անգամ այդ պաշտոնը զբաղեցրած Նուբար փաշան (նշանավոր գործիչ Պողոս Նուբարի հայրը)։ Սակայն հայերը Եգիպտոսի կառավարչի պաշտոնին «ծանոթ էին» դեռևս միջնադարում, երբ գրեթե մեկ ամբողջ դար միապետից հետո վեզիրի բարձրագույն պաշտոնում փաստացի իշխում էին այդ երկրում։ Ուշագրավ է, որ հայերը նման հաջողության են հասել Եգիպտոսի համար ծանր ու անկայուն ժամանակաշրջանում՝ զգալիորեն նպաստելով երկրի կայունացմանն ու հզորացմանը։
Ֆաթիմյան խալիֆայությունը ծաղկման ժամանակաշրջանում
Հայերը Եգիպտոսում սկսել են հաստատվել դեռևս մ․թ․ առաջին դարից։ 7-9-րդ դդ․ այստեղ զինվորական և պետական բարձր պաշտոններ են զբաղեցրել իսլամացած շատ հայեր՝ Վարդանը, Յահյա ալ-Արմանին և ուրիշներ։ Իսկ Ֆաթիմյան դինաստիայի օրոք (969-1171 թթ․) քրիստոնյաների նկատմամբ ցուցաբերվող զգալի հանդուրժողականության շնորհիվ հայերի մեծ հոսք է սկսվել դեպի այդ երկիր։ 11-րդ դարի կեսերին Ֆաթիմյան խալիֆների իշխանությունը խիստ թուլացել էր և փաստացի դարձել միայն անվանական։ Երկրի ռազմական իշխանությունը միմյանց հակադիր երեք խմբավորումների՝ բերբերների, սուդանցիների և թյուրքերի ձեռքում էր, մայրաքաղաք Կահիրեում դրության իսկական տերը թյուրքերն էին, որոնք չէին ենթարկվում խալիֆին։ Անելանելի դրության մեջ հայտնված խալիֆ ալ-Մուսթանսիրը, այլ ելք չգտնելով, օգնության խնդրանքով դիմեց հայազգի Բադր ալ-Ջամալիին։ Վերջինս մամլուքների դասից էր (մանուկ հասակում ստրկացված այլազգիներից բաղկացած զինվորականներ), ապա իր ընդունակությունների շնորհիվ դարձել էր Դամասկոսի էմիրության, այնուհետև պաղեստինյան Աքքա (Աքրա) քաղաքների կառավարիչ։
Ջույուշի մզկիթ, կառուցված Բադր ալ-Ջամալիի օրոք
1073 թ․ ալ-Ջամալին Ասորիքի հայերից բաղկացած իր զորաբանակով մտավ Կահիրե ու դարձավ վեզիր ու զորքերի գլխավոր հրամանատար։ Նա կարողացավ շատ արագ կարգուկանոն հաստատել՝ պատժելով բոլոր կենտրոնախույս ուժերին և նրանց հետ համագործակցած եգիպտացի պաշտոնյաներին։ Հայազգի վեզիրը ոչ միայն երկիրը դուրս բերեց քաոսից, այլև նոր շունչ հաղորդեց Ֆաթիմյան դինաստիայի իշխանությանն ու ռազմական հաջող գործողությունների շնորհիվ վերականգնեց ծայրամասերի նկատմամբ վերահսկողությունը։ Կառավարելով մինչև իր մահը (1094 թ.)՝ ալ-Ջամալին Եգիպտոսում գրեթե անսահմանափակ իշխանություն ուներ։ Նա աչքի ընկավ նաև որպես երկրի բարենորոգիչ ու շինարար։ Արաբ պատմիչ Մակրիզին նշում է, որ Կահիրեի պարիսպների ու դարպասների մեծ մասը կառուցվել է Բադրի ջանքերով, իսկ ճարտարապետները Եդեսիացի հայեր էին։ Մահմեդականացած Բադր ալ-Ջամալիի գլխավոր հենարանն ու իր բանակի կորիզը հայկական 7-հազարանոց հեծյալ ու հետևակ գնդերն էին։ Հայ զինվորներն իրենց ընտանիքներով տեղաբաշխված էին Կահիրեի առանձին թաղամասում։ Ընդհանրապես, Բադր ալ-Ջամալիի օրոք հայկական համայնքը Եգիպտոսում բարգավաճում էր՝ մեծապես շնորհիվ իր հայրենակիցների նկատմամբ նրա չափազանց բարյացակամ վերաբերմունքի։ Հայերը արտոնություն ստացան տներ ու նոր եկեղեցիներ կառուցելու Կահիրեում և այլուր։
Կահիրեի բերդի Բաբ ալ-Ֆութուհ դարպասը, կառուցվել է Բադր ալ-Ջամալիի օրոք
Ալ-Ջամալին այնքան մեծ հեղինակություն ու ազդեցություն ուներ, որ մահից հետո վեզիրի և զորքերի հրամանատարի պաշտոնը սահուն կերպով անցավ նրա որդուն՝ ալ-Աֆդալ Շահնշահին (1094-1121)։ Դեռևս հոր օրոք բարձր դիրքի հասած Աֆդալը էլ ավելի մեծ իշխանություն ուներ Եգիպտոսում՝ դառնալով երկրի փաստացի ու ամենազոր տիրակալը։ Խալիֆ ալ-Մուսթանսիրի մահից հետո, խախտելով գործող կարգը, նա իր հայեցողությամբ նոր գահակալ նշանակեց խալիֆի կրտսեր որդուն՝ ալ-Մուսթաալիին, նաև կարողացավ հաղթահարել այդ որոշման առաջ բերած հզոր դիմադրությունը։ Մի քանի տարի անց՝ վերջինիս մահից հետո, հայազգի վեզիրը նոր խալիֆ հռչակեց նրա հնգամյա եղբորը՝ ալ-Ամրին, և դարձավ նրա խնամակալը։ Իր իշխանության տարիներին ալ-Աֆդալն ավելի ամրապնդեց երկրի ներքին կայունությունը, որոշ ժամանակ նաև հաջող պայքար մղեց թյուրք-սելջուկների դեմ՝ վերահաստատելով Պաղեստինի վրա եգիպտական վերահսկողությունը, փորձեց նրանց դեմ համատեղ պայքարի դաշինք կնքել խաչակիրների հետ, սակայն ապարդյուն։ Հաջորդ հայ վեզիրը Աֆդալի որդի Ահմեդն էր, որը 1130 թ․ ապստամբության միջոցով անցավ իշխանության գլուխ և նույնիսկ բանտարկել տվեց նոր խալիֆին, խաղաղությամբ կառավարեց ավելի քան մեկ տարի։ Սակայն շուտով Ահմեդի դեմ ապստամբեց իր հոր որդեգիրը՝ Յանիս ալ-Արմանին, ով իշխեց մեկ տարի միայն։
Կահիրեի բերդի Բաբ Զուեյլա դարպասը` կառուցված Բադր ալ-Ջամալի օրոք
Բահրամ ալ-Արմանի․ Ֆաթիմյանների միակ քրիստոնյա վեզիրը
Եգիպտոսի բոլոր հայ վեզիրների մեջ առանձնահատուկ է Վահրամ Պահլավունու (Բահրամ ալ-Արմանի) դերը․ հայկական նշանավոր իշխանական տան ներկայացուցիչը Եգիպտոսի կառավարչի պաշտոնում հավատարիմ մնաց իր ազգային ծագմանն ու կրոնին։Ականավոր գործչի կյանքին ու գործունեությանը լայնորեն անդրադարձել է արաբ միջնադարյան մատենագրությունը։
Վահրամը ժամանակի Հայոց կաթողիկոս Գրիգոր Բ Վկայասերի քրոջ որդին էր և Ներսես Շնորհալու հորեղբայրը: Հավանաբար Եգիպտոս է գաղթել Բադրի օրոք և մտել պետական ծառայության։ Երբ 1075 թ․ Գրիգոր Բ կաթողիկոսը խալիֆի հրավերով այցելում է Եգիպտոս, այդտեղ իր քրոջորդուն՝ Գրիգորիսին, ձեռնադրում է արդեն բավական մեծացած հայ համայնքի եպիոսկոպոս։ Շուտով Եգիպտոս եկան նաև վերջինիս եղբայրները՝ Վահրամն ու Վասակը, և մյուս եղբոր՝ Ապիրատի որդիները։ Վահրամի մասին արաբ պատմիչները առաջին անգամ հիշատակում են 1130-ականներին՝ որպես Նեղոսի դելտայի Ղարբիայի նահանգի կառավարիչ։
1135-ին, օգտվելով Եգիպտոսում տիրող քաոսային դրությունից, Վահրամը հայկական զորագնդով շարժվում է դեպի Կահիրե և ստիպում խալիֆ ալ-Հաֆիզին իրեն հանձնել վեզիրության պաշտոնը։ Նոր վեզիր Բահրամ ալ-Արմանին, ինչպես նրան անվանում էին եգիպտացիները, իրեն շրջապատեց մեծ թվով հայերով․ նրանց թիվը հասավ 2 հազարի։ Եղբայրը՝ Վասակը, նշանակվում է Վերին Եգիպտոսի Կուս (Քուշ) նահանգի նահանգապետ, վարչական մեծ պաշտոններ ստացան նաև նրա եղբորորդիները։ Կահիրեում Վահրամն իր տրամադրության տակ հայերից կազմված 20-հազարանոց զորաբանկ ուներ, որի ծախսերը պետությունն էր հոգում։ Վահրամ Պահլավունու օրոք հայկական համայնքը մեծ զարգացում ապրեց։ Կառուցվեցին նոր եկեղեցիներ ու վանքեր։ Նրա խրախուսական քաղաքականության շնորհիվ հայերի թիվը Եգիպտոսում աճեց՝ հասնելով ավելի քան 30 հազարի։
Սակայն շատ շուտով քրիստոնյա վեզիրի կառավարումը հարուցում է մոլեռանդ մահմեդական ավագանու դժգոհությունը։ Հաֆիզ խալիֆը Սիցիլիայի թագավորին գրած նամակում նույնիսկ նշում է, թե Վահրամի կողմից Կիլիկիայից հայկական զորագնդերի հրավիրումը «ինչ-որ սատանայական խորհրդի նշան է»։ Խալիֆն ու ավագանին արդեն հայերի ուժեղացման մեջ Ֆաթիմյան դինաստիայի համար լուրջ վտանգ էին տեսնում։ Վահրամի դեմ դժգոհության հոսանքը գլխավորեց Ղարբիայի նահանգապետ Ռիդուան իբն-Ուալախշին, որը, երեսուն հազար մոլեռանդ կամավորների գլուխ անցած, խալիֆի համաձայնությամբ 1137 թ․ արշավեց դեպի Կահիրե՝ «քրիստոնյա կառավարչից երկիրն ազատելու համար»։ Վահրամն իր հայկական զորագունդը միավորում է պետական զորքին և պատրաստվում ճակատամարտի, սակայն վճռական պահին պետական զորքն անցավ հակառակորդի կողմն ու կանխորոշեց հայ վեզիրի պարտությունը։ Վահրամն իր կողմնակիցներով հեռանում է Կիլիկիա, ապա խալիֆի թույլտվությամբ վերադառնում է Եգիպտոս ու հայկական մի փոքր զորաջոկատով քաշվում Վերին Եգիպտոսի Ճերմակ վանքը՝ դառնալով հոգևորական։
Հաջորդ վեզիր իբն-Ուալախշին կատաղի հալածանքներ սկսեց հայերի դեմ, նրա հրամանով մոլեռանդ ամբոխը ավերում և կողոպտում է հայկական թաղամասը։ Վասակը սպանվեց, իսկ հայերը ազատվեցին զբաղեցրած պաշտոններից։ Մյուս կողմից, նոր վեզիրն իր ապիկար գործունեությամբ զգալի հարված հասցրեց պետության վարչական ու տնտեսական քաղաքականությանը՝ վատթարացնելով երկրի վիճակն ու հարուցելով ժողովրդի դժգոհությունը։ Խալիֆն ստիպված էր 1240 թ․ Վահրամին կրկին հրավիրել արքունիք․ անսալով ալ-Հաֆիզի խնդրանքին՝ հայ գործիչը տապալեց իբն-Ուալախշիին ու անպաշտոն կերպով ստանձնեց վեզիրի պարտականությունները, սակայն մեկ տարի անց մահացավ և թաղվեց մեծագույն պատիվներով։
Վահրամի մահվանից հետո, թեև դարձյալ հայազգի վեզիրներ եղան, սակայն հայ գաղութն այլևս չբարգավաճեց։ Վերջին հայ վեզիրները Ռուզիքների ընտանիքից էին՝ Թալայ բին Ռուզիքն ու որդին՝ Իբն Ռուզիք Սալիհը, որոնք 1154-63 թթ․ հաջորդաբար կառավարեցին Եգիպտոսը։ Հայկական զորամասերը ցրվեցին Այուբյանների ու առաջին խալիֆի՝ Սալահ ադ-Դինի կողմից։ Հաջորդ դարաշրջանում թեև եղան հայազգի գործիչներ և մեկ վեզիր, սակայն նրանք արդեն կտրել էին իրենց կապը հայության հետ։
Օգտագործված աղբյուրներ․
Գ․ Մըսրլեան, Ականավոր հայեր Եգիպտոսի մէջ, Կահիրե, 1947 M. Canard, Bahram, Enc. de l’Islam, 1960, t. I Ա․ Ալպոյաճեան, Արաբական միացյալ հանրապետության Եգիպտոսի նահանգը և հայերը, Կահիրե, 1960

The name of Nubar Pasha, the first Prime Minister of Egypt and the father of renowned official Poghos Nubar, is well known in the modern history of the country. However, Armenians had been occupying Egypt’s highest state positions still in the Middle Ages. Coming to power at the time of hardships and instability, Armenian-born officials contributed to the formation of a stable and strong statehood.
Prospering Fatimid Caliphate
Armenians started settling in Egypt in the 1st century AD. In the 7th-9th centuries, some of them converted to Islam to become eligible for high-ranking military and governmental posts. During the Fatimid Caliphate (969-1171), the tolerance demonstrated towards Christians stimulated the greater flow of Armenians into the country.
In the middle of the 11th century, the power of the Fatimid Caliphate weakened dramatically. The country’s military was ruled by three rival fractions – Berbers, Sudanese and Turks. The capital, Cairo, was under control of Turks, who were not subordinated to the Caliph. Embattled Caliph al-Mustansir appealed for help to Armenian-born Bard al-Jamali, a Mamluk (an Arabic designation for slaves used as a major component of Muslim armies), whose skills advanced him to the post of Damascus emirate governor and then the head of Palestinean city of Akka.
Juyushi Mosque built by Badr al-Jamali
In 1073, with an army consisting of Asorik Armenians, al-Jamali entered Cairo and became vezir and commander in chief. In a short period of time he managed to restore order, punishing all centrist forces and the Egyptian politicians, who sided with them. Al-Jamali not only pulled the country out of chaos but also made the Fatimid dynasty stronger. Besides, his strategic rule allowed taking under control the suburbs of Cairo. Until his death in 1094, al-Jamali enjoyed almost unlimited power in Egypt. He also initiated major construction and restoration works. According to an Arab historian, al-Jamali reconstructed most of the fences and gates in Cairo, while Armenians restored the roads in Edessia.
Islamized Badr al-Jamali relied on his army that included 7-thousand Armenian regiments. The Armenian soldiers and their families resided in a separate district in Cairo, while the flourishing Armenian diaspora got the advantage to build houses and churches in Cairo.
Bab al-Futuh (Conquest Gate), one of three remaining gates in the walls of the Old City of Cairo
Al-Jamali had been so powerful and influential that after his death, the post of vezir and commander was transferred to his son, al-Afdal Shahanshah (1094-1121). Enjoying big powers still under the rule of his father, al-Afdal then became de-facto sovereign of Egypt. Following the death of Caliph al-Mustansir, he succeeded in appointing Caliph’s youngest son al-Mustaali despite fierce opposition. Several years later, after the new Caliph passed away, the Armenian vezir declared his 5-year old brother al-Amri the next caliph, becoming his trustee.
Al-Afdal waged war against Turks Seljuks and restored Egypt’s control over Palestine. He also tried to form an alliance with crusaders to fight Turks but failed.
Al-Afdal’s son Ahmed was the next Armenian-born vezir, who seized the power after a revolt in 1130. He ruled for a year and was overthrown by his father’s stepson Yanis al-Armani, whose rule didn’t exceed a year either.
Bab Zuweila, gates in the walls of the Old City of Cairo built by Badr al-Jamali
Barham al-Armani, the only Christian vezir in Fatimid Caliphate
Unlike other Islamized Armenian vezirs in Egypt, vezir Vahram Pahlavuni (Barham al-Armani) remained true to his nation and faith. He was the son of Armenian Catholicos Krikor II Vkayaser’s sister and migrated to Egypt during Badr al-Jamali’s rule. Visiting Egypt on Caliph’s invitation in 1075, Catholicos Krikor II, appoints his sister’s son, Krikoris, the bishop of the big Armenian community. After that, his sister’s other two sons – Vahram and Vasak – as well as his brother’s sons arrived in Egypt. For the first time Vahram was mentioned in the notes of Arab historians in 1130s as the district head in Nile Delta area.
In 1135, taking advantage of the chaos reigning in Egypt, Vahram heads an Armenian regiment to Cairo and persuades Caliph al-Hafiz to confer the post of vezir on him. The new vezir, named Vahram al-Armani by Egyptians, surrounded himself with a large number of Armenians (about 2000). His brother, Vasak, was appointed the governor of Kush in Upper Egypt. Other kin also got high posts. In Cairo, Vahram had a 20-thousand army staffed with Armenians, while the Armenian community grew considerably, exceeding 30,000.
However, after a short period of time, the Christian vezir has aroused indignation of fanatic Muslim grand people. Caliph Hafiz describes in a letter sent to Sicily king that Varhram’s decision to invite Armenian regiments from Cilicia as “satanic”. Gradually, Caliph and grandees started perceiving the strong Armenian diaspora as a menace for the Fatimid dynasty.
The opposition against Vahram was headed by Gharbia governor RiduanibnAllahshi, who gathered a 30,000 army and, with the help of Caliph, sent it to Cairo in 1137 to “free the land” from the Christian ruler. Vahram united his Armenian army with the state forces, however the latter sided with the rival at the last moment, dooming him to defeat. Vahram and his supporters left for Cilicia but soon afterwards the Caliph allowed him to come back with a small Armenian entourage and settle in Chermak monastery in Upper Egypt to become a clergyman.
The newly appointed vezir, ibn Allahshi launched severe prosecution against Armenians. By his order, fanatic crowds destroyed the houses belonging to Armenians and raided the entire Armenian neighborhood. Vasak was killed while other Armenian-born officials removed from posts. The situation in the country deteriorated sharply, arousing popular indignation. The Caliph was forced to call Vahram back in 1240 and reappoint him to the post of vezir. However, Vahram died a year later to be buried with honors.
After his death, the Armenian community did not flourish any longer, although there were some Armenian-born vezirs in Egypt. The last Armenian vezirs were Talay ibn Ruzik and his son Ibn Ruzik Salih, who ruled in 1154-63. The Armenian regiments were dismissed. The next century saw one Armenian-born vezir and few officials, who, however, renounced their Armenian heritage.