28 Հունվար 2016 - 12:31 AMT
Թուրքական ընդդիմադիր Today`s Zaman-ի նախկին գլխավոր խմբագիր Բյուլենթ Քենեշը դատապարտվել է 14 ամսվա պայմանական ազատազրկման վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուին վիրավորելու համար, հայտնում է Zaman-ը:
Ավելի վաղ Քենեշը հայտարարել էր գլխավոր խմբագրի պաշտոնից հեռանալու մասին` իշխանությունների ճնշմամբ և իր դեմ դատական հայցերի պատճառով:
Ըստ դատարանի, Քենեշը վիրավորական արտահայտություններ է թույլ տվել Դավութօղլուի հասցեին Twitter-ի իր միկրոբլոգում: Դատարանը հաշվի չի առել լրագրող փաստաբան Չաղլայան էրգինայի այն պնդումները, որոնց համաձայն թվիթները պետք է դիտարկել մամուլի ազատության շրջանում և արտահայտությունների սահմանադրական ազատության շրջանակում, հայտնում է «ՌԱՊՍԻ»-ն:
Ավելի վաղ Քենեշի դեմ ևս մեկ գործ էր հարուցվել Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հասցեին վիրավորական արտահայտությունների համար: Նա ձերբակալվեց 2015-ի հոկտեմբերին, սակայն ավելի ուշ ազատ արձակվեց դատարանի կողմից: Սակայն հետաքննությունը շարունակվում է: Նախագահին վիրավորելու համար նրան սպառնում է 1,5-2 տարվա ազատազրկում:
Zamаn թերթը, որի անգլիական տարբերակն է Today`s Zaman-ը, մոտ է համարվում ամերիկաբնակ ընդդիմադիր իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին: Ըստ Էրդողանի, Գյուլենը ձգտում է տապալել թուրքական կառավարությունը: Գյուլենի կողմնակիցների գործողություններով է Էրդողանը բացատրում 2013-ի ցույցերը, թուրքական ղեկավարության գաղտնալսումները և աղմկահարույց հակակոռուպցիոն գործունեությունը 2013-ի դեկտեմբերին: Սեպտեմբերին Ստամբուլի դատախազությունը մեղադրական եզրակացություն էր ներկայացրել Գյուլենի և նրա կողմնակիցների դեմ` նրանց սպառնում է 11,5-ից մինչև 34 տարվա ազատազր

Бывший главный редактор турецкой оппозиционной газеты Today`s Zaman Бюлент Кенеш приговорен судом Анкары к 14-месячному условному тюремному заключению за оскорбление премьер-министра Турции Ахмета Давутоглу, сообщает газета Zaman.
Ранее Кенеш объявил о своей отставке с поста главного редактора газеты в связи давлением властей и судебными исками против него.
Кенеш допустил, по мнению суда, оскорбительные высказывания в адрес Давутоглу на своей странице в Twitter. Суд не принял во внимание доводы адвоката журналиста Чаглаяна Эргиная, согласно которым твиты должны рассматриваться в рамках свободы прессы и конституционной свободы выражения мнений, передает РАПСИ.
Ранее против Кенеша было возбуждено еще одно дело за его оскорбительные, по мнению турецких сластей, заявления в адрес президента Турции Тайипа Эрдогана, сделанные устно и в социальных сетях. Кенеш был задержан в октябре за «оскорбление президента» после сообщений на своей странице в Twitter, направленных против Эрдогана, и был позднее освобожден судом. Однако расследование продолжается. В обвинительном заключении, составленном прокуратурой, сказано, что заявления Кенеша нельзя рассматривать «в рамках свободы мнений». За оскорбление президента ему грозит от 1,5 до 2 лет тюремного заключения.
Газета Zamаn, английской версией которой является Today`s Zaman, считается близкой к проживающему в США оппозиционному исламскому проповеднику Фетхуллаху Гюлену. По мнению Эрдогана, Гюлен стремится свергнуть турецкое правительство. Деятельностью сторонников оппозиционного проповедника Эрдоган объясняет протесты 2013 года, прослушивание телефонов турецкого руководства и громкую антикоррупционную кампанию в декабре 2013 года. В сентябре прокуратура Стамбула подготовила обвинительное заключение в отношении Гюлена и его сторонников в Турции, им грозит от 11,5 до 34 лет тюремного заключения.