26 Հունվար 2016 - 10:01 AMT
Եվրամիության երկրների արդարադատության և ներքին գործերի նախարարները Հաագայում արտահերթ հանդիպումից հետո դիմել են Եվրահանձնաժողովին` խնդրելով օրենսդրական միջոցներ ձեռնարկել, որոնք թույլ կտային իրենց երկրներին կասեցնել ներգաղթյալների հոսքը:
Մասնավորապես, ԵՄ անդամ երկրները պահանջել են ավելի խիստ հսկողություն հաստատել իրենց պետական սահմաններին, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Ըստ գործող կանոնների, Շենգենի գոտու անդամ հանդիսացող երկիրն իրավունք ունի փակելու իր սահմանները մինչև 6 ամիս ժամկետով, սակայն Հաագայում նախարարները խոսել են այդ ժամկետը մինչև 2 տարի երկարացնելու մասին: Եվրահանձնաժողովը կքննարկի հարցը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև ԵՄ արտաքին սահմանների պաշտպանությանն ուղղված միջոցները` մասնակիցներից ոմանք հայտարարել են, որ Եվրամիության որոշ երկրների տնտեսությունները չեն դիմանում ներգաղթյալների ներհոսքին և արտաքին օգնության կարիք ունի:
2015-ին Եվրոպա է ներգաղթել մոտ 1 մլն մարդ: Հիմնականում նրանք փախստականներ են: Ներգաղթյալները Եվրոպա են գալիս հազարներով` փախչելով պատերազմներից և հակամարտություններից Աֆրիկայի և Մերձավոր Արևելքի երկրներում:

Министры юстиции и внутренних дел стран Европейского союза после экстренной встречи в Гааге обратились к Европейской комиссии с просьбой принять законодательные меры, которые позволили бы их странам справляться с притоком мигрантов.
В частности, представители стран-членов ЕС потребовали большей степени контроля над своими национальными границами, сообщает Интерфакс.
По действующим правилам, страна, состоящая в Шенгенской зоне, имеет право закрыть свои границы на период до 6 месяцев, однако на встрече в Гааге министры говорили об увеличении этого срока до 2 лет.
Вопрос будет изучен Европейской комиссией.
Также на встрече обсуждались меры по охране внешних границ ЕС – некоторые из ее участников заявили, что экономика отдельных стран Евросоюза может не выдержать притока мигрантов и понадобится помощь извне.
За последний год в Европу въехало около миллиона мигрантов. Большинство из них были беженцами. Мигранты продолжают прибывать тысячами, спасаясь от войн и вооруженных конфликтов в Африке и на Ближнем Востоке, указывает российское агентство.