ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների ընդլայնման մասին: Պուտինն այդ մասին հայտարարել է «Համառուսաստանյան ժողովրդական ճակատ» միջտարածաշրջանային համաժողովի ժամանակ, որը հեռարձակում է «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքը:
«Մենք կընդլայնենք Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցները շինարարության ոլորտում, որտեղ այժմ 300 թուրքական ընկերություն է աշխատում` $50 միլիարդի պայմանագրերով»,-հայտարարել է նախագահը:
Ըստ Պուտինի, Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների ընդլայնման շնորհիվ Ռուսաստանում ավելի քան 87 հազար աշխատատեղ կբացվի:
«Սահմանափակումներն այդ ոլորտում կընդլայնվեն: Կառավարությունը որոշում է կայացրել թուրք կապալառուների հետ նոր պայմանագրեր չկնքել և դա, անշուշտ, հնարավորություն կտա մեր շինարարական ոլորտին ընդլայնել աշխատանքն ու նոր որակյալ բանվորական կադրերի պահանջ կստեղծի»,-հայտարարել է Պուտինը, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՌԴ կառավարությունը չի մեղմացնելու հակաթուրքական պատժամիջոցները:
ՌԴ և Թուրքիայի հարաբերությունները կտրուկ վատթարացան թուրքական օդուժի կողմից ռուսական Սու-24-ի խոցումից հետո: ՌԴ կառավարությունը պատժամիջոցներ է սահմանել Թուրքիայի դեմ: ՌԴ կառավարությունն արգելել է սառեցված մսի և մսամթերթի, թռչնամսի, կաթի և կաթնամթերքի, այդ թվում կաթնաշոռի և պանրի, ինչպես նաև լակտոզայից զերծ արտադրանքի, ձկան, ընկույզի և մրգի, բանջարեղենի, հատապտղի և կանաչիի ներմուծումը Թուրքիայից: Թուրքիայից ի թիվս այլ ապրանքների արգելվում է ՌԴ ներկրել լոլիկ, սոխ, վարունգ, ցիտրուսներ, խաղող, խնձոր, տանձ, ծիրան, դեղձ և նեկտարին, սալոր, ելակ, աղ:
Դեկտեմբերի 1-ից Ռուսաստանում արգելվեցին չարթերային թռիչքները դեպի Թուրքիա, բացառությամբ ռուս զբոսաշրջիկներին վերադրձնելու համար գործարկվածներից: 2016-ի հունվարի 1-ից Ռուսաստանը կասեցրել է առանց մուտքի արտոնգրերի ռեժիմը Թուրքիայի քաղաքացիների համար:

Президент России Владимир Путин анонсировал расширение санкций против Турции. Такое заявление он сделал в ходе межрегионального форума «Общероссийского народного фронта», который транслирует телеканал «Россия 24».
«Мы будем расширять ограничения против Турции в сфере строительства, где сейчас работают 300 турецких компаний с контрактами на $50 млрд», — заявил президент.
По словам Владимира Путина, благодаря расширению санкций против Турции в России может появиться более 87 тыс. рабочих мест.
«Ограничения будут расширяться в этом секторе. Правительство приняло решение: новых контрактов с турецкими подрядчиками не заключать, и это, конечно, даст возможность нашему строительному сектору расширить свою работу и потребует новых квалифицированных рабочих кадров», — заявил Путин, передает Газета.Ру.
Ранее сообщалось, что правительство не будет смягчать антитурецкие санкции. Президент России Владимир Путин подписал указ о специальных экономических мерах против Турции, по которым запретили ввоз товаров турецкого производства и возможность работы граждан Турции на территории России.