Ադրբեջանական կողմի պատասխանի բացակայությունը «Գազպրոմի» հետ բանակցություններին` 2007 թվականի համար բնական գազի ներկրման վերաբերյալ ասում է ռուսական գազից հրաժարվելու մասին: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արդյունաբերության եւ էներգետիկայի նախարար Նաթիկ Ալիեւը: Նրա խոսքերով, նման պնդման համար հիմք է հանդիսացել անցած շաբաթ Մոսկվայում կայացած երկկողմ բանակցությունների անարդյունավետությունը: «Ադրբեջանը պետք է ռուսական գազ գնի մինչեւ եկող տարվա հունվարի 1-ը: Նոր պայմանագրի բացակայությունը մատնանշում է, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է ներկրումից: Ըստ իս, 2007 թվականին Ադրբեջանը գազ չի գնի Ռուսաստանից»: Ինչ վերաբերում է այլընտրանքային տարբերակներին, ներկայումս Իրանի հետ այդ հարցի շուրջ բանակցություններ չեն ընթանում»,-ասել է Ալիեւը:
Ռուսաստանի «Գազպրոմ» ԲԸ-ի ներկայացուցիչները դեկտեմբերի 26-ի հայտարարության մեջ նշել են, որ քանի որ ադրբեջանական կողմը կոնկրետ պատասխան չի տվել, Ռուսաստանը կմշակի հաջորդ տարվա առաքումների հաշվեկշիռը առանց հաշվի առնելու Ադրբեջանի պահանջարկը: «Գազպրոմի» ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ 1,5 մլրդ խորանարդ մետր գազը կբաշխեն Ռուսաստանի եւ Եվրոպայի սպառողների միջեւ: Հայտարարության մեջ նաեւ ասվում է, որ գազի ավելցուկը Ադրբեջանը մտադիր է օգտագործել արտահանման համար, եւ գազային կոնցեռնի համար աննպատակահարմար է աջակցել այդ միտմանը:
Հիշեցնենք, որ 2006 թվականին Ադրբեջանը Ռուսաստանից ներկրել է 4,5 մլրդ խորանարդ մետր բնական գազ, վճարելով 110 դոլար հազար խորանարդ մետրի համար: 2007 թվականին ռուսական կողմը մտադիր է բարձրացնել գինը մինչեւ 235 դոլար հազար խորանարդ մետրի համար, հաղորդում է ԱՊԱ-ն:

Отсутствие ответа азербайджанской стороны на переговоры с «Газпромом» об импорте природного газа на 2007 год говорит об отказе от российского газа. Об этом заявил министр промышленности и энергетики Азербайджана Натиг Алиев. По его словам, основанием для такого утверждения стала безрезультатность двусторонних переговоров, проведенных в Москве на прошлой неделе. «Азербайджан будет закупать российский газ до 1 января будущего года. Отсутствие нового договора указывает на отказ Азербайджана от импорта. На мой взгляд, в 2007 году Азербайджан не будет закупать газ у России». Что касается альтернативных вариантов, то в настоящее время с Ираном не ведется никаких переговоров по данному вопросу»,- сказал Алиев.
Представители российского АО «Газпром» в заявлении 26 декабря отметили, что поскольку азербайджанская сторона не дала конкретного ответа, Россия будет разрабатывать баланс поставок на будущий год без учета Азербайджана. Представители “Газпрома” заявили, что распределят 1,5 млрд. куб.м газа между российскими и европейскими потребителями. В заявлении также отмечается, что излишки газа Азербайджан готовится использовать для экспорта, и поддерживать эту тенденцию газовому концерну нецелесообразно.
Напомним, что в 2006 году Азербайджан импортировал из России 4,5 млрд. кубометров природного газа по цене $110 за тысячу кубометров. В 2007 году российская сторона намерена повысить цену до $235 за тысячу кубометров, передает АПА.